Comunicat de presă Adrian Bara, Deputat PSD Alba: Atragerea de noi medici în județul Alba este esențială pentru îmbunătățirea calității serviciilor medicale
Adrian Bara, Deputat PSD Alba: Atragerea de noi medici în județul Alba este esențială pentru îmbunătățirea calității serviciilor medicale
Autoritățile județene și locale joacă un rol extrem de important în ceea ce privește îmbunătățirea calității serviciilor medicale, deziderat ce are ca punct de plecare retenția cadrelor medicale și atragerea de noi medici în comunitățile pe care le reprezintă. Profesioniștii din domeniul sănătății nu aleg un oraș sau altul la voia întâmplării, ci doar dacă li se oferă suficiente motive raționale pentru a face acest lucru întrucât România se confruntă, în continuare, cu deficit de medici.
Județul Alba are, din păcate, cei mai puțini medici din Regiunea Centru, dar și cei mai puțini medici dintre toate județele sale vecine, prin raportare la numărul de locuitori, arată Ghidul de Acțiuni Locale pentru Resursa Umana din Sănătate, pus la dispoziție recent de către Ministerul Sănătății și elaborat cu sprijinul Organizației Mondiale a Sănătății, Biroul Regional pentru Regiunea Europeană, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. Astfel, în anul 2022, județul Alba avea 202 medici la 100.000 de locuitori. Documentul este relevant pentru autoritățile locale și județene și poate fi consultat AICI. (https://www.ms.ro/media/documents/Ghid_de_actiuni_locale.pdf ).

Acest ghid reliefează aspecte care sunt deja cunoscute: consiliile județene și autoritățile publice locale, mai ales cele care au spitale în subordine, dar nu numai, trebuie să depună eforturi constante pentru a atrage medici. De asemenea, chiar dacă, spre exemplu, Alba Iulia nu are un spital în subordine, are posibilitatea să se alăture eforturilor Consiliului Județean Alba pentru atragerea medicilor la spitalul județean.
Pentru a fi mai atractiv pentru medici, Consiliul Județean și primăriile au posibilitatea de a achiziționa apartamente pe care să le pună la dispoziție tinerilor medici care se vor angaja la spitalele din subordine. De asemenea, prin decizii la nivel local, medicii pot primi stimulente în bani la semnarea contractului. Totodată, pot fi acordate și subvenții pentru închirierea locuinței sau sprijin pentru cheltuielile de transport. Medicilor rezidenți li se poate oferi posibilitatea de a utiliza programe ANL pentru a le ușura povara financiară a relocării în noua localitate. Nu în ultimul rând, la fel de importante sunt condițiile bune de lucru, infrastructura medicală de calitate, dar și posibilitatea ca medicii să poată duce o viață bună: să locuiască într-un oraș prietenos, copiii lor să aibă acces la educație, dar și alte oportunități pentru un nivel adecvat de trai.
Ghidul de acțiuni locale subliniază importanța conștientizării de către autoritățile locale a rolului major pe care îl au în asigurarea și dezvoltarea serviciilor de sănătate, dar și necesitatea intensificării investițiilor în sănătate, atât prin alocarea unor resurse financiare considerabil mai mari din bugetele proprii, cât și prin utilizarea activă a oportunităților oferite de programele naționale de investiții, de fondurile europene nerambursabile și, acolo unde este necesar, prin contractarea de împrumuturi rambursabile.
Rămân consecvent ideii că județul Alba are nevoie de un nou spital județean, între Alba Iulia și Sebeș, cu acces la autostradă, construit pe un spațiu care permite dezvoltarea atât pe verticală, cât și pe orizontală. Acest proiect l-am lansat în 2024 împreună cu președintele PSD Alba, Corneliu Mureșan, și care sper să prindă contur în următorii ani. Așa cum, în Alba Iulia sunt construite spitale private de la zero, îndrăznesc să cred că pot fi construite și spitale publice, cu seriozitate, implicare și un proiect bine pus la punct prin asocierea Consiliului Județean Alba, Primăriei Alba Iulia și Primăriei Sebeș.
Adrian Bara,
Deputat PSD Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Primăria Municipiului Aiud organizează concurs de recrutare pentru ocuparea unui post vacant de muncitor calificat II, în cadrul Compartimentului Administrare Baze sportive din cadrul Serviciului Economic, Investiții. Calendar și condiții de participare
Primăria Municipiului Aiud organizează concurs de recrutare pentru ocuparea unui post vacant de muncitor calificat II, în cadrul Compartimentului Administrare Baze sportive din cadrul Serviciului Economic, Investiții. Calendar și condiții de participare Primăria Municipiului Aiud organizează concurs de recrutare pentru ocuparea unui post vacant de muncitor calificat II, în cadrul Compartimentului Administrare Baze sportive din […]
Parcare publică cu 82 de locuri, amenajată la baza sportivă din Tiur. Investiție de peste 1 milion de lei
Parcare publică cu 82 de locuri, amenajată la baza sportivă din Tiur. Investiție de peste 1 milion de lei Primăria Blaj a solicitat marți, 9 iunie 2026, emiterea acordului de mediu de către Direcția Județeană de Mediu Alba, pentru realizarea unei parcări pentru autoturisme ce va deservi baza sportivă din Tiur. La Blaj se află […]
Centura de sud-vest a municipiului Alba Iulia, proiect de 30 de milioane de euro: Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu
Centura de sud-vest a municipiului Alba Iulia, proiect de 30 de milioane de euro: Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu Direcția județeană de mediu a dat luni, 8 iunie 2026, undă verde pentru realizarea centurii de sud-vest a municipiului Alba Iulia. Acordul de mediu este ultimul aviz necesar pentru proiectul ,,Fluidizarea traficului rutier […]
