Construirea bisericii din curtea Spitalului Judeţean Alba, un proiect care prinde contur
Spitalul Judeţean Alba este tot mai aproape de a atinge obiectivul de construire a unei biserici în curtea unităţii medicale. Graţie unei donaţii constând în lemn, venită de la primării din Alba, proiectul poate să înceapă.
Locaşul de cult va fi construit din donaţii de la mai multe primării din judeţ. Un transport a sosit în cursul zilei de ieri la spitalul albaiulian. O altă donaţie mai este aşteptată să ajungă de la primăriile din comunele Sălciua, Vidra şi Ocoliş.
Întreaga construcţie va fi realizată din donaţii, astfel că până acum a fost deja strânsă şi o parte din suma necesară pentru manopera lucrării.
„Mulțumim Primăriilor care s-au implicat în acest proiect și care ne-au sprijinit în demersul nostru, de asemenea dorim să mulțumim domnilor Mihai Morar, directorul Ocolului Silvic Alba Iulia și fostului primar al comunei Horea, Cornel Olar. Pentru plata manoperei am reușit să strângem, până la acest moment 10.000 de lei, un sfert din suma necesară și sperăm să obținem și sprijinul unor firme și instituții pentru a asigura valoarea totală a lucrării”, a explicat Monica Onețiu, directorul de îngrijiri al Spitalului Județean de Urgență Alba.
Biserica va fi ridicată în curtea interioară a Spitalului Judeţean Alba. „Dorim să demarăm cât mai repede lucrările la acest locaș de cult mai ales că spațiul în care funcționează la acest moment Capela Spitalului va fi reamenajat pentru a fi folosit de Unitatea de Primiri Urgențe. Este un proiect de suflet în care ne-am implicat și sperăm să obținem sprijin, așa cum s-a întâmplat și în cazul primăriilor, unde am găsit oameni receptivi. Am solicitat și ajutorul unor firme din județ și sperăm să avem și de la ei suportul necesar pentru a demara și finaliza acest proiect deosebit”, a mai spus Monica Onețiu, directorul de îngrijiri al Spitalului Județean de Urgență Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)