Din martie, albaiulienii vor putea merge la film la Alba Mall

*Au început lucrările de amenajare a cinematografului de la Alba Mall

cinematograf01Cinefilii din Alba Iulia vor avea în curând o surpriză. Aceștia nu vor mai fi nevoiți să meargă la mall-urile din alte orașe pentru a viziona un film, pentru că vor avea un cinematograf special amenajat, în incinta Alba Mall.

ELIT

Potrivit reprezentantului administrației locale, cel mai probabil totul va fi gata pentru inaugurare în luna martie. Lucrările au început deja iar sala va fi amplasată în imediata apropiere a supermarketului și se va întinde pe o suprafață de 800 de metri pătrați.

Reamintim că Planul Urbanistic de Detaliu „EXTINDERE COMPLEX COMERCIAL MALL ALBA PRIN CONSTRUIRE 2 SALI CINEMA” a fost aprobat de Consiliul Local Alba Iulia la sfârșitul lunii august. Inițial a fost vorba despre amenajarea a 2 săli printr-o extindere pe o suprafață de 618 mp, în partea de nord a clădirii, însă ulterior planurile s-au modificat și s-a luat decizia să se dea o utilitate spațiului nefolosit de lângă supermarketul alimentar.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| Infrastructura stradală şi de transport public de călători din Cugir va fi modernizată. Primăria a semnat contractul de execuție

Infrastructura stradală şi de transport public de călători din Cugir va fi modernizată. Reprezentanții administrației locale au semnat luni, 18… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

22 Comentarii

..... 13 ianuarie 2014 at 21:39

daca nu se investeste in aducerea de filme noi si multe altele se va face degeaba. Pentru un film 3 D tot la cluj ma duc

Remi 13 ianuarie 2014 at 21:50

Cand aveam sala de cinema (Dacia) din cetate unde puteau sa investeasca si sa renoveze totul si era excelent. Asa se dau bani de pomana sa fie cinema la mall sa mai cumpere ceva de acolo ca altfel se desfinteaza.

Vai si amar de cine gestioneaza orasul asta.

@Remi 14 ianuarie 2014 at 1:49

Ce are una cu alta? Cinema Dacia e proprietatea Romania Film, nu poate municipalitatea investi acolo, iar aia de la Mall Alba fac ce vor ei cu banii lor, nu iti cere nimeni voie tie.

pulio 13 ianuarie 2014 at 22:08

Imediat dupa inaugurarea noului cinema se vor deschide in imediat apropiere magazine de haine second – hand FIRST CLASS 😉

un om 13 ianuarie 2014 at 22:25

Nu stiu ce va tot c@c@ti ca mergeti la cluj sa vedeti 3 d. Oricum ochelarii sunt varza , nu vezi mare lucru prin ei . Caritatea se pierde foarte mult si culorile pe care le percepi prin ochelari sunt mult mai putine . Un film normal 2d e de 100 de ori mai clar si mai vizionabil decat prostiile de 3d .

cetatean 13 ianuarie 2014 at 22:51

era si cazul…dar nu aveam deja un cinematograf in cetate si unul in centru?nu se puteau renova? dar de bazinul olimpic ce se mai aude?sau de transforma in teren de rugby?

dolfi 13 ianuarie 2014 at 23:21

beton! dar nu se putea renova cinema Dacia??? Acolo ce-o sa faceti? Crama?

@dolfi 14 ianuarie 2014 at 1:51

Sunt proprietari diferiti si nu cred ca investesc unii la altii.

sorin 13 ianuarie 2014 at 23:42

figura esti cu 3D,nu ai acasa LCD si umergi la Cj sa te uiti la 3D…

shock 14 ianuarie 2014 at 8:29

O initiativa buna, trebuia facut cinema inca de la inceput, ca sa nu ajunga centrul comercial in situatia actuala.

Stefan 14 ianuarie 2014 at 11:06

A dat Domnu` sa va treziti dupa atatia ani si sa faceti ceva adevarat pentru albaiulieni ? deschid o sticla cand il inaugurati. Nu ma faceti sa astept prea mult.

Vuscan Voicu 14 ianuarie 2014 at 11:51

Domnișoara ziarist te afli intr-o regretabila eroare.cinema-ul se construiește pe banii Alba Mall si nu pe banii administrației locale asa cum reiese din articolul publicat de tine.o sa iti transmit un comunicat oficial cu tot ce se va intampla la cinematograf pentru a putea informa corect cetățenii asupra acestui aspect,lumea e interesata cred de numărul de locuri, daca va fi 3D sau nu(va fi 3D,iti spun in premiera), ce cafenea va fi, poate niste poze despre cum va arata,etc.alta data cand mai doresti sa publici ceva te sfătuiesc sa ma suni.voicu vuscan.administrator alba mall

M Brad 14 ianuarie 2014 at 23:33

Laudabila initiativa.

Pe de alta parte sper sa fiti constient ca selectia de filme o sa defineasca succesul acestui proiect (cu alte cuvinte, degeaba ai 3D, daca il folosesti pentru rularea filmelor de acum 2 ani).

Totodata, o pagina web, actualizata in permanenta cu programul, de unde se mai si poate face o rezervare ar fi un atu in plus.

gelu 14 ianuarie 2014 at 11:58

Daca banii sunt ai lui Alba Mall, atunci de ce a hotarat Consiliul Local Alba Iulia sa construiasca un cinematograf in Alba Mall? Care e legatura dintre Consiliul Local si Alba Mall?

Vuscan Voicu 14 ianuarie 2014 at 12:04

Consiliul local nu a luat nici o hotarâre sa construiască cinematograf.nu exista nici o legătura intre cele doua.domnisoara ziarist a publicat o informație eronata,atata tot

Marian 14 ianuarie 2014 at 12:22

CE ARE PRIMARIA CU CINEMATOGRAFUL? NIMIC!!! INAINTE SA SCRII INTERESEAZA-TE!!! CONSILIUL LOCAL A DAT APROBARE CAND A VRUT SA SE CONSTRUIASCA CINEMATOGRAFUL IN SPATELE MALL-ULUI NU IN INCINTA, NU A FOST IDEEA PRIMARIEI! INTERESEAZA-TE INAINTE SA SCRII

Marian 14 ianuarie 2014 at 12:30

DEGEABA MAI SCHIMBI ACUM TOT ERONATA ITI ESTE STIREA! CAND FACI O STIRE TE INTERESEZI DE LA ADMINISTRATIA MALL-ULUI NU DE LA PRIMARIE!

Remi 14 ianuarie 2014 at 13:13

Ce ar fi fost daca municipalitatea ar fi colaborat cu cei ce detin cinema Dacia si l-ar fi renovat? Era excelent. Fac la Mall cinema ca sa ce? Sa mai cumpere oamenii cate o haina la pret extra de la magazinele de langa sau sa mearga la frizer sau pacanele?

Bani irositi, indiferent de cine a facut acolo ce a facut.

Cand era cinema gata amenajat, mai trebuia renovat si erau cu siguranta mai putini bani investiti acolo.

Aristotel 14 ianuarie 2014 at 14:57

Alba Mall e o afacere. Daca isi gestioneaza prost banii, pedeapsa e una singura: falimentul. Pentru colaborare la renovarea cinema Dacia faceti o propunere la Consiliul Local.

Vlad 14 ianuarie 2014 at 17:38

mai multi hateri decat pe unirea.ro n-am vazut nici pe click.ro

dolfi 14 ianuarie 2014 at 20:14

că dic hipstăru! greu îi să vorbești romanește.

Ernie Rydel 15 ianuarie 2014 at 17:45

Foarte conturat articolul! Abia astept cu nerabdare urmatoarele articole .