Comunicat de presă| Marius Hațegan, vicepreședinte CJ Alba: Rezultatele își găsesc loc în echipă! Consiliul Județean Alba și Primăria Rădești anunță noi proiecte finalizate
Cam asta este starea de fapt a administrațiilor PNL, din Alba. Oameni care știu cum se lucrează, nu eterni aspiranți la statutul de gospodar. Munca într-o primărie înseamnă să înțelegi ce vor oamenii, să cauți soluții și să răzbați cu echipa ta prin rezultate, nu văicăreli alambicate.
Comuna Rădești, condusă de primarul Alin Nicula, arată tot mai bine, cu fiecare zi ce trece, pentru că „banul public” susține exclusiv interesul public, iar fiecare realizare e doar un pas spre o altă provocare.
Un exemplu de proiect, aflat în implementare, este cel prin care, prin colaborarea dintre CJ Alba și Primăria Rădești, se realizează trotuare, rigole și accesele la proprietăți, de-a lungul drumului județean. Practic, întreaga comună, pe tot axul drumului județean, se va transforma dintr-un loc cunoscut în unul de nerecunoscut. Cu multe alte beneficii ce privesc nivelul de siguranță al pietonilor sau preluarea apelor pluviale.
Un alt proiect vizează reabilitarea, modernizarea și echiparea infrastructurii educaționale a corpului nr. 2 al Școlii Gimnazial „Demetriu Radu” din localitate. Anterior, aceleași tipuri de lucrări au vizat corpul 1 al aceluiași obiectiv. Fără termene prelungite și cu maximă eficiență, am convingerea că și aici se va simți schimbarea după achiziția echipamentelor necesare în școală.
Prin parteneriatul inițiat de Primăria și Consiliul Local al comunei cu Consiliul Județean Alba și Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Alba de Jos” și Grupul de Acțiune Locală „Pe Mureș și pe Târnave”, prin intermediul fondurilor europene a fost reabilitată și modernizată integral clădirea fostei brutării, aici urmând a funcționa fabrica de procesare și uscare a legumelor. Legumicultorii din Leorinț și Rădești și-au făcut faimă în județul Alba și în județele vecine, astfel, prin acest proiect se va eficientiza la maximum potențialul legumicol al zonei. În scurt timp se va finaliza și procedura de achiziție a utilajelor, urmând ca fabrica să își înceapă activitatea.
Totodată, în Rădești se construiește o capelă mortuară, care va fi folosită de către toate cultele din comună.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari