Actualitate

Concesionarea serviciului de ecarisaj și noul adăpost pentru câini, în dezbaterea CL Alba Iulia

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Consilierii locali din Alba Iulia vor dezbate, în ședința de marți, 26 martie, două proiecte de hotărâre ce vizează rezolvarea unei probleme de larg interes pentru locuitorii municipiului – gestionarea situației câinilor maidanezi care, potrivit sesizărilor făcute de cetățeni, sunt prezenți în număr tot mai mare pe străzi și în parcuri.

În acest sens sunt propuse spre aprobare caietul de sarcini (modificat) pentru licitația de concesionare a Serviciului public ecarisaj și amenajarea unui nou adăpost destinat câinilor fără stăpân.

Prin activitatile serviciului public de ecarisaj se vor realiza urmatoarele: strângerea câinilor fără stăpân, inclusiv pe baza reclamațiilor scrise ale persoanelor fizice sau juridice; eliberarea animalelor contra unei taxe sau cu scutire de taxă pentru organizaţiile de protecție a animalelor; îngrijirea câinilor, deparazitarea, vaccinarea, sterilizarea și înregistrarea lor într-o evidență unică; reîntoarcerea câinilor în zona de unde au fost prinşi, la cererea colectivității/grupului local, care își va asuma în scris răspunderea pentru ocrotirea câinilor tratati; eutanasierea câinilor de către personal specializat, cu respectarea prevederilor legale; asigurarea adăposturilor temporare, cu avizul serviciului de specialitate sanitar-veterinar.

Delegarea gestiunii serviciului public de gestionare a câinilor fără stăpân va asigura desfășurarea activităților specifice de către o firma de specialitate și cu experienţă în domeniu, care deţine toate autorizaţiile necesare desfășurării unei astfel de activități, certificând astfel respectarea principiilor pe care se organizează și se desfășoară serviciile publice de gospodărie comunala.

La ora actuală, în municipiul Alba Iulia serviciul de gestionare a câinilor fără stăpân, funcționează parţial. Pentru dezvoltarea și asigurarea continuității acestui serviciu este necesar a încheia un contract de concesiune pentru executarea activităților specifice, pentru o perioada de 5 ani”, spun reprezentanții Primăriei Alba Iulia.

În același context, printr-un alt proiect de hotărâre se propune amenajarea unui adăpost, care să respecte și să funcţioneze pe baza tuturor prevederilor legale în vigoare. Soluția găsită de municipalitate este transformarea unui spațiu din incinta stației de epurare situată pe str. Rogozului nr 40 din Alba Iulia. Locaţia va satisface toate condiţiile pentru funcţionare, fiind amplasată la o distanță suficient de mare de casele din cartier, nepoluându-se fonic zona.

La finalizarea lucrărilor de construcție adăpostul va cuprinde o clădire administrativă în care vor fi amplasate sala de consultații, sala de operațiichirurgicale, camera frigorifică, sala post-operator, vestiare și grupuri sanitare pentru personal medical; un incinerator pentru arderea cadavrelor de animale; spații de cazare pentru câini cu 67 cușete; împrejmuire; reţele de apa, canalizare, instalații electrice, gaze naturale; drumuri, platforme, alei, trotuare.

Serviciile medicale vor fi asigurate de cel puţin un medic veterinar și un tehnician veterinar. Aceştia se vor ocupa cu evidența, supravegherea, asistența medicală veterinară precum și alte acţiuni care sunt prevăzute de legislaţia sanitar veterinară în vigoare. Dotarea adăpostului va fi făcută cu mobilier, lada frigorifică, truse medicale pentru consultație și tratament, hrană etc.

Valoarea totală a investiției se ridică la 120.847 de lei (inclusiv TVA), din care 115.093 lei lucrările de construcții-montaj iar adăpostul va fi dat în folosință la sfârșitul lunii mai a.c.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]

Citește mai mult

Actualitate

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen

Ioana Oprean

Publicat

în

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]

Citește mai mult

Actualitate

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”

Ioana Oprean

Publicat

în

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]

Citește mai mult