Ziarul Unirea

CJ Alba a amânat adoptarea bugetului – Bisericile din județ nu pot să-și ia ”obolul” de 19 milioane de lei

Bisericile din județul Alba mai au de așteptat până să intre în posesia banilor alocați, la fiecare început de an, de la bugetul județului. Bugetul de Stat pe 2013 nu a fost încă publicat în Monitorul Oficial astfel că administrațiile județene și locale din țară sunt, în această perioadă, în imposibilitate de a-și aproba propriile bugete.

Potrivit proiectului de hotărâre al CJ Alba, care trebuia astăzi supus spre aprobarea consilierilor județeni în ședința extraordinară, 19 milioane de lei ar trebui să fie alocați în acest an pentru unitățile de cult. Astfel, pentru ”Susținerea cultelor” este prevăzută suma de 2.500.000 de lei;  pentru ”Contribuții la salarizarea personalului neclerical – 7.000.000 de lei iar pentru ”Servicii religioase” – 9.500.000 de lei.

ELIT

Lista cu sumele exacte pe care le va primi fiecare biserică din județ va fi publicată numai după ce proiectul de buget pe 2013 va fi aprobat de consilierii județeni.

Anul trecut CJ Alba a alocat pentru ”Servicii religioase” suma de 10.602.000 lei. De asemenea s-a acordat un sprijin financiar unor unităţi de cult din judeţul Alba  în sumă de 2.627.000 lei (peste 600.000 de euro).

Au primit bani 334 de parohii pentru care sumele alocate au fost între 4.000 şi 300.000 de lei. Cei mai mulţi bani au fost alocaţi Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din Alba Iulia, în total 500.000 de lei, bani ce au fost folosiţi la constrirea capelei seminarului şi pentru amenajări la Schitul Sf. Lazăr din Alba Iulia şi Mănăstirii Sf. Ioan Botezătorul – 100.000 de lei, sumă ce a fost folosită la continuarea lucrărilor de construcţie la biserică.

Foto: sareinochi.com

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

SURSE| Rașcovici își va depune astăzi DEMISIA: USR va face o nouă propunere în cursul săptămânii viitoare

Potrivit surselor ziarulunirea.ro, subprefectul de Alba din partea USR, Viorel Rașcovici își va depune, în cursul zilei de astăzi demisia… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

20 Comentarii

Vai cata ironie 20 februarie 2013 at 12:07

in poza cu banii lipiti de celebra pictura a lui Michelangelo din Capela Sixtina! La urmatoarea,poate veti inlocui banii cu actul lui Cuza de confiscare a posesiunilor manastiresti si cu angajamentul de atunci al statului roman de a sustine financiar cultele din Romania.

gogomanul 20 februarie 2013 at 12:29

Nu se poate pt ca discutam de bisericile din Ardeal, mai precis Alba, unde Cuza nu a fost nici macar in vizita. Si nu vad legatura cu pamanturile din Moldova cu cele din Ardeal, unde pe vremea aceea ortodoxismul nu prea era la putere.
Dar si in Tara Romaneasca si Moldova au avut grija popii sa-si ia pamanturi inapoi si sa nu plateasca taxe, ca ei sunt stat in stat.
Iar pt „serviciile religioase” platite de noi prin Consiliul Judetean, as dori ca fiecare preot sa completeze o fisa de activitate cu nr de parastasuri, botezuri, nunti executate lunar. Iar acestea fiind o data platite sa nu mai perceapa bani la negru pt ele.

Horea 20 februarie 2013 at 12:38

„Astfel, pentru ”Susținerea cultelor” este prevăzută suma de 2.500.000 de lei; pentru …”

De ce trebuie sa fie SUSŢINUTE cultele?
Chiar nu se pot sustine singure sau cu ajutorul propriilor credinciosi?

Ce-ar fi ca aceste sume sa fie directionate spre spitale?

dolfi 20 februarie 2013 at 13:10

corect!
sanatatea si educatia sunt la pamant ca sa ingrasam noi niste…

sanatatea si educatia sunt la pamant 20 februarie 2013 at 14:02

pentru ca se fura prea mult(mii de retete false,morti pe liste ale medicilor de fam.care se „trateaza”,deturnari de fonduri,etc), in schimb s-a dublat numarul de parlamentari si cheltuielile pt confortul lor.Invatatoarea care acum un an era in greva foamei este bine merci,deputat si nu o mai deranjeaza ca usl-ul n-a marit suma alocata invatamantului pt care protesta ea.

Leana 20 februarie 2013 at 12:49

O bacnota de 500 de lei povestea surorii sale de un leu ce a facut in ultima vreme. Pai sa vezi, am fost in Dubai pe la Monaco si la Carnavalul de la Rio dar tu? Si eu am fost la biserica, la biserica, la biserica …

Costel* 20 februarie 2013 at 14:18

Vajnicul leu, pomenire, pomenire, la popa, la popa, la popa.

Aurelian 20 februarie 2013 at 13:46

Sa-i fie rusine lui Dumitrel, ca ii intarzie, pe membrii Asociatiei Escrocilor in sutana cu banii! Saracii, fara bani nu mai pot sa isi faca sesiunile de „Hora Calugareasca”, ortodoxii, iar catolicii nu mai pot accesa „www,pedofilo.com”, ca sa vada ce mai spune Vaticanul.
Lasand gluma la o parte, aceste suventii ar trebui sa ii fie imputate lui Dumitrel si consilierilor judeteni, ca arunca banii fara nici un folos! Ar fii trebuit ca acesti bani, sa fie dati Sanatatii, ca doctorii in fiecare zi salveaza oameni, pe cand popa de la Iisus incoace nu a salvat pe nimeni!

gogomane 20 februarie 2013 at 13:57

stiai ca un preot a infiat o suta de orfani; tu ai dat vreodata o ‘eugenie’ unui orfan? Iti spu eu, nu!BOR are peste 700 de cetre social-filantropice unde ingrijeste zeci de mii de orfani si batrani uitati de stat si de ONG-uri. Transilvania apartine de Romania,iar Guvernul Roman respecta actul lui Cuza de a sustine cultele dupa confiscarea averilor manastiresti.

Aurelian 20 februarie 2013 at 14:09

Sa vezi tu „Gogomane”, ce scandal de pedofilie, o sa iese cu acesti popi, si cu „carnea proaspata”, orfanii, mai ceva, ca la popii catolici din Irlanda. Scandalul pedofiliei din Irlanda, a dus la abdicarea acestui Papa, ca „pedepsea popii pedofili”, luindui din Irlanda, si mutandui in SUA.
Abdicare ultimului papa, inaitea acestuia, s-a facut acum vreo 400 de ani!

gogomanul 20 februarie 2013 at 14:50

Nu stiam ca un preot a infiat 100 de orfani, dar stiu 100 de preoti care n-au infiat nci unul. Stiu 100 de preoti care cer spaga, fara chitanta, ca sa vina la botez, la parastas, la inmormantare.
Stiu 100 de preoti care iti plang de mila, dar te seaca de bani. Stiu 100 de preoti care nu tin seama de situatia materiala a celor nevoiasi si le iau si ultimul banut.
Stiu 100 de preoti care zic ajuta-ne pe pamant cu ce poti si noi te ajutam in ceruri.
Sincer as fi vrut sa-l cunosc pe preotul care a infiat 100 de copii, dar se pare ca am avut ghinionul sa-i cunosc pe ceilalti 100. Asa cum tu stii ca n-am dat eugenii orfanilor, asa si eu stiu exact ce fac cei 100 de popi.
Astept in schimb exemplul concret cu 1 azil de batrani, cu o casa de copii tinuta doar de BOR in judetul Alba si las-o mai slabut cu zeci de mii de orfani, ca uni se mai pricep la cifre si statistici.

Un exemplu 20 februarie 2013 at 16:02

la manastirea Dumbrava,langa comuna mea,Unirea.Si azil si orfelinat. In 2011 la nivel de tara,au beneficiat de ajutor si asistenta sociala din partea BOR peste un milion de romani,iar suma cheltuita a fost de 54 de milioane lei(noi). Pt mai multe informatii cauta pe net:”activitatea social-filantropica aBOR. Da,te rog, numele celor”0 suta de preoti care iau ultimul banut nevoiasilor”. Necredinta unui nedus la Biserica se manifesta in primul rand prin minciunile despre preoti.

Gogomanul 20 februarie 2013 at 18:29

La mănăstirea Dumbrava la parintele Vasile, am contribuit împreuna cu familia mea cu mai multe donatii. O contributie importantă a fost si a fostei generații de aur.
Tu spune-mi care e contribuția BOR sau cat din sumele plătite de CJ ajung la aceasta mănăstire. Îți spun eu ca ZERO.

daca il cunosti pe parintele Vasile 20 februarie 2013 at 21:34

intreaba-l cat e contributia CJ si cat a BOR. Sa nu uiti ca din Biserica fac parte si enoriasii care vin in fiecare duminica la slujba,donand o suma mai mare sau mai mica,dupa cum poate fiecare. Statul plateste 60% din salariu preotilor(care au un salariu ca al profesorilor in inv.gimnazial,adica intre800-1500lei) restul este acoperit de BOR. Lunar statul acorda peste 550 de mii de lei pt salarii si primeste inapoi peste570 de mii ca impozit pe salariile preotilor. Gogomane,da lista cu numele celor o suta de preoti hapsani!

gogomanul 20 februarie 2013 at 14:38

Ma bucur ca stii ce fac cu bani mei, spune-mi si mie sa ma luminez, daca nu dau Eugenii la orfani, ce fac: dau bani la fetite, joc poker, fumez, beau, ca vad ca astia cu impartasaniile le stiti pe toate. Zi-mi un centru de batrani in judetul Alba tinut de BOR. Zi-mi o casa de copii in Alba tinuta doar de BOR.
Deocamdata vb de banii mei administrati de CJ. Si eu dau suficient, pana si bisericii…
Guvernul Roman nu respecta actul lui Cuza, i se falfaie de el. Astfel in perioada interbelica se plateau salariile la preoti doar dupa 5 ani de practica. A ramas in schimb ca o cutuma pe care comunistii n-au radiat-o si hop, faceti mare caz de ea. Intre timp s-a schimbat regimul tarii, de la monarhie la republica, de la regalitate la comunism si mai nou la anarhism, asa ca nu ma lua cu Cuza, chiar daca saracul a avut tupeul de a lua de la manastiri ceea ce mulsesera acestea de secole de la saracul popor.
Problema care ma deranjeaza e ca BOR e cel mai mare evazionist si o face LEGAL. Nu plateste TVA, impozit, nimic!!!!!!!!
Si ca primesc preotii bani, nu ma deranjeaza asta ci faptul ca nu muncesc de banii aceea si ii mai iau o data de la toti flamanzii. Vreau sa dea raportul ce fac de acei bani. Apropo, daca toata lumea s-ar popii statul ar trebui sa-i tina pe toti? Pe ce logica tot cresc nr de parohii si de popi in conditiile in care populatia judetului e in scadere? Din ce bani sa tot platim aceasta inflatie in personal a BOR-ului?

Aurelian 21 februarie 2013 at 12:14

Actul lui Cuza de a „Seculariza” averile manastiresti, a fost salutar pentru tara! Astfel, sub „obladuire otomana”, Manastirile de pe Muntele Atos, au trait, si inca bine, din averile manastiresti ale Manastirilor din Romania. Ce mai „Hore Calugaresti”, trageau „preacuviosii”, calugari in lupta ce Dracu, pe banii prostanacului din Principatele Romane. Asa ca Cuza a taiat „Nodul Gordian”, si le-a spus perversilor „όχι”, in cea mai pura greaca, ca sa inteleaga, si i-a atins bine la „ramazan”. Desigur ca si atunci Biserica Ortodoxa din Principatele Romane, facea acte de „caritate”, dar „strica orzul pe gaste”, ingrasind perversii de pe Muntele Atos! Cam asa face si acum BOR cu suventiile statului, cere bani publici, ii primeste, ca doar Dumitrel si altii ca el, „sunt sensibili!, la doleantele popilor, dar Asociatia Escrocilor in Sutane, ii reticenta ca sa faca public pe ce s-au cheltuit banii publici(vezi ultima dare de seama a Arhiepiscopiei de Alba-Iulia si Mures). Vom trai, si vom vedea, dar mai ales, vom auzii, scandaluri grozave de pedofilie, cu popii si orfanii „infiati” de popi, ca fara prversiuni sexuale, biserica(care este a popilor, si nu a vulgului), nu are nici un sens! Sa vie atenti, acei ce da acesti copii nevinovati, cu atata darnicie, pe mana perversilor de Popi, mai ales ca au exemplu Irlandei, si abdicarea ultimului Papa, DUPA 400 DE ANI!

mitica lu'mitica 20 februarie 2013 at 21:53

Prostii pe..piine!BOR,o reclama ieftina si mizerabila!pt.ca actele de careitate exemplificate se fac tot din banii contribuabilului.”papistasii” sint scutiti de impozite pe averile bisericesti! mai mult sint finantati de la bugetul statului! nicaieri in lume nu este o asemenea porcarie. papistasii platesc doar impozitul pe salariile lor….mizere de 60%,cit ii asigura statul roman.
solutia pt.ei ar fi sa nu le mai dam nici un ban!
noi enoriasii despre care se face atita caz.oricum practicile protimii indeparteaza tot mai mult credinciosii de morala crestina!

alinaM 21 februarie 2013 at 8:18

bani aruncati in vant!cica pt „servicii religioase”.Care sunt alea? ca pt orice serviciu facut de popa platesc enoriasii.Deci popii iau cu doua maini pt aceeasi treba. Ne mai miram ca o duc asa bine cu masini de lux, casoaie sau vila. N-am inteles de ce se fac atatea biserici,care e treaba? In orice caz acesti bani dati pt cult puteau fi folositi mult mai bine pt alte cauze .Rusine !

ION 21 februarie 2013 at 10:13

DATI BANI LA INVATAMANT SI SANATATE, CA NU AM VAZUT PANA ACUMA UN OM SALVAT DE BISERICA DINTR-O BOALA INCURABILA, POATE SA SE ROAGE, 30, DIN 24 DE OARE, CA DUMNEZERU NU ARE GRIJA OAMENILOR EL DACA EXISTA ARE TREBURI MULT MAI IMPORTANTE, PENTRU-CA cosmosul este un haos total si asta este mai important.

VLAD TEPES 21 februarie 2013 at 13:01

@ION!BAI CIRNATARE!!!! IAR TE BAGI IN SEAMA,PE AICI,TU ALA…PLECAT DE 1000 DE ANI PRIN „OCCIDENTURI”? PARCA AI ZIS CA ESTI BARBAT!!!TI-AM LASAT,NUMARUL DE TELEFON SI ATIT TE-AI LAUDAT,CA SA VEZI…ETC. NU ESTI,DECIT UN…ANALFABET CARE,HOP SI TU,I-TI DAI CU PAREREA „FUNDAMENTATA” PE AICI,FARA SA AI CURAJUL SA DAI FATA,CU CINE TE CONTRAZICI.CAPUL IN TUFE,…GRAMATICA!!! SI TACI DRACU DIN GURA,CA NUMAI PROSTII DEBITEZI. MACAR SCRIE CU MAINILE,NU CU PICIOARELE,DIN PCT.DE VEDERE,AL LIMBII ROMANE!!!