Din primăvară, CSM Unirea Alba Iulia – se mută pe „Minaur” Zlatna, iar CSU Alba Iulia – la Sebeș, pe „Pielarul”
Din primăvară, CSM Unirea Alba Iulia – se mută pe „Minaur” Zlatna, iar CSU Alba Iulia – la Sebeș, pe „Pielarul”, după ce pe „Cetate” au demarat lucrările de înlocuire a suprafeței de joc.
Demararea lucrărilor de modernizare la gazonul Stadionului „Cetate” din Alba Iulia a obligat cele două divizionare terțe din municipiul reședință de județ să găsească alternative pentru disputarea jocurilor considerate pe teren propriu în această primăvară. Astfel, CS Universitar Alba Iulia va juca pe terenul sintetic al Stadionului „Pielarul” din Sebeș, iar CSM Unirea Alba Iulia se va muta pe „Minaur” din Zlatna. După 15 etape disputate din sezonul regular în Seria 9 din Liga 3, formațiile albaiuliene speră să intre în play-off, distanța dintre acestea fiind de două puncte (CSU – 24, poziția a 4-a; CSM Unirea – 22, locul 6), în luptă fiind angrenată și ACS Tg. Mureș (locul 5, 23 de puncte). Conform estimărilor inițiale, schimbarea suprafeței de joc de pe arena albaiuliană, cu tot ce implică (sisteme de irigațe, degivrare și drenaj) ar dura cel puțin până la finele lunii aprilie.
Pentru universitari, noua locație, dată în folosință în luna noiembrie a anului trecut, este a treia „casă” din actualul campionat, după Galtiu (două jocuri) și „Cetate”. De asemenea, CSM Unirea Alba Iulia a mai evoluat în urmă cu 3 ani la Zlatna, respectiv în primăvara anului 2021, când a susținut 4 partide din returul Ligii 3, atunci motivul fiind lucrările de reabilitare a pistei de atletism de pe „Cetate”.
Revenind la jocurile rămase din sezonul regular, CSU Alba Iulia va debuta cu două deplasări, la Reghin (etapa a 16-a) și la Cluj-Napoca, cu Viitorul (etapa a 17-a), primul joc pe teren propriu fiind derby-ul cu liderul Gloria Bistrița-Năsăud (ultima rundă, 23 martie). În schimb „alb-negrii” au două dispute interne, cu Unirea Ungheni (sâmbătă, 9 martie, ora 15.00) și Avântul Reghin (16 martie), plus o deplasare la Cugir (derby „de Alba”, vineri, 22 martie).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari