Rămâi conectat

Sport

CS Ocna Mureș a schimbat liniile: R. Bartoș, A. Anghel și Ov. Truță au semnat, nouă plecări din efectiv

Publicat

în

Divizionara terță din orașul salin are iarăși o vară agitate în privința alcătuirii lotului cu care va aborda a doua stagiune consecutivă în Liga a 3-a.

După ce și-a asigurat permanența la acest nivel în urma barajului cu CS Iernut, sub comanda lui Gabriel Cotoară, tânărul tehnician ce a bifat un mandat de doi ani, fără a i se mai prelungi contractul, CS Ocna Mureș l-a instalat pe banca tehnică pe Paul Ciucă, cel mai longeviv antrenor din Alba, cu peste șase ani petrecuți la Industria Galda de Jos.

Și, încet încet, “alb-albaștrii” au început să bifeze achiziții, importante pentru acest nivel fotbalistic, mijlocașul D. Lupșan (Unirea Alba Iulia), fundașul Cioplântă (ex-Industria Galda de Jos, nu a evoluat în ultimul an), mijlocașul nigerian Best Tegbo (a jucat câteva meciuri la Unirea Ungheni, în primăvară, și el cu trecut la Industria Galda), atacantul Ceaca (Sănătatea Cluj). De curând, ocnamureșenii au mai realizat alte trei transferuri, respectiv jucătorul de bandă dreapta Robert Bartoș (n. 2002, Viitorul Ardealul Cluj), mijlocașul Ovidiu Truță (2001, ex-CS Zlatna, UTA Arad și Industria Galda de Jos) și portarul Andrei Anghel (n. 2003, a debutat la Industria în ultima etapă a turului, foto, în mov).

Electrica Furnizare Discount

Din lotul campionatului precedent au rămas Vl. Ignat, M. Decean, Frențiu, Haiduc, Cl. Marcu, Socaci, Guț, T. Cristea (accidentat de lungă durată), Cioară, Al. Kiraly, Cunțan, Moise, Neșan (n. 2003, a revenit după împrumutul la Inter Singer, Liga a 4-a Mureș). Din efectivul stagiunii trecute, au plecat 9 jucători, după cum urmează: C. Lazăr (în Anglia), G. Goronea (Sticla Arieșul Turda), M. Domșa (CS Universitatea Alba Iulia), Isac și Vădan (Sănătatea Cluj), Chișu (antrenor-jucător Unirea Triteni), Tocu (Industria Galda de Jos), Uță (Spicul Daia Română), Angeru (nu s-a prelungit contractul).

Suntem în negocieri cu încă trei jucători și sperăm să finalizăm tratativele cât mai repede”, a spus președintele Ioan Paul. Astfel, se poartă tratative cu doi jucători tineri, juniori, din Republica Moldova, ce au câștigat campionatul trecut finala Under 19, cu Academia de Fotbal Viitorul Cluj, chestiunea fiind legată de asigurarea transportului, cazării și meselor.

Eliminată din Cupa României, după 0-2 la Stremț, CS Ocna Mureș a jucat un amical cu Olimpia Aiud, scor 8-2, iar sâmbătă va disputa un nou joc de verificare, pe “Aiudelul” în compania aceluiași oponent (ora 10.30). A mai fost testul de la Cugir (0-2) și în țintar mai sunt prevăzute disputele cu CS Hunedoara (14 august) și returul cu Metalurgistul Cugir (21 august).

Publicitate

Sport

FOTO: CSU Alba Iulia, victorie „grea” la Unirea | Energia Săsciori, scor cu noua ‘lanternă roșie”

Publicat

în

CS Universitatea Alba Iulia, principala favorită la șefia Ligii a 4-a, a obținut o victorie „grea” la Unirea, pe terenul unde în urmă cu două luni pierdea finala Cupei României, la loviturile de departajare.

Inter, o nucă tare a acestui sezon, a deschis scorul prin Val. Drăgan (26, din penalty), fostul echipier al grupării albaiuliene, însă la pauză a fost scor egal, după ce R. Trif a punctat în minutul 45. Soarta celor trei puncte s-a decis tot din punctul cu var, în minutul 76, când un alt jucător experimentat, „căpitanul” Bogdan Bucurică, ex-Unirea Alba Iulia, a transformat a doua lovitură de la 11 metri dictată ce C. Aron (Alba Iulia), arbitru ce a avut mult de furcă în acest joc.

Studenții sunt la a doua victorie la rând și clasați pe ultima treaptă a podiumului, într-o ierarhie condusă de Spicul Daia Română, ce are maximum de puncte, CSU fiind la egalitate cu CIL Blaj, cu 10 puncte, iar interiști au cunoscut primul insucces stagional.

Electrica Furnizare Discount

În celălalt meci al zilei, Energia Săsciori a făcut scor cu Kinder Teiuș, ce a preluat „lanterna roșie” la golaveraj. Trupa lui Mircea Țîrlea s-a impus cu 5-0 (3-0), goluri Andreiu (3), Sava (25, 36), Greapcă (74, penalty) și Vulcu (81). De remarcat penalty-ul apărat de D. Petrașcu (54), la execuția lui D. Stanciu, la scorul de 3-0. Cu două succese la rând, formația de pe Valea Sebeșului este pe poziția a șasea.

Foto: Sorin STANCIU (CSU Alba Iulia)

Citește mai mult

Sport

Liga a 4-a: Spicul Daia Română – lider cu maximum de puncte!

Publicat

în

După rezultatele înregistrate în a 4-a rundă, Spicul Daia Română, singura formație cu maximum de puncte în Liga a 4-a, este noul lider! Trupa lui Ștefan Fogoroși a profitat de eșecul Olimpiei Aiud la Zlatna și a preluat șefia.

*Performanța Ighiu – Viitorul Vama Seacă 1-1 (0-0)

Combatantele rămân fără succes după 360 de minute scurse din acest campionat după remiza echitabilă înregistrată. Oaspeții au punctat primii prin I. Cociș (57), egalitatea fiind restabilită la penalty-ul transformat de Tripșa (83). Viitorul este la a doua remiză externă, iar ighienii și-au trecut cont primul gol și punct (victoria din etapa trecută, 7-0 cu Târnavele Tiur a fost anulată după ce adversarii s-au retras din Liga a 4-a).

Electrica Furnizare Discount

*GT Sport Alba Iulia – Spicul Daia Română 0-2 (0-2)

Formația condusă de experimentatul Ștefan Fogoroși a bifat un succes scontat pe terenul secund al Stadionului “Cetate” și a urcat pe prima poziția. Spicul Daia Română este singura ce a acumulat maximum de puncte după 4 runde, în vreme ce “lanterna roșie” a oferit o replică peste așteptări, chiar dacă rămâne cu zero puncte și după acest val. Marcatori au fost M. Găldean (17), Brânză (22), iar dăienii, ce au numai un gol încasat în acest răstimp, cu cea mai bună defensivă (de 270 de minute plasa e imaculată), pot pune clasamentul în ramă

Citește mai mult

Sport

Gimnasta Flavia Sentea din ALBA în finalele Campionatului European de gimnastică aerobică din Italia

Publicat

în

Gimnasta Flavia Sentea din ALBA în finalele Campionatului European de gimnastică aerobică din Italia

România a cucerit primele sale medalii la Campionatele Europene de gimnastică aerobică de la Pesaro (Italia), sâmbătă, două de argint, în întrecerile pe echipe, la seniori şi juniori.

În clasamentul final pe echipe la seniori, România (16 puncte) a fost devansată de Italia (10), în timp ce bronzul a revenit Ungariei (19 puncte). La juniori, Rusia a ocupat primul loc (11 puncte), urmată de România (13) şi Ungaria (24).

România va avea 14 reprezentanţi (individual sau echipe) în 11 finale din cele 12 care vor avea loc duminică.

Electrica Furnizare Discount

În concursul seniorilor, România a calificat sâmbătă două echipe la trio, România 2 (Teodora Cucu, David Gavrilovici, Daniel Ţavoc), clasată pe locul al treilea, cu 22,183 puncte, şi România 1 (Gabriel Bocşer, Sarmiza Niculescu, Mihai Alin Popa), care a ocupat locul 7, cu 21,733 puncte.

La grup, România (Gabriel Bocşer, David Gavrilovici, Teodora Cucu, Mihai Alin Popa şi Daniel Ţavoc) a ocupat locul al doilea în calificări, cu 22,433, după Italia (22,722).

În proba de dans aerobic, România (Maria Bianca Becze, Sandra Dincă, Sarmiza Niculescu, Roberta Pleşa, Alina Radu, Flavia Sentea, Selena Şotângă, Steliana Stoenescu) a ocupat locul al treilea, la egalitate cu Italia, 17,850 puncte.

Gimnasta Flavia Sentea, născută la Sebeș, este vicecampioană mondială la gimnastică aerobică alături de echipa României, titlul cucerit la competiția care a avut loc în luna mai, la Baku, în Azerbaidjan.

Născută la Sebeș, în 12 februarie 1999, Flavia a copilărit la Petrești, iar la numai 4 ani a fost îndrumată de părinți spre Deva, unde s-a adaptat cu succes la „școala campioanelor”.

Individual junioare este singura probă de la Europene în care România nu a reuşit să califice un reprezentant în finală. Claudia Ristea a ocupat locul 12 în calificări, cu 19,850.

La individual juniori, Leonard Manta a intrat în finală cu a patra notă, 20,250, în timp ce Vlăduţ Popa a încheiat pe locul 12, cu 19,300, ratând finala.

La perechi mixte, Darius Branda şi Daria Mihaiu au obţinut calificarea în finala juniorilor cu a patra notă, 19,800.

Vineri, la seniori, Teodora Cucu şi Gabriel Bocşer s-au calificat în finalele individuale, la perechi mixte s-au calificat România 2 (Sandra Dincă, Mihai Alin Popa) şi România 1 (David Gavrilovici, Sarmiza Niculescu), în timp ce la juniori România s-a calificat în finale la trio, cu România 1 (Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Vlad Siminea) şi România 2 (Claudia Gheorghe, Leonard Manta, Claudia Ristea), la grup (Darius Branda, Claudia Gheorghe, Leonard Manta, Daria Mihaiu, Vlad Siminea) şi la dans aerobic (Darius Branda, Mădălin Boldea, Mirela Frîncu, Daria Mihaiu, Larisa Suiu, Vlăduţ Popa).

România participă cu un lot de 23 de sportivi la competiţie.

În luna mai, la Campionatele Mondiale, gimnaştii români au câştigat 3 medalii: aur la grup (Gabriel Bocşer, Teodora Cucu, Daniel Ţavoc, David Gavrilovici şi Mihai Alin Popa), argint la echipe şi bronz la trio (Teodora Cucu, Daniel Ţavoc, David Gavrilovici).

Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare