Marius Pop, şeful Poliţiei Teiuş, arestat pentru 29 de zile

Magistraţii Curţii de Apel Alba Iulia au admis joi cererea procurorilor DNA Alba Iulia şi au dispus arestarea comandantului Poliţiei Teiuş, Marius Pop, pentru 29 de zile. Decizia Curţii nu este definitivă şi poate fi atacată la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Marius Pop a fost reţinut miercuri, 7 martie, de procurori sub acuzaţiile de favorizarea infractorului, fals intelectual, omisiunea sesizării organelor judiciare şi încercarea de a determina mărturia mincinoasă.

Avocaţii comandantului Poliţiei Teiuş susţin că dosarul în care a fost reţinut Marius Pop reprezintă o răzbunare din partea fostei sale secretare, Ioana Lazăr, pe care Pop o concediase după constatarea unor nereguli grave în activitatea ei.

INFORMARE COVID-19

Comunicatul DNA

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Alba Iulia efectuează cercetări penale faţă de inculpatul POP MARIUS-MIRCEA, şeful Poliţiei oraşului Teiuş din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Alba (cu gradul profesional de comisar şef de poliţie), în sarcina căruia s-au reţinut următoarele infracţiuni: favorizarea infractorului, omisiunea sesizării organelor judiciare, fals intelectual, uz de fals şi încercarea de a determina mărturia mincinoasă.

Din Ordonanţa de punere în mişcare a acţiunii penale întocmită de procurori a rezultat următoarea stare de fapt:

În cursul lunii octombrie 2011, inculpatul Pop Marius-Mircea, în calitatea sa de şef al Poliţiei oraşului Teiuş, a luat la cunoştinţă cu privire la faptul că unul dintre subordonaţii săi, agent de ordine publică, a înlocuit un proces verbal de sancţionare a unei persoane cu amendă contravenţională în sumă de 500 de lei cu un altul prin care a dispus doar avertisment. Cu toate acestea, inculpatul nu a sesizat autorităţile judiciare competente pentru infracţiunea de abuz în serviciu şi a făcut demersuri pentru a împiedica tragerea la răspundere penală a subordonatului său.

În plus, după ce procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba s-au sesizat din oficiu cu privire la aceleaşi fapte, inculpatul Pop Marius – Mircea, pentru a-şi ameliora situaţia juridică referitoare la faptul că nu a sesizat faptele de natură penală ale subordonatului său, a întocmit în fals un proces verbal de sesizare din oficiu pe care l-a antedatat şi l-a depus la compartimentul de control intern din cadrul I.P.J. Alba. De asemenea, pe parcursul efectuării cercetărilor în acest dosar penal, Pop Marius – Mircea i-a cerut unui alt subordonat să facă declaraţii nereale, în favoarea sa, cu ocazia audierii sale în calitate de martor.

Inculpatului i s-au adus la cunoştinţă acuzaţiile în conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 Cod de procedură penală. La data de 7 martie 2012, procurorii anticorupţie au dispus reţinerea acestuia pe o perioadă de 24 de ore. La data de 8 martie 2012, Curtea de Apel Alba Iulia a dispus arestarea preventivă a inculpatului Pop Marius – Mircea pe termen de 29 de zile.

La instrumentarea acestui dosar, procurorii au colaborat cu ofiţeri din cadrul M.A.I. – Direcţia Generală Anticorupţie Alba şi Serviciul de Informaţii şi Protecţie Internă Alba.

Facem precizarea că punerea în mişcare a acţiunii penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală necesară în vederea propunerii unor măsuri preventive, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.


Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

30 Comentarii

x 8 martie 2012 at 15:18

oare de ce cand cad capete mai grele e vorba intotdeauna de razbunare? oare de ce nici in ultimul ceas nu sunt instare sa-si asume vina, sa aiba coloana vertebrala, sa raspunda pentru faptele lor? tertipuri avocatesti……..Pop la circulatie…poate dar ca sef de politie…..prea mult….

pacat 8 martie 2012 at 15:24

Pacat ca un om ajuns la maturitate intelectuala si profesionala sa se coboare la lucuri marunte care ii pot afecta iremediabil cariera, numele si renumele.

Felicitari 8 martie 2012 at 16:16

Felicitari DNA pentru aceasta frumoasa reusita!
Un nenorocit de comandant care a incercat sa ajute un plotonier, un coleg, un subordonat, care la randul sau a ajutat un om deosebit de periculos – un paznic fioros din satul Teius – asta da captura!!!
Suma cu care bugetul statului a fost prejudiciat, fabuloasa suma de 500 lei, merita ca acest mafiot periculos sa fie exemplu pentru ceilalti!

Aurelian 8 martie 2012 at 16:59

Frumos, s-a „razbunat” secretara pe acest fost „tractorist sef”!

Aurelian 8 martie 2012 at 17:10

Asteptam vointa din partea DNA Alba, pe cand il priponiti pe Cabulea?

Colegul 8 martie 2012 at 17:28

Bine ca l-ati legat pe Pop si Todea va rade in nas.
Halal justitie….

Janos KADAR catre Aurelian 8 martie 2012 at 18:03

Se zice ca s-at distrus crucile iobagilor ce au lucrat la Cetate sa-si faca vilo-buncare unii iar masinile se tamponau cu scopu de a impartii bani de la asigurari…..Unii ca astia numai dupa dracu or umblat si vorba preotului la examinare auto cu motocicleta,,Cu D-zeu inainte si cu dracu inapoi ca-i in spatele motocicletei,,….Hi reforma,hi si D-zeu nu bate cu bata….

Aurelian 8 martie 2012 at 18:18

Kadar-e uitate pe EVZ, ca sa vezi ce „slujba” a facut un popa pe Otopeni!

Ionel 8 martie 2012 at 19:23

Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita! Deviza este altoiti si turnati pe toata lumea ca daca nu veti fi bagati voi la bulau! Cu matrapazlacuri din astea de 2 lei si infractori „periculosi” deferiti justitiei, mai un functionar, mai un sef de post, aratam noi Europei ce bine functioneaza justitia in Romania, si cum este eliminata coruptia (si omenia). In acest timp marii delapidatori dorm linistiti, au functii mari, conturi in strainatate si nu-i deranjeaza nimeni ca sunt persoane importante. Ne-am cam saturat de inscenari din astea cu amenda rupta, cu sacul de faina. Marea coruptie pe cand, domnilor magistrati?

lecu 8 martie 2012 at 21:57

..e ceva putred …cam subtire rechizitoriu , miroase a razbunare …nimeni nu e in siguranta in aceasta tara ….inchizitia e la putere …nu o fi fost usa de biserica ,dar daca nu-l poti dovedi, …la cate abuzuri fata de lege se fac in ..romania ..fata de OM….asta e o marlanie…

Ovidiu 8 martie 2012 at 22:35

Bravo Ionel
Salutare tuturor!
Eu nu zic ca nu a gresit Dl. Pop, dar cum dracu sa-l arestezi pt. asa ceva, adica pt. acel PV, altii oamoara oameni si sunt liberi, ne fura zilnic pe fata cu tupeu, ne sfideaza si ne rad in nas.. hai ce dracu, se vede de pe marte ca e ceva necurat. Oricum nu avea voie sa greseasca in functia pe care o detinea. Succes la vanatoare.

Uitate la vilele unora..... 9 martie 2012 at 10:52

Vai ce sticleti smecheri or fost unii ,,cu orientare la profitare,,chiar si de la circulatie ca un fost injiner mecanic mutat in colt la fabrica de papuci….Mai toti au avut ,,orientari,, caci din salare de bujetari nu prea poti avansa asa si unii cu munca si altii cu profitarea de pe functie….Vai cati sunt dinastia in sistem….Nebunul coafezei din Dir.Medicala de ce trebuia sa poarte pistol,iar al de la proximitate a circiii 14 sa desconspire reclamatia impotriva nemernicului si asa a urmat nenorocirea….Multi ministrii nu se pricep la reforme adevarate caci astia din MAI nu faceau faradelegi…Hai Berca fa reforma !

magyar 9 martie 2012 at 12:57

Halatul, cat e halatul?

Suspect de rapid - 29 de zile 9 martie 2012 at 12:57

Aparent un caz nesemnificativ, dar ……, cel mai slab plateste totdeauna. Stres din interior, superstres in exterior, de ce sa te mai faci politist ? , de ce sa mai stai in sistem ? pe cand o greva a politistilor ?

Atia 9 martie 2012 at 13:18

Toata povestea asta imi pare cusuta cu ata alba…miroase de la o posta a razbunare…Odata cu venirea lui Cabulea sef la IPJ Alba l-a aruncat pe Marius Pop la Teius…iar primarul de la Teius impreuna cu altii ca el..i-au copt-o rau de tot lui Pop…cred ca e cel mai mic corupt dintre corupti… Stiti vorba aia care merge de minune la noi: Capul plecat, sabia nu-l taie…se pare ca Pop a ales sa nu plece capul…acum trage…
Sa-i de-a D-zeu putere sa treaca peste aceasta grea incercare!

Andrei 9 martie 2012 at 14:55

politistii isi merita primii 29 de zile la mititica. Cei care fac lucruri necurate trebuie dati exemplu. Cum el POLITIST sa faca orice lucru cat de mic ilegal? NU E VOIE. Felicitari DNA. Oricum se stie ca te intelegi cu politistii cel putin de la rutiera ca la targ sa-ti schimbe ce scriu in procesul verbal ”contra unei sume” asa poate se mai linistesc si isi amintesc ca sunt pusi sa apere legea nu sa o incalce.
Sa umple aresturile de ei DACA INCALCA LEGEA. Daca nu atunci sa fie liberi sa o PAZEASCA.

un cetatean 9 martie 2012 at 19:20

sa fie postat de Andrei Cabulea?fiul lui Cabulea …mai marele politiei din Alba!protectorul lui crisan laurentiu….inamicul nr 1 a lui pop.Se stie de prea mult timp.Vine si vremea ta lutu crisan,esti inregistrat video la benzinaria Mol cum alimentezi auto proprietatea familiei tale dar cu cardul unei firme de mezeluri si preparate carne.inca putin si intri in loc plin de… lumina artificiala

xxx 9 martie 2012 at 22:05

Fa publica inregistrarea video… sau si probele tale sunt ca cele de la DNA impotriva lui marius pop…adica doar vorbe?

Mihai 9 martie 2012 at 15:16

Andrei, radicalismul tau e emotionant. Din pacate esti departe. E vorba de ce face DNA. Nu intelegi? E o directie anticoruptie. Nu vreau medici spagari, nu vreau babe care vand pe sub mana gaini, nu vreau politisti care iau spaga de la turisti straini, nu vreau de-astea. Asta e praf in ochi. Nu vreau nici functionari plimbati in vazul lumii pe la DNA pt simplu motiv ca ei pot face asta. Vreau ca institutia asta sa functioneze. Sa faca investigatii, verificari inainte nu sa se bazeze doar pe reclamatii si razbunari.

viga 9 martie 2012 at 19:45

Corect comentariu!!!cita dreptate aveti!!

Dascalu Claudiu 9 martie 2012 at 15:21

Cred ca DNA ne insulta inteligenta.

Dascalu Claudiu 9 martie 2012 at 15:21

DNA ne insulta inteligenta

Catre Atia 9 martie 2012 at 16:45

Nu stiu cum dracu gandesti ,,Atia,,de pui vina pe Cabulea ca l-a mutat pe Pop Marius la Teius in gura primarului ca s-al termine !Trebuia acolo un sef si Pop s-a infipt la nemunca si cine naiba i-a suflat sa faca ,,matrapalzacuri Atia,,ca Pop.Pe dupa 89 se zice ca multi tigani analfabeti au luat permise ca unii cotizau la Soany ori amnta sa ,,lentiloasa,, si circulistii-s multi misei……De ,,mielu todea voi ce ziceti ca-i recocotat sus .

un cetatean 9 martie 2012 at 19:28

Pop nu s-a infipt la Teius,el nu a stiut nimic ca va fi mutat la Teius pana nu l-a urcat mocanul in Touareg ,era pe la ora 14:00,si l-a dus acolo cu numire de Sef Politie oars Teius,adica comandant.El nu a vrut.Mocanul l-a dus pentru ca celalalt mocan…ala cu strunga intre dinti..era totdeauna eclipsat de capacitatea manageriala a lui Pop,adica nu e atat de capabil ca si Pop.Pacat de Marius Pop,nu merita asa ceva.Pentru un proces verbal de contraventie???E absurd!!!Crisan Lutu intervine pt prietenii lui fara nici o jena,exista inregistrari audio telefonice.Astept o invitatie in ziarul Unirea si le pun la dispozitie imediat.Daca tot exista lege in tara asta…atunci sa fie lege pentru toti.

MARIUTA 9 martie 2012 at 20:38

Nu este MARIUS POP vinovat .A inceput vinatoarea valorilor, a oamenilor care mai au coloana vertebrala . Asa l-au murdarit si pe Tarnu, asa l-au casapit si pe Marius Pop , si incet incet vom fi martori la arestari care ne vor surprinde dar in acelasi timp ne vor obliga sa tremuram de frica atunci cind indraznim sa deschidem gura.
Perioada stalinista este reinviata.

vasile din poplaca 9 martie 2012 at 20:42

Ppacat ca DNA- ALBA se ocupa de lucruri marunte de un proces verbal; de contraventie, intocmit de un agent.Da este o ilegelitate si aceasta, dar vas propune sa va ocupati mai mult unde se pretinde si primeste spaga. De ce nu aud caci doamna Boer se sesizeaza si despre faptul ca la agentia OPDRP ALBA se comit ilegalitati cu absortia fondurilor europene.Atitea articole aparute in ziarul Unirea la cine sa aprobat proectul si cum ,dar nu se ia nici o masura de domni de la DNA. Bine caci ati gasit un biet agent si pe Marius Pop ca au comis o mare infractiune. V-ati inregistrat cu o cauza de coruptie.BRAVO,DNA mergeti inainte tot asa aveti ce raporta la Bucuresti.

Bibi Si Londra 9 martie 2012 at 21:54

Parca acum OPDRP are -n frunce pe f.gardas Nistorel ce v-a deveni primariu la Seghis din partea PDL prin anul 4000.Pe unii s-au umflat hainele gen….. si numai la primar li gandul….Jos coruptii ca azi maine ziceti ca sunteti cinstiti,iar ,,vanaturul,,zice catre lup sa kace tot ce a mancat c-a fost sef ca asta mentionati mai sus !Vorba unui sarac,,da-le doamne tot ce n-au avut ca bani si cancere-n oase,, precum Borcea dinamovistu .Toti la mititica sa traga in piept aer de celula ca poate se ogoiesc.

Ionica contesa pt cateva zile 9 martie 2012 at 22:41

Plangerea a fost facuta pt prima data de primarul din Stremt, prietenul domnului Crisan.Se stie ca fratele domnului Crisan care are preocupari pentru scoala de Soferi si mai nou dupa ce a fost invitat la o emisiune la Alba Tv , redactor este doamna Floroian(vezi facebook-PSD), domnul Crisan, fratele lui ala mare , este si culegator de folclor, umbla tot cu cravata rosie.Este clar ca pe domnul Pop la terminat primarul din Stremt, Popa Traian Stefan,cu plangerea facuta ca lipsea la bugetul Stremtului 5 milioane, fufa cea Blonda a Teiusului , se crede cineva(vezi agentul 001) dar este o TURNATOARE , Teiuseni cred ca saraca nu se astepta sa ii spuna numele in PRESA, Lazar Ionica ca a dat cu ciocu si a inregistrat(vezi toate inregistrariile din zilele de 7 si 8 martie) Dupa cum scrie in ziar, Marius Pop a solicitat schimbarea din funcţie a fostei secretare pentru că a constatat grave nereguli în activitatea acesteia, mai precis faptul că Ioana Lazăr nu înregistrase circa 800 de plângeri.Am dori sa verificati cate din cele 800 de plangeri au legatura cu comuna Stremt,ar trebui controlul sa il faca Corpul de control al Ministerului de Interne, nu subalterni ai conasului Crisan preten cu Pilu Popa primarul PSD al Stremtului.

xxx 10 martie 2012 at 0:36

Ionica ! sa fie cum zici tu?

Donn Juan 12 martie 2012 at 21:55

Daca asa merg lucrurile cum am citit aici,atunci trebuie sa se sesizeze D. N .A -ul din oficiu si sa rezolve toate matraplazacurile Domnilor Politisti !!!