Contract pentru sistemul de canalizare din Ocna Mureş
Primăria Ocna Mureş şi reprezentanţii Societăţii Apa CTTA Alba au semnat luni, 30 iulie, cu o firmă din Câmpina un contract în valoare de peste 20 de milioane de lei, pentru modernizarea şi reabilitarea sistemului de alimentare cu apă şi canalizare din Ocna Mureş.
Câştigătoarea licitaţiei de executare a lucrărilor, este S.C. Fibec S.A. din Câmpina, iar termenul de execuţie a lucrărilor este de 20 de luni. Proiectul este finanţat din Fonduri Europene, fonduri guvernamentale şi fonduri ale Consiliului Local.
La semnarea contractului care a avut loc la sediul SC Apa CTTA SA Alba Iulia, au fost prezenţi primarul din Ocna Mureş Silviu Vinţeler, directorul Apa CTTA Viorel Lazăr şi administratorul firmei din Focşani.
Proiectul presupune extinderea reţelei de canalizare cu 19.751 metri, reabilitarea reţelei de canalizare a oraşului pe o lungime de 6.717 metri, construirea de 12 noi staţii de repompare apă uzată, reabilitarea unei staţii de pompare apă, construirea a 3.967 metri de conducte de refulare din staţiile de pompe apă.
Valoarea contractului este de 22.789.021,40 lei fără TVA şi face parte din proiectul “Extindere şi reabilitare infrastructură de apă şi apă uzată în judeţul Alba” în valoare totală de peste 102.000.000 euro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari