După şapte ani de despărţire, Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia revine în componenţa Mitropoliei Ardealului de la Sibiu
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a decis ieri după-amiază, prin vot, revenirea Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia în componenţa Mitropoliei Ardealului de la Sibiu. „Sfântul Sinod a luat act de dorinţa liber exprimată a clerului şi credincioşilor din adunările eparhiale ale Arhiepiscopiei Alba Iuliei, Episcopiei Oradiei şi Episcopiei Devei şi Hunedoarei privind revenirea în jurisdicţia Mitropoliei Ardealului. Ca atare, a fost aprobată modificarea jurisdicţiei teritoriale a celor două Mitropolii din Transilvania şi a Mitropoliei Banatului, după cum urmează: lMitropolia Ardealului având ca eparhii sufragane: Arhiepiscopia Sibiului, Arhiepiscopia Alba Iuliei, Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Episcopia Covasnei şi Harghitei şi Episcopia Devei şi Hunedoarei; lMitropolia Clujului, Maramureşului şi Sălajului având ca eparhii sufragane: Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului, Episcopia Ortodoxă Română a Maramureşului şi Sătmarului şi Episcopia Sălajului; lMitropolia Banatului având ca eparhii sufragane: Arhiepiscopia Timişoarei, Arhiepiscopia Aradului şi Episcopia Caransebeşului.”
Înaintea reuniunii, înalte feţe bisericeşti şi-au pus speranţa că Sfântul Sinod va lua o hotărâre înţeleaptă, în sprijinul bisericii. Dacă eventuala trecere a Eparhiei Alba Iuliei la Sibiu era anticipată cu ceva timp înainte, dat fiind istoricul acesteia, dar şi apropierea geografică faţă de Sibiu, iniţiativa Oradiei a iscat discuţii în rândul teologilor, fiind considerată nejustificată pe de o parte datorită poziţionării geografice mult mai apropiate de Cluj, iar pe de altă parte pentru că există pericolul ca această mutare să producă un dezechilibru între cele două mitropolii.
Sinodul Mitropolitan de la Cluj a considerat propunerea Episcopiei Oradiei de a ieşi din jurisdicţia canonică a Mitropoliei Clujului nejustificată, atât sub aspect demografic, cât şi sub aspect geografic, ea nefiind apropiată Mitropoliei Ardealului. O asemenea iniţiativă, spunea Sinodul Mitropolitan de la Cluj, ar dezechilibra raportul dintre cele două structuri mitropolitane din Transilvania şi ar anula principiul complementarităţii, al teritorialităţii şi al proximităţii, enunţat deja de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Acestea au fost concluziile Sinodului Mitropolitan al Clujului, în urma şedinţei ce a avut loc săptămâna trecută. Şi totuşi, şi Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei a trecut la Mitropolia Ardealului, poate şi pentru că Sfântul Sinod a decis să nu ignore, indiferent de argumente, decizia Adunării Eparhiale de la Oradea.
Revenirea Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia în jurisdicţia Mitropoliei Ardealului de la Sibiu se face după şapte ani de despărţire. În acest răstimp ea a făcut parte din componenţa Mitropoliei Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, înfiinţată la 4 noiembrie 2005 după ce arhiepiscopul de atunci al Clujului Vadului şi Feleacului – Bartolomeu Anania s-a arătat nemulţumit că Andrei Andreicuţ (atunci arhiepiscop de Alba Iulia) candidatul susţinut de el a fost învins în cursa pentru scaunul mitropolitan de la Sibiu de Laurenţiu Streza, actualul mitropolit al Ardealului. Urmare a influenţei sale foarte mari în rândul clericilor, Bartolomeu Anania a iniţiat ruperea Mitropoliei Ardealului şi astfel a apărut Mitropolia Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului. Noua mitropolie era mult mai mare decât cea din care se rupsese. Din acest punct de vedere, decizia de ieri a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române este un gest de reparaţie.
Adriana DURIGĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









