Duminică, 15 februarie, o nouă zi de protest la Sebeș: ”Ne reîntâlnim să ne cerem dreptul la aer curat!” – spun organizatorii
Militanții împotriva poluării din Sebeș – reprezentanți ai unor ONG-uri și cetățeni ai municipiului, se vor întâlni din nou, duminică, 15 februarie, pentru a atrage atenția autorităților asupra riscurilor la care sunt supuși locuitorii orașului (și nu numai), odată cu deschiderea unei noi instalații de formaldehidă la Kronospan.
”Duminică, ora 14, în Parcul Primăriei, ne reîntâlnim să ne cerem dreptul la un AER CURAT! Haideți cu toții: copii, părinți, bunici! Vremea va fi foarte frumoasă iar noi foarte hotărâți și determinați! UNIȚI ÎMPOTRIVA POLUĂRII!”, spun organizatorii.
Este al șaselea eveniment de acest fel, desfășurat în fiecare duminică, la Sebeș. Primele cinci proteste au avut loc în 11, 18 și 25 ianuarie, respectiv 1 și 8 februarie.
CITEȘTE ȘI: Al cincilea PROTEST la SEBEȘ împotriva POLUĂRII. Un copil recită o poezie cu dedicație pentru Kronospan
O noutate în această duminică ar fi o eventuală întâlnire dintre protestatari și angajații de la Kronospan (în cazul în care se respectă traseul obișnuit și se mărșăluiește până la fabrică). Aceștia au anunțat într-un comunicat de presă că “Începând cu 15 februarie 2015 în fiecare duminică la ora 14.00 în curtea SC Kronospan SA se vor strânge 500 de angajaţi care vor deschide porţile firmei şi vor aştepta coloana de manifestanţi”.
Totodată aceștia au avertizat că începând cu luna martie vor avea loc adunări populare, tot în zilele de duminică, la aceeași oră și în același loc în care se întâlnesc militanții ecologiști, pentru a protesta ”împotriva nepăsării cu care Primăria tratează conflictul local”.
”Angajaţii vor chema la aceste adunări populare peste 10.000 de colaboratori din toată ţara, aceştia vor participa cu aproximativ 5000 de utilaje de exploatare a lemnului si camioane de transport. În cazul în care, până la începutul lunii martie, nu vor înceta manifestaţiile astfel încălcându-se legea, angajaţii şi colaboratorii lor fiind în număr mult mai mare decât manifestanţii din ziua de azi, vor cere sa fie scoşi din ţară toţi mincinoşii, manipulatorii de informaţii false şi politicienii corupţi”, se mai arată în comunicatul transmis de reprezentanții muncitorilor de la Kronospan.
CITEȘTE ȘI: Angajații Kronospan Sebeș anunță proteste de amploare: Vom cere sa fie scoşi din ţară toţi mincinoşii, manipulatorii de informaţii false şi politicienii corupţi
Reamintim că o primă acțiune de protest a muncitorilor de la Kronospan a avut loc joi, 12 februarie. Au fost prezente 50 de persoane care au cerut primarului să asigure ordinea publică și liniştea locuitorilor Municipiului Sebeş, să oprească defăimarea și răspândirea de informații false din timpul adunărilor publice (n.r. organizate de ecologiști), acţiuni care le pun în pericol locurile de muncă.
CITEȘTE ȘI: Protest la Sebeș al reprezentanților angajaților Kronospan. Se solicită stoparea “manifestaţiilor care atentează la bunele moravuri”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | INCENDIU la un autoturism în Bucerdea Grânoasă. Intervin pompierii din Blaj
INCENDIU la un autoturism în Bucerdea Grânoasă. Intervin pompierii din Blaj Un incendiu a izbucnit marți, în jurul orei 13.00, la un autoturism din Bucerdea Grânoasă. Intervin pompierii din Blaj pentru stingerea flăcărilor. Stația de pompieri Blaj intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism în localitatea Bucerdea Grânoasă, pe strada Principală. La misiune […]
GREVĂ japoneză în spitalele din Alba, DSP, Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS), Medicină Şcolară și creșe. Ce nemulțumiri au angajații
GREVĂ japoneză în spitalele din Alba, DSP, Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS), Medicină Şcolară și creșe. Ce nemulțumiri au angajații Începând de astăzi, membrii de sindicat din absolut toate unitățile sanitare precum şi din cadrul Centrului de Transfuzie Sanguină (CTS), Medicină Şcolară și creșe, a Direcției de Sănătate Publică (DSP) şi din unitățile de asistență […]
9 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
9 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 9 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
