Ştirea zilei

Directorul Liceului de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia, cercetat disciplinar de Inspectoratul Școlar Județean Alba: Ce acuzații i se aduc

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul Liceului de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia, cercetat disciplinar de Inspectoratul Școlar Județean Alba: Ce acuzații i se aduc

În urma unei sesizări a Federației Sindicatelor Independente din Educație, directorul Liceului de Arte „Regina Maria” din Alba Iulia este cercetat disciplinar de Inspectoratul Școlar Județean Alba.

Început de an agitat la unul dintre liceele de top din municipiul Alba Iulia, Liceul de Arte „Regina Maria”, unde liniștea cancelariei este tulburată de un scandal, care a ajuns și în atenția Inspectoratului Școlar Județean Alba, dar și în instanță.

„IȘJ Alba a comunicat unității Liceul de Arte «Regina Maria» Alba Iulia, Consiliului Reprezentativ al Părinţilor, respectiv Consiliului Reprezentativ al Elevilor, declanşarea procedurii de cercetare disciplinară prealabilă a numitului F. D., având funcţia temporară de Director, ca urmare a Sesizării FSIE nr. 1/22.01.2024, înregistrată la IȘJ Alba sub nr. 365/22.01.2024.

FSIE a reclamat săvârşirea unor abateri disciplinare grave constând din fapte nelegale, abuzive şi cu exces de putere în formă continuată de către numitul director. FSIE a intrat în acţiune ca urmare a îndeplinirii unui cumul relevant de reclamaţii şi dovezi venite din partea a nu mai puţin de trei părţi interesate, i.e. angajaţi din unitate, părinţi ai elevilor din unitate şi instituţia sindicală FSIE având reprezentativitate la nivel de unitate, Liceul de Arte «Regina Maria» Alba Iulia.

Pe lângă conduita nelegală, abuzivă şi cu exces de putere, s-au mai reclamat şi probabila obţinere a postului de director prin protecţionism/intervenţionism politic, posibila incompetenţă pe post, neglijenţa şi dezinteresul faţă de bunul management al unităţii şi faţă de procesul instructiv – educativ, lipsa de comunicare şi transparență, lipsa de respect, politeţe şi bun simţ elementar în relaţia cu angajaţii şi părinţii, absenteismul de la serviciu, cât şi posibila deturnare/ fraudare a banului public prin plata la secret a sumei de 4.522 de lei din fondurile unităţii unui avocat privat extern pentru apărarea interesului propriu şi personal în procesul în care este dat în judecată ca pârât de ordin unu de FSIE pentru interzicerea participării delegatului FSIE la şedinţele consiliului de administraţie al unităţii.

Precizăm că acest director este singurul din România care a îndrăznit să interzică participarea FSIE în Consiliul de Administraţie al unei unităţi în care avem reprezentativitate dublă, recunoscută atât la nivel de unitate, cât şi la nivel de grup de unităţi, încălcând, astfel, două hotărâri judecătoreşti definitive. Reprezentativitatea FSIE la nivel de unitate Liceul de Arte «Regina Maria» Alba Iulia a fost recunoscută şi de ITM Alba, care a luat act de aceasta şi a afişat-o public pe site-ul instituţiei.

Motivele reale ale conduitei nelegale, abuzive şi cu exces de putere a acestui director au cel puţin o dublă cauzalitate probabilă: pe de o parte, incapacitatea de a suporta că FSIE, spre deosebire de federaţiile sindicale pre-existente coabitant-corupte, îşi apără şi reprezintă profesional şi curajos membrii de sindicat, pe de altă parte, dorinţa de putere absolută şi stilul autoritarist-dictatorial de conducere al acestui individ.

De când a venit la conducerea Liceului de Arte «Regina Maria» Alba Iulia, această unitate de mare valoare şi prestigiu a avut de suferit prin afectarea negativă a colectivului angajaţilor, cu efect asupra bunului mers al procesului instructiv-educativ. Precizăm că acest director este pârât în cel puţin 3-4 procese civile şi un proces penal, împrejurare care întăreşte prezumţia că nu merită să ocupe postul de director al Liceului de Arte «Regina Maria» Alba Iulia, cauzând grave prejudicii de imagine unităţii.

Faţă de cele arătate, credem că cei puţini, care încă mai fac parte din anturajul susţinătorilor acestui director, se vor gândi de două ori dacă mai merită să îşi asume riscul asocierii cu acesta.

Avem speranţa şi încrederea că IȘJ Alba va respecta legea şi dreptatea şi va face ceea ce trebuie în privinţa directorului reclamat, stabilind pe această cale o practică pozitivă sub aspectul sancţionării directorilor abuzivi, incompetenţi şi autoritariști-dictatoriali. În orice caz, noi, FSIE, nu ne vom opri şi nu vom ceda, ci suntem gata pregătiţi să ducem această luptă la următorul nivel şi până la capăt”, se arată într-un comunicat al președintelui FSIE, Petru Damo.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult