Cursa spre marea finală începe în capitală *Vineri şi sâmbătă, Dinamo – Volei Alba-Blaj în semifinale
În rol de „buturugă mică”, Volei Alba-Blaj încearcă să răstoarne „carul mare” numit Dinamo Bucureşti, să frângă o tradiţie nefastă şi să nu se întoarcă cu mâna goală din capitală. Ocupantele locului secund (Dinamo) şi a ultimei trepte a podiumului (echipa din „Mica Romă”) îşi dispută astăzi şi mâine, de la ora 19.00, primele partide din semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. Trupa lui Branko Gajici se mândreşte deja cu calificarea în „careul de aşi”, ce reprezintă îndeplinirea obiectivului, dar speră să nu se oprească aici.
*Fără probleme de efectiv
Blăjencele au efectivul complet şi visează la un succes extern din cele două întâlniri împotriva coşmarului „alb-roşu” din această stagiune (4 înfrângeri) pentru a juca în Sala „Timotei Cipariu” (la mijlocul săptămânii) calificarea în finala mare a campionatului. „Play-off-ul este altceva, în special o semifinală cu Dinamo. Este un test greu şi acum vedem cum va reacţiona echipa. Deoarece obiectivul a fost îndeplinit, nu există o presiune mare pe noi, aşa cum a fost la meciurile cu CSM Bucureşti, iar din acest punct de vedere echipa este pregătită psihic de confruntările cu Dinamo. Este un mare plus faptul că nu jucăm cu apăsarea rezultatului, presiunea va fi pe adversarul nostru, care în momentul actual nu e în formă, aşa cum am văzut în Cupa României (n.r., 3-2 cu CSM Bucureşti în semfinală, 2-3 în finală cu Ştiinţa Bacău). Noi trebuie să ne facem jocul nostru, şi, părerea mea, avem şanse de calificare în finală”, a declarat antrenorul Branko Gajic.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României