Ziarul Unirea

CSU Alba Iulia şi-a luat revanşa şi a învins BCM Danzio Timişoara

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

CSU Alba Iulia a câştigat astăzi partida contând pentru etapa a 24-a a Ligii Naţionale de baschet feminin cu BCM Danzio Timişoara, luându-şi o palidă revanşă după umilinţa din tur de pe Bega, scorul fiind 82-61 (15-16, 19-14, 24-18, 24-13). Elevele antrenorului Miroslav Popov s-au răzbunat astfel pentru eşecul din toamnă, dar au făcut şi o repetiţie în vederea derby-ului de miercuri, 27 februarie, ora 18.00, când în  Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia va poposi campioana CSM Târgovişte! „Am început cu frâna de mână trasă şi sunt satisfăcut parţial de evoluţia echipei. Probabil a contat şi amintirea jocului de la Timişoara, acum suntem în stadiul de oboseală acumulată a perioadei de pregătire fizice şi peste o săptămână vom culege roadele”, a declarat Miroslav Popov.

*Început echilibrat

ELIT

Timişorencele le-au făcut viaţă grea studentelor din Cetatea Marii Uniri, mai ales în primele două sferturi, în care s-au ţinut scai şi au condus în majoritatea timpului. De altfel, la pauza mare, diferenţa era una mică, de numai patru puncte (34-30), după o jumătate de meci în care CSU mai degrabă a dezamăgit şi nu a găsit ritmul.

*Desprindere după pauză

Probabil că Popov le-a muştruluit la pauză pe elevele sale, care apoi au început să dea semne de trezire şi încet, încet s-au desprins pe tabelă. Din distribuţia gazdelor a absentat Eniko Tarţa – uşor accidentată. În acest meci, punctele echipei din Cetatea Marii Uniri au fost marcate de Amanda Thompson – 23, Katya Abramzon – 21 (ambele au bifat câte un „double double”), Becca Tobin – 17, Alexandra Uiuiu – 7, Jovana Vukoje – 4, Zenta Melnika şi Laura Papp – câte 3, Tereza Brantlova – două, Bianca Voica – două. „Sunt fericită că ne-am impus, după eşecul de la Timişoara, dar pentru mine n-a fost nimic special. În partida viitoare, CSM Târgovişte este favorită dar noi vom da maximum pentru a realiza un meci bun„, a declarat Jovana Vukoje.

*Galeria a protestat prin absenţă!

Sancţionaţi de jandarmerie în partida cu „U” Cluj din finalul turului, membrii galeriei „Gruppo Arnsberg” au protestat pentru că nu au fost sprijiniţi de conducătorii CSU, în ideea de a scăpa de amenzile încasate. Astfel, pentru prima dată în acest sezon, suporterii nu s-au aflat în sală pentru a-şi încuraja favoritele, motivându-şi gestul prin faptul că „n-am fost sprijiniţi de şefi, suntem în proces cu Jandarmeria”. În consecinţă, încurajările la adresa gazdelor au însemnat doar aplauzele în rafale.

*Marţi, licitaţia pentru Final Four-ul Cupei şi All Star Game, Alba Iulia e în cursă!

Odată încheiată aventura europeană a echipei din Târgovişte, eliminată din play-off-ul Euroligii de celebra Spartak Moscova, Federaţia Română de Baschet poate stabili şi data disputării Final Four-ului Cupei României, care în acest an va fi cuplat cu All Star Game. În principiu, Federaţia doreşte să lege cele două evenimente şi ar propune ca date de disputare pentru cupă – 1 şi 2 aprilie, iar pentru All Star Game ziua de miercuri 3 aprilie (în fapt, imediat după Paştele catolic). Astfel, după toate probabilităţile, marţi, în Bucureşti se va stabili în detaliu programul acestor acţiuni, locul de organizare al Cupei României urmând a fi atribuit în urma unei licitaţii. Anul trecut, Alba Iulia a găzduit All Star Game, iar acum oficialii formaţiei albaiuliene speră să-şi adjudece Final Four-ul Cupei României. În semifinale, CSU Alba Iulia va întâlni Sepsi Sf. Gheorghe, iar CSM Târgovişte va juca cu ICIM Arad.

 

Dan HENEGAR

Te-ar putea interesa și:

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Momente de GROAZĂ la Euro 2020: Christian Eriksen a căzut secerat în timpul meciului dintre Danemarca și Italia

Spectatorii EURO 2020 au avut parte de momente șocante în cadrul meciului dintre Danemarca și Finlanda. În minutul 43 al… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

Gio 23 februarie 2013 at 19:14

au trecut alea 2 luni, in care echipa trebuia sa se „schimbe la fatza” si tot asa prost jucam 🙂 o sa ne scoata Sf. Gheorghe baschetul din cap.

o persoana 23 februarie 2013 at 19:38

ramane de vazut…!de unde ai cumparat atata rautate…?

Dorin 23 februarie 2013 at 19:21

21 puncte diferenta inseamna ` O PALIDA REVANSA ` ? ; palid a fost intradevar jocul echipei noastre in prima jumatate a jocului , dar diferenta finala a fost confortabila .

Gio 23 februarie 2013 at 21:43

ca si puncte, da , e confortabil, daca ai vazut meciul…strambi putin din nas. in continuare cred ca schimbarea antrenorului a fost o mare vrajeala, si o dorinta a unor conducatori sa isi arate „puterea”, din moment ce, noi jucam la fel de prost. o investitie facuta prost, din banii totusi putini care ii are echipa in momentul de fata ( mai bine se aducea o jucatoare,care sa completeze lotul, in locul antrenorului )

Gabi 23 februarie 2013 at 19:47

Da, in primele 15 minute jocul a avut de suferit dar in partea a doua s-a vazut un joc tactic aproape impecabil.

Gio 23 februarie 2013 at 21:51

au cazut fizic cele de la Danzio,care au venit in ziua meciului aici in Alba (drum de aprox 5 ore)…daca jucam la Timisoara, iar ne bateau 😉

mda 23 februarie 2013 at 21:11

gio, trebuia sa apari. tactic fetele au jucat bine sferturile 3,4, atitudinea este alta, parca si dispozitia la efort este alta. ce este mai dureros este faptul ca lotul a fost facut asa de prost de catre fostul antrenor (care la cat este de mic nici nu trebuie sa-i scriu numele) incat nu avem solutii. brantlova (cu un salariu de…judecator de ICCJ) face figuratie, are o varsta, e grasa si parca nu mai „simte” jocul (ironic). vukoje nu e PG, dar nu ai pe cine sa pui in loc, daca o jucatoare este accidentata (cum a fost cazul lui Eniko L.). Ce este pozitiv? in primul rand, Amanda si-a gasit ritmul, pare ca si Katya incepe sa se regaseasca (dar mai avem nevoie de ceva pe postul ala), Rebbeca, cu toate probleme personale destul de grave, a facut un meci bun. Se lucreaza bine…

Gio 23 februarie 2013 at 21:39

nu doar antrenorul a facut lotul 😉 o data cu el, trebuiau sa plece si restul care au ” facut lotul” pentru ca sunt la fel de „priceputi”, daca tot se doreste o remaniere. dar sa nu uitam unde ne aflam ( alba iulia village) unde fetele astea nu au nici macar vitamine, care sa le sustina efortul extraordinar facut prin antrenamentele domnului antrenor, din acea cauza si cad pe capete (vezi Laza,Brantlova..etc). de salariile lor, sunt numai pe hartie 🙂 nu si-au mai vazut banii de ceva timp. ( zic si eu din auzite ). exact acelasi baschet il jucam, si cu acest antrenor, nu este nimic schimbat, chiar daca au trecut „cele 2 luni” in care zicea ca o sa jucam si noi baschet.

o persoana 24 februarie 2013 at 22:43

In primul rand capul antrenorului trebuia sa cada(dupa meciul din tur cu tm) pentru declaratia data si adevarata valoare…lotul e bun mai mult eu cred ca va fi chiar doua medalii pe masa la finele campionatului, dar tu nu ai cum sa intelegi asa ceva ca te mananca rau si mult…

gio 25 februarie 2013 at 7:41

capul antrenorului, si a celorlalti care au facut lotul 😉 daca vrei sa te exprimi corect.daca nu, da-i pace, ca n-am cu cine, nu intelegi nimic. si da, poate cu noroc, sa jucam finala cupei, eu sper asta.

o persoana 25 februarie 2013 at 16:45

asa mi-ai explicat de parca ai fi un mare cunoscator al acestui sport…simpatic dar in acelasi timp mai ingust la cap…nici macar nu stii cum arata regulamentul oficial al jocului baschet, dar atunci ce pretentii sa ma de la persoana ta ca sa o si intelegi acest sport…

mda 25 februarie 2013 at 9:58

da, ai punctat bine, din auzite. nu pune pe seama lipsei de vitamine accidentarea lui Eni (pentru ca nu stii) sau lipsa de luciditate a marei jucatoare brantlova. daca etsia sa de informat, cred ca ai la cunostinta cat castiga brantlova si ce ofera ea in schimb. anul trecut acelasi manager, aproximativ aceeasi conducere au aus jucatoare peste antrenor si echipa a jucat datorita experientei jucatoarelor. poate te deranjeaza fpatul ca ti-a plecta preferatul si nu mai esti pe statul de plata, sa-ti primesti „dreptul” ca de baschet habar nu ai. daca ai avea te-ai uita putin peste statistici, ti-ai face o parere si ai vorbi. cu faptul ca strambi din nas ca daca ai vazut meciul, dar este probabil un sambure de adevar in ce spui, dar momentan lotul este subtire ar fi niste pozitii foarte importante car ar avea nevoie de altceva pe langa ce avem si atunci putem face fata. ce am vazut eu la meciul cu timisoara este ca antrenorul are macar respectul de a introduce toate jucatoarele, Melnika nu a jucat atat cat a fost bilek antrenor, dar a fost adusa ca sa ajute la Tobin, imi explici de ce? este o crestere in ce o priveste pe Katya sau pe Amanda, ceva ce nu exista cand era bilek. din contra atunci juca brantlova de manca pamantul :)) acum nu este in stare da dea o pasa sau sa iasa cu faza de ataca. decat sa vorbesti tampenii cauta statistici, intelege jocul (asta doar daca ai jucat) ca aici nu e fotbal si apoi concluzii. o sa vezi remaniere la finalul sezonului, pentru ca in primul rand aceste jucatoare nu sunt anagajate cu ziua (probabil ca tine) sunt niste contracte care au niste clauze si nu suntem in lumea a 3-a sa scoatem jucatorii afara din sala. momentan astia suntem, organizatia este la inceput de drum, sustinerea trebuie sa existe si la fel si criticile, cele constructive nu cele gratuite si cele spuse din interes sau ura. daca e sa o luam si altfel (superficial) cu arad nu am pierdut la 26 de puncte, cu satu mare nu am pierdut la 13 si pe timisoara am batut desi in tur am luat bataie. eu spun ca doar din prisma asta Popov este peste bilek.

Gio 25 februarie 2013 at 15:04

bine, cu Targoviste am pierdut la 2 puncte parca, in tur…sa vedem cu cat o sa pierdem acum, daca o iei asa, pe puncte,pun pariu ca o sa ne bata la cel putin 20 diferenta, si atunci o sa zic ” ce a facut antrenorul asta?!,uite,la ei am pierdut doar cu 2 puncte,in timp ce cu Bilek am jucat muuult mai bine” nu poti trage concluzii,dupa punctele primite sau date 😉 si inca o data, daca jucam la timisoara, iar ne bateau astea ( avand in vedere ca danzio a intrat „in meci” direct de pe drumul de 5-6 ore,si probabil au fost putin obosite, deaia au si cazut fizic). si zici sa ma uit la statistica, ma uit, si vad ca atunci cand a plecat Bilek am fost pe 4, si acum ne batem pentru locul 6 cu Brasov 😉 si again, daca e sa ma uit la statistica, Abramzon a inceput sa joace iara baschet cu Bilek antrenor ( vezi meciul de la Craiova si de la Sportul) asa ca…nu ai nicio treaba prietene cu statistica.

mda 25 februarie 2013 at 21:45

=)) nu prietene o iau superficial cum o faci tu. ce am spus eu si ce ai inteles tu. dupa cum probabil nu ai aflat jocul de baschet se joaca in echipa, care este formata din 5 jucatori (nu-ti spun pozitiile si sarcinile fiecaruia, pentru ca asta e treaba ta sa aflii…daca vrei). dar ca faci referire la katya, hai sa vedem cata dreptate ai. dupa cum probabil nu stii, jucatorii de baschet se masoara si in eficienta (un cumul de activitati), si asta e un barometru in momentul in care iit pregatesti echipa pentru un meci. revenim, vorbeam de katya. meciurie la care faci referire in privinta ei suna ceva de genul: in meciul cu SCM -locul 9(pe cand juca baschet sub comanda lui bilek), eficienta 4. In meciul cu Sportul- locul 10, eficienta 22; o medie ne arata ca este undeva la 13. m-am gandit sa fiu corect si sa aleg meciul cu cea mai mare diferenta in perioada bilek, cel cu U Cluj si recalculam, eficienta 11, media la 12,3. Mergem acum la Popov, meciul cu danzioc-locul 8, eficienta 31, cu olimpia – locul 7, eficienta 8 si in meciul cu Oradea (cea mai mare diferenta sub actualul antrenor) eficienta 14; o medie ne duce la 17,6. O concluzie: pe langa faptul ca nu ma refeream la statistica unui singur jucator, ci a intregii echipe (asa cum ai inteles tu) si dupa ce ai inteles, tot nu ai dreptate. Refeitor la faptul ca bilek a lasat echipa pe 4 si acum ne aflam la lupta pentru locul 6, eu zic sa nu fi subiectiv si sa te mai uiti o data.

Dorin 24 februarie 2013 at 9:13

Cu Brantlova s-a intamplat ceva , pentruca doar in ultimele 3-4 jocuri nu mai are randament ; in schimb Papp , Nagy si Melnika nu au aratat niciodata nimic .In locul acestor 4 jucatoare s-ar putea aduce 2 jucatoare foarte bune ( un pivot si o extrema – fundas ), care impreuna cu Tobin , Thompson , Uiuiu , Abramzon , Vukoje si Laza sa formeze corpul de baza care s-ar putea bate pentru podium . Cu lotul nostru actual ,Sf Gheorghe cred ca va termina pe locul 4 ( mai are doar 2 jocuri grele , si acelea acasa cu noi si Targoviste -pierde cu Targoviste si ne bate pe noi , terminand cu 6 infrangeri , iar noi , pierzand cu Targovistea si la Sf Gheorghe , vom face 8 infrangeri ), iar noi pe 5 si in play OF vom juca 2 jocuri din …probabil 3 , la Sf Gheorghe si nu mai prindem semifinalele . In cupa , daca jucam semifinala la Alba Iulia , avem sanse , cu putin noroc , sa eliminam Sf Gheorghe si sa jucam finala cupei .

mda 25 februarie 2013 at 10:03

poate tu vezi in uiuiu jucatoare de baza. tocmai spuneam mai sus, despre statistica, la teren astea nu se vad asa. in meciul cu arad, a avut marcaj la Givens dupa prima repriza scorul era 38-35, din care 21 de puncte marcase Givens. deducem ca pe faza de aparare este praf, pur si simplu nu stie sa se apere. pentru Popov apararea este foarte importanta. faptul ca in meciul cu Oradea a marcat cele mai multe puncte, nu spune nimic.

Gio 25 februarie 2013 at 15:15

nu e vorba de jucatoare…toate sunt acolo ( exceptand Tobin si Thompson )au aceeasi valoare, cum joaca depinde doar de antrenor si de conducere, cum le motiveaza,cum le pregatesc pentru meciuri.unele sunt „tinute in puf”, altele abia sunt bagate in seama…si asta reflecta pe teren modul in care joaca. inainte dadeati vina pe antrenor, acum pe jucatoare, realitatea e ca dupa 2 luni de la „schimbare”, jucam la fel de prost.

Lala 25 februarie 2013 at 18:54

Stimate Gio! Urmaresc postarile tale de ceva vreme si as vrea sa iti atrag atentia asupra a doua lucruri: 1. Tocmai pilonul tau principal in apararea lui Bilek (infrangerea la doar 2 puncte la Targoviste) este cel care il baga la fund cel mai mult pe protejatul tau. Daca o echipa joaca bine in etapa a treia (la Targoviste) si apoi joaca din ce in ce mai prost (si pierde la scor in etapele 4, 5 si 8) inseamna ca lotul avut la dispozitie e bun, dar pe masura trecerii timpului, echipa juca din ce in ce mai prost, iar singura explicatie poate fi nivelul antrenamentelor. Echipa si-a revenit cat de cat in momentul in care o parte din atributiile antrenorului au fost transferate catre directorul sportiv, au venit victoriile cu Sfantu Gheorghe si Alexandria si sezonul a fost salvat. Daca nu intervenea atunci conducerea si il dubla pe Bilek cu Eles pe banca acum povesteam despre amintirile sezonului 2012/2013.
2. A trecut doar o luna de cand a venit Popov si nu doua, asa ca putintica rabdare, stimabile.

mda 25 februarie 2013 at 21:50

nu incerca sa explici cuiva chestiuni pe care nici el nu le intelege. am constatat ca e pierdere de timp, dar am facut-o pentru ca nu meritam sa ne jigneasca un „habarnist”. ne scoate ochii cu meciul de la targoviste, dar nu intelege nimic din ce inseamna baschetul. acum din cate vad suntem vinovati ca nu a venit timisoara de vineri la alba iulia si de aceea au pierdut. mai poti spune ceva? nimic.

Gio 25 februarie 2013 at 22:02

e ok ba…sa va mintiti singuri in continuare, ca jucam mai bine, ca suntem la un alt nivel, etc…si mai zici de ingusti la minte.suntem tot acolo,unde eram si cand a fost antrenorul trecut, si consider ca aceleasi performante le avem cu acest antrenor ( care este unu de exceptie), ca si cu cele care le puteam obtine si cu fostul ( probabil un loc 4, si maxim un loc 2 in cupa). va ganditi spre ce o sa fie de la anu’, probabil o sa se schimbe 80% din jucatoare si o luam de la capat in formarea unei echipe.

mda 26 februarie 2013 at 10:10

paaaaaaaaa

Gio 25 februarie 2013 at 21:35

1. parerea mea e ca a trecut mai mult de o luna, bate spre doua. 2. daca tot se pricepe directorul sportiv asa mult, de ce nu il lasam pe el sa le indrume pe fete pe culmile baschetului? numa’ bine nu mai platim antrenor, si mai putem aduce jucatoare. 3. daca nu ma insel, cu Satu-Mare am jucat tot in etapa a 3a, dar din retur ( teoretic fetele erau mai odihnite dupa vacanta de iarna, deci puteau sa faca o figura frumoasa, sa piarda la 2 puncte ca si la Targoviste – in etapa a3a din tur -, si Satu-Mare nu se compara cu Targoviste totusi. dar am pierdut la vreo 12, dupaia cu Arad tot la 12…deci pica treaba cu etapa a3a din tur ;). pur si simplu asta e valoarea, nu putem juca mai bine, chiar daca il avem antrenor pe Jordan, e asa greu? :)) wtf? si insist, cu Timisoara daca jucam acolo, iar ne bateau 😉 nu uita ca in primele 2 sferturi au fost acolo…dupa aceea s-au taiat, se gandeau probabil in ce club sa mearga in Timisoara…

o persoana 26 februarie 2013 at 9:45

inca un punct ca nu intelegi despre acest sport multe…teoria ta nu are nicio relevanta…de exemplu pauaza competionala este pentru odihna, iar dupa aceea cu pregatirea fizica pentru retur…eu nu am auzit sa fi facut la inceput de an pregatirea fizica…!?si p.s. cred ca cel mai ingust la minte esti U!!!

Gio 25 februarie 2013 at 22:08

da prietene, creste jocul uneia, scade jocul alteia, nu suntem tot acolo? ingusti frate,ingusti. tot sub comanda lui Bilek, anul trecut Abramzon a jucat cel mai bun baschet de cand e aici, esti irelevant. jocul echipei este acelasi, si nu e vina antrenorului, asta nu intelegi.

viorel catarama 26 februarie 2013 at 7:18

da

fancsu 26 februarie 2013 at 20:34

Gio inca o data iti dau dreptate jocul echipei nu a mers si nu mege bine, indiferent de antrenor. Becca si Amanda Thompson au baschetul in singe restul sint antrenate nu au acea sclipire de moment pentru actiune, pot sa o numesc „inteligenta”. Baschetul nu este doar o pregatire fizica, este un joc al mintii, rapididatii in orice situatie, al inteligentei.Nu am pretentia ca stiu baschet dar inca o data spun ca aceasta echipa nu „se leaga”.CU SIGURANTA se vor face multe schimbari(cit de curind) DACA SE VREA PRIMELE LOCURI.Domnul Popov va fi cel care le va cere pentru ca este prea bun antrenor ca sa nu-si dea seama de acest lucru.El va fi ascultat pentru ca datorita faimei si virstei,are si respect din partea conducerii (asa cred eu). Bilek nu a facut echipa singur de capul lui cu siguranta si el a cerut schimbari majore dar…cunoasteti declaratiile: cum ca se poate si cu aceasta echipa.Eu le doresc succes si sa nu faca nici o schimbare dar in mod sigur se vor face si atunci vreau sa vad ce veti mai comenta! Succes cu CSM Targoviste! Am inteles ca lipseste Becca si Eni Tarta din acest meci. Pacat. Hai CSU !

Gio 26 februarie 2013 at 23:26

Becca joaca, Eni e accidentata, speram sa ii treaca pana la meciul de la Sf. Ghe., sa le facem cat de cat fatza la Sepsi, in sfarsit un om care gandeste ( fancsu ) si nu este influentat de „conducerea” CSU, cum este dl. redactor Craciun, care nu are nicio treaba in relatarea faptelor cum sunt ele defapt, iubeste cenzura si cand spune cineva adevarul cenzureaza mesajele sa nu le vada Eles ( poate nu il mai plateste). le-a iesit jocul, l-au „facut” pe Bilek. in rest hai CSU, sa nu ne facem de ananas cu Targoviste.
REPLICA REDACTIE: Prietene, e ultima data cand comentezi pe acest site despre persoane de la alte publicatii, cu care ai tu razboaie personale. Te priveste cum, si unde va spalati rufele, ca oricum ati ajuns la un nivel…. GATA