Politică Administrație

Comunicat de presă| Beniamin Todosiu:”Nu putem accepta să avem cetățeni speciali, care sar rândul la vaccinare și sunt imunizați în centre paralele”

Ioana Oprean

Publicat

în

Deputatul USR PLUS de Alba, Beniamin Todosiu, a susținut, miercuri, în Parlamentul României, o declarație politică privind apariția unor informații despre vaccinare în centre paralele, care nu se regăsesc pe platforma guvernamentală, iar aici statisticile arată următoarele lucruri: în București, 56% dintre persoanele vaccinate au primit vaccinul în aceste centre paralele, în Bacău 34%, în Ilfov 33%, în Cluj 30%, iar în Brașov 21%. Parlamentarul a solicitat public transparența informațiilor privind campania de vaccinare și premierului, Florin Cîțu, să verifice modul în care se derulează campania de vaccinare și modul în care s-au înființat și funcționează centrele paralele de vaccinare. „În final, raportul trebuie prezentat public, iar Guvernul are o obligație legală și morală față de români să transparentizeze și să clarifice acest subiect” a declarat deputatul USR PLUS, Beniamin Todosiu.

Vă prezentăm declarația politică a deputatului USR PLUS Beniamin Todosiu:

„România este în pragul unui scandal inutil, care poate afecta întreaga campanie națională de vaccinare împotriva COVID-19. Corpul de Control al Premierului României declanșează o verificare la Ministerul Sănătății, după ce în prealabil coordonatorul campaniei naționale de vaccinare s-a plâns că, în spațiu public, au apărut informații despre vaccinare fără ca acestea să fie „prevalidate”.
Prevalidare, dragi colegi, un termen pe care eu nu l-am găsit în legislația românească post-decembristă. Poate ar trebui să căutăm în normele dinainte de 1989, când cenzura se regăsea în orice formă de exprimare și de informare a cetățenilor. Nu am trăit în vremurile dinainte de 1989 pentru că sunt prea tânăr, însă știu că nu îmi doresc ca în România europeană să existe nici măcar o suspiciune privind transparența și corecta informare a cetățenilor.
Și iată cum, dragi colegi, România, care se regăsește în topul mondial al țărilor campioane la vaccinare, e pe punctul să își dea cu stângul în dreptul, în cel mai pur stil balcanic.
Situația este însă extrem de gravă, pentru că teama aceasta patologică ca românii să nu aibă acces la multe informații poate afecta grav campania de vaccinare. Riscul este ca românii să își piardă încrederea în autoritățile care gestionează pandemia și, pe acest fond, să crească tot mai mult manifestările extreme anti-vaccin, anti-mască și împotriva măsurilor de combatere a răspândirii virusului SARS-COV-2.
Revenind la conflictul dintre instituții, privind transparentizarea datelor despre campania de vaccinare, acesta a pornit de la un gest normal și corect al ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu. Colegul meu din USR-PLUS a prezentat public, așa cum ar fi trebuit să se întâmple de mult, datele statistice privind vaccinarea. Date simple, statistice și fără interpretări.
Presa a constatat apoi faptul că, pe lângă centrele oficiale de vaccinare anti-Covid, accesibile în platforma națională și pe care se pot programa românii simpli, mai există încă de patru ori mai multe centre care nu apar pe platformă. Sunt centre de vaccinare în spitale, instituții militare sau instituții ale Ministerului Afacerilor Interne. Potrivit informațiilor apărute în presă, în București, spre exemplu, o persoană cu o boală cronică sau în vârstă de peste 65 de ani poate să se programeze în 11 centre, deși la nivelul capitalei ar funcționa un total de 48.
Din aceleași tabele statistice aflăm că în București, 56% dintre persoanele vaccinate au primit vaccinul în aceste centre paralele, în Bacău 34%, în Ilfov 33%, în Cluj 30%, iar în Brașov 21%.
După statul paralel, inventat de Liviu Dragnea și PSD, asistăm la un nou fenomen: vaccinarea paralelă.
Dragi colegi, situația este gravă și cred că ne aflăm în fața unui abuz de putere al unor oficiali ai statului, un abuz care încalcă drepturile fundamentale ale românilor.
De la tribuna Parlamentului României, cer egalitate pentru toți românii în contextul pandemiei. Solicit garantarea accesului egal și neîngrădit al tuturor cetățenilor la serviciile de sănătate, respectiv la vaccinarea împotriva COVID-19. Nu putem accepta să avem cetățeni speciali, care sar rândul la vaccinare și sunt imunizați în centre paralele. Nu putem accepta cenzurarea informațiilor publice privind campania de vaccinare. Mă solidarizez astfel cu demersul ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu, și îl susțin pentru transparentizarea campaniei de vaccinare, dar și a modului în care decurge lupta cu pandemia în România.
În acest context, solicit public premierului Florin Cîțu să declanșeze, prin corpul de control, o verificare a modului în care se derulează campania de vaccinare și a modului în care s-au înființat și funcționează centrele paralele de vaccinare. În final, raportul trebuie prezentat public, iar Guvernul are o obligație legală și morală față de români să transparentizeze și să clarifice acest subiect.”
Vă mulțumesc și vă doresc multă sănătate!


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

FOTO | Un milion de lei alocați de Consiliul Județean Alba pentru lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului: ,,Putem ajunge, într-o perioadă de timp rezonabilă, și la asfaltare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un milion de lei alocați de Consiliul Județean Alba pentru lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului: ,,Putem ajunge, într-o perioadă de timp rezonabilă, și la asfaltare” Consiliul Județean Alba a alocat un milion de lei pentru efectuarea de lucrări de întreținere pe drumul dintre Barajul Oașa și Poarta Raiului, a […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru

Ioana Oprean

Publicat

în

Aprobarea noilor tarife de incinerare a animalelor moarte, la vot în Consiliul Local Alba Iulia: Motivul, creșterea prețurilor la gaz, curent și utilități. Ce cost se va percepe pe kilogramul de cadavru Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat în ședința ordinară de luni, 29 iunie 2026, actualizarea și modificarea tarifului activității de […]

Citește mai mult

Politică Administrație

Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale

Ioana Oprean

Publicat

în

Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]

Citește mai mult