Comunicat de presă Gabriel Medrea: Guvernul a întrat în stare de alertă și campanie electorală
Gabriel Medrea: Guvernul a întrat în stare de alertă și campanie electorală
După luni de zile de pandemie și o stare de urgență caracterizată de o harababură instituțională și lipsa unor măsuri clare, domnul Orban și pleiada de capete luminate ce-l înconjoară în Palatul Victoria au decis să se relaxeze cu puțină vizită prin județul Alba, semn că starea de alertă vine la pachet cu startul campaniei electorale.
Fără să respecte măcar propriile sfaturi privind distanțarea, aglomerările ori deplasările făcute doar atunci când sunt cu adevărat necesare, distinșii guvernanți au pus la cale un nou set de vizite și mici băi de mulțime, acompaniate de dușuri mass-media, într-un județ pe care PNL, prin intermediul vechiului PDL, îl controlează cu același talent cu care baronii PSD controlează județe din sudul țării. Ba chiar cu aceleași pârghii și mod de operare.
Aflăm că domnii Orban Victor, Bode Lucian, Ciucă Nicolae precum și Turcan Raluca vor face un fel de tur de forță al județului, cu vizite la Cugir, la fabrica de armament, la șantierul autostrăzii Sebeș – Turda precum și la unele fabrici din Sebeș. Urmate, desigur, de niște discursuri în fața presei, din care vom afla că s-a depășit planul cincinal, că totul e bine, că situația e sub control și că va curge lapte și miere iar câinii vor umbla din nou cu covrigi în coadă.
E totuși uimitor că în anul 2020 încă se mai organizează vizite ale oficialităților la Autostrada Sebeș – Turda, care trebuia terminată cu ani buni în urmă. Și la fel de uimitoare e obstinația cu care toate oficialitățile care ajung în Alba merg să viziteze acel șantier, devenit parcă un fel de Mecca al infrastructurii rutiere eșuate și neputinței guvernamentale. La începutul pandemiei, în plină stare de criză, domnul Bode Lucian vizita tot șantierul acestei autostrăzi și tot o fabrică germană din Sebeș, parte a grupului Daimler AG. Azi, stimabilii guvernanți, în plin act de relaxare și campanie electorală, vizitează din nou acel șantier și aceeași fabrică. Nu e oare curios cum doar acea fabrică din Sebeș e vizitată? Nu e oare dovada spiritului electoral al acestei vizite? Căci, dacă n-ar fi fost vorba doar de tentativa de a-și atrage din aura pozitivă a companiei germane, a brandului pe care-l reprezintă, poate că domnul Orban, la pachet cu ceilalți miniștri, ar fi trebuit să viziteze și alte companii din Sebeș, precum Kronospan, companie implicată într-o sumedenie de probleme privind poluarea, ori Holzindustrie Schweighofer, probabil cel mai mare exploatator de lemn din România.
E însă clar că ieșirea din starea de urgență și trecerea la starea de alertă a venit, iată, și cu starea de campanie electorală, de altfel singurul proiect pentru care PNL a guvernat până acum.
Gabriel Medrea, USR Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Politică Administrație
Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru
Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]
Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale
Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]
Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții
Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]








