Controale ale polițiștilor din Teiuș, la firme de dezmembrări auto: Un autoturism, 9 acumulatoare auto și trei recipiente cu ulei uzat, confiscate
Controale ale polițiștilor din Teiuș, la firme de dezmembrări auto: Un autoturism, 9 acumulatoare auto și trei recipiente cu ulei uzat, confiscate
Polițiștii din Teiuș, împreună cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe periculoare au acționat, în cursul zilei de 20 decembrie, pe raza orașului Teiuș, pentru depistarea și sancționarea activităților ilicite în domeniul operațiunilor cu autovehicule dezmembrate sau scoase din uz.
Poliţiştii au efectuat 4 controale la societăţi comerciale de pe raza orașului, specializate în efectuarea de astfel de operațiuni, prilej cu care au constatat 2 infracțiuni și au indisponibilizat mai multe deșeuri poluante.
În urma controlului efectuat la o societate comercială din Teiuș, polițiștii au constatat că mai multe autovehicule netratate erau depozitate atât pe platforma societății cât și direct pe sol, existând scurgeri de produse petroliere pe suprafețele nebetonate de la autovehiculele amplasate direct pe sol.
Administratorului societății controlate i-a fost întocmit dosar penal pentru „neluarea sau nerespectarea măsurilor obligatorii în desfășurarea activităților de colectare, tratare, transport, valorificare și eliminare a deșeurilor periculoase”, faptă prevăzută și pedepsită de art. 66 din OUG 92/2021 și neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit deșeuri, faptă prevăzută și pedepsită de art. 98 din O.U.G. 195/2005.
Totodată polițiștii au indisponibilizat un autoturism, 9 acumulatoare auto și trei recipiente în care se afla cantitatea de aproximativ 400 de litri de ulei uzat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari