Comunicat de presă| PES activists și PSD Alba derulează o nouă campanie de donare de sânge
PES activists și PSD Alba derulează o nouă campanie de donare de sânge
PES activists Alba și organizația județeană a Partidului Social Democrat derulează o campanie de donare de sânge cu scopul de a veni în sprijinul celor aflați în suferință și sunt pe patul de spital.
Astfel, membri social-democrați, simpatizanți ai PSD, dar și cetățeni care doresc să se alăture campaniei, sunt invitați joi, 7 iulie, de la ora 7:00, în curtea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia, în fața Centrului de Transfuzie Sanguină.
Campania de donare de sânge este coordonată de către medicul Tudor Alexandru.
”În perioada de vară, numărul donatorilor de sânge este mult mai redus decât în celelalte perioade ale anului, însă nevoia este la fel de mare. De aceea, invităm cetățenii județului să se alăture campaniei noastre. O persoană care donează poate salva până la 3 vieți! Haideți să facem, împreună, o faptă bună!”, a transmis dr. Tudor Alexandru.
PSD Alba a mai derulat acțiuni de donare de sânge în cadrul cărora au fost mobilizate zeci de persoane. Ne dorim ca și această campanie să fie o reușită, în sprijinul pacienților.
Donarea de sânge crește imunitatea și scade riscul unui accident vascular cerebral, respectiv a infarctului miocardic. De asemenea, donarea este benefică pentru sănătatea donatorului întrucât, în acest fel, sângele se regenerează și se reîmprospătează.
Sângele este indispensabil vieții. Nu poate fi produs, nu poate fi cumpărat, iar donarea este un gest nobil.
Centrul de Transfuzie Sanguină se află în curtea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia (B-dul Revoluției, nr. 23, deasupra sediului DSP Alba).
Comunicat de presa,
Organizația județeană a PSD Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)