Ce trecut şi ce prezent „îl recomandă” pe senatorul Pereş

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

În legătură cu atacurile din ultima vreme la adresa deputaţilor Teodor Atanasiu şi Călin Potor, venite din partea senatorului Alexandru Pereş, aş dori să fac câteva precizări necesare… Observ că nici Alexandru Pereş nu mai contestă faptul că USL va câştiga alegerile locale de anul viitor, atât la nivelul municipiului Alba Iulia cât şi la nivel judeţean. Atacurile virulente împotriva celor doi deputaţi liberali confirmă că principalii adversari ai PDL sunt într-adevăr Potor şi Atanasiu. Pereş este un dinozaur politicianist, care stă de 20 de ani în funcţii publice şi care nu a făcut nimic pentru Alba, decât să-şi împartă bucatele în familie. Normal că pedeliştii sunt supăraţi pe Teodor Atanasiu pentru că, în perioada în care acesta a fost ministrul Apărării a făcut ce nu a reuşit nici un alt ministru al PD: a retrocedat Cetatea albaiulienilor. A luat-o de la armată şi a dat-o albaiulienilor. Asta însă uită să spună şi Hava şi Pereş.
Cred că cel mai bine ar fi ca deputatul Pereş să se retragă din viaţa politică. Tatăl său a fost şef al Securităţii Cluj. Acesta a contribuit la reprimarea unui simbol naţional: doamna Doina Cornea. Fiul unui asemenea tată nu are calitatea morală de a ne reprezenta în Parlament. Dacă nu o va face el, cu siguranţă o vor face cetăţenii judeţului Alba care, potrivit sondajelor şi recunoaşterii lui Pereş, vor alege USL. În aceste condiţii, de anul viitor, PDL ALBA va avea un singur parlamentar şi acela, cu siguranţă nu va fi Pereş.
Sunt supăraţi pe Călin Potor, pentru că, atât timp cât acesta a condus Ambulanţa şi Spitalul judeţean, aceste două unităţi medicale au prestat servicii de calitate. L-au verificat „la sânge” şi nu au reuşit să producă nici o dovadă că ar fi fost vorba de deficienţe manageriale. În vremea lui Potor, cu bani mai puţini, la spital şi la ambulanţă lucrurile mergeau mai bine.
Acum politicianul Ion Dumitrel a politizat spitalul de la portar şi până la director, pentru ca sifonarea banului public să fie ca la carte. În epoca „modernizării” lui Dumitrel, specialiştii pleacă pe bandă rulantă din cauza salariilor de mizerie cu care guvernarea portocalie Boc-Hava-Dumitrel i-a stimulat.
Aşa că, de câte ori îi va ataca suburban pe oricare dintre colegii mei, îi voi aduce aminte senatorului PDL Alexandru Pereş ce trecut „îl recomandă” şi ce „bogată” activitate parlamentară are, în interesul cetăţenilor din Alba.
Rareş BUGLEA,
vicepreşedinte al PNL Alba Iulia

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT
PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

CRITIC AMUZAT 19 august 2011 at 19:21

Nu este singurul fiu de sef de securitate care sta „bine” in Alba Iulia. Mai este un arhitect care a cistigat enorm in afaceri cu statul in special dupa revolutie si apoi in epoca hava. Cum a intrat in afaceri private…este aproape de faliment
Peres este o persoana care a mancat banii statului degeaba. Singura lui realizare este ca a fost propulsat da tatal sau, securistul, in parlamentul romaniei

Horea 19 august 2011 at 19:49

Domnule „AMUZAT”
Nu stiu cine a fost tatal lui A. Peres. Copiii insa, NU trebuie judecati in functie de ce-au fost parintii lor.
Ceea ce stiu, e ca Peres si Hava au fost cei care au venit, pe vremuri, in Aiud si s-au ocupat de organizare PD-ului.
Ca-i bine sau nu ca exista acest partid, nu vreau sa ma pronunt acum.

P.S. Sunt foarte de acord ca securistii si puii de nomenclaturisti au fost principalii profitori ai Revolutiei din ’89.

beria 20 august 2011 at 11:46

Eu cred ca mai penibil este dl Peres care a mancat 20 de ani banii parlamentului degeaba. Dl Peres nu are nici o calitate care sa il recomande ca si parlamentar. Este o mediocritate inofensiva care a fost promovata cand trebuia de cine trebuia dar pentru societate nu af acut nimic. Pentru ca nu a stiut si nici nu a vrut sa faca ceva. S-a complacut in starea de parlamentar amorf dar „shmeker” (shmekerul este ala care face bani fara sa munceasca)

anna 20 august 2011 at 14:14

D nule Rares cand am citit titlul articolului eram curioasa sa aflu cine este dupa parere d voastra Peres .Ca simplu cititor care nu fac politica ,ma interesa cu adevarat subiectul ,pentru ca la urmatoarele alegeri sa stiu ce am de facut .Imi pare rau ca nu am primit informatiile necesare.Eu cred ca o persoana educata ,culta nu foloseste acest limbaj de mahala ,pentru acest motiv nu va pot acorda votul meu .Nu stiu de ce cand scrieti despre cei de la putere folositi insulte ,va legati de familiile lor ,de ce fac,sau ce nu fac in privat .Nu era mai corect sa faceti o analiza adevarata cu date ,nu bla bla bla…..fara nici o valoare

Luci 20 august 2011 at 17:33

M-am saturat de Peres,de Boc, de P.D.L..Dar mai lasati-ne in pace si plecati din viata noastra.Ajunge sarmanul roman sa opteze chiar pt. eliminarea voastra fizica.Oricum,de nebuni care sa faca asta nu ducem lipsa .Sper sa nu se ajunga pana aici.

cl 21 august 2011 at 10:37

domnule buglea acest articol este maxim. voi cei de la pnl defilati cu voiculescu la brat (sper ca stii ce a fost voiculescu) si il injuri pe peres ca este fiu de securist.

cora 21 august 2011 at 12:56

Penibil, Buglea!!! Cine ti-a scris comunicatul?! Cred ca stiu: un pitic, nu si voinic, doar pitic!!! Simtiti ca nu aveti nicio sansa in judetul Alba!!!! Vedeti-va de familiile voastre, apoi mai vorbim!!! Sunteti jalnici!!! Cu Roman, Macaronarul si cu cu Buglea vrea Atanasiu sa castige Consiliul Judetean??????? NICIODATA!!!

ION 22 august 2011 at 0:29

Domnilor, daca acest tip de discurs este alternativa pe care o propuneti, mai bine stati acasa. Chiar nu intelegeti, si dvs, cei de la PNL , si cei de la PD , ca ne/am saturat de aceste laturi cu care murdariti spatiul public si cu care ati otravit mintea poporului roman de 20 de ani ? Lasati domnilor oamenii decenti sa aiba discurs public si retrageti personajele vulnerabile de pe piata politica apoi propuneti niste proiecte pe termen mediu si lung, ca sa va putem sanctiona la vot cand nu va tineti de cuvant. Nu mai zbierati injuraturi de mama si de tata in urechile noastre , ca ne/am saturat!!! Faceti fapte , nu mai distrugeti Romania cu incompetenta si vorbele goale!!!!! Opriti slugarnicia si construiti o tara normala in care sa muncim si sa traim cinstit! Dati jos nemernicii, prostii si slugarnicii de la conducerea tarii! Faceti loc oamenilor liberi care isi iubesc semenii si tara, capabili de sacrificiu personal si care vor sa lase ceva in urma lor! Dati/ne demnitatea inapoi!

IOAN 22 august 2011 at 6:03

\a retrocedat Cetatea albaiulienilor. A luat-o de la armată şi a dat-o albaiulienilor. Asta însă uită să spună şi Hava şi Pereş.\
Daca aveti pic de gramatica in sange rectificati caligrafic acest mesaj.

alexandru 22 august 2011 at 8:48

un articol politic pertinent scris de un tanar vornic de nunti. dezavantajul democratiei este ca permite accederea la functii publice a tuot felul de grupuri organizate sub forma unor partide, ong-uri sau mai rau o combinatie economico-politica.despre managementul prestat de domnul potor putem spune doar atat: noroc ca e clujul aproape.singura realizare a acelui mare manager ( culmea pus in functii de conducere de hava, el si nevasta lui)este celebrul automat care impartea botosei de unica folosinta la intrarea in spital.iar faptul ca avem serviciu de ambulanta, in loc sa mutam masinile si angajatii in curte la pompieri nu e un motiv de mandrei pentru nimeni.platim tot felul de functionari care numara plictisiti ambulantele.intre timp la alegerile din maramures si neamt s-a dovedit ca usl e o masinarie politica care inca nu a reusit sa castige increderea publicului.si daca nu a resuit in neamt, un judet saraca, ma intreb ce vor face in judetele din transilvania.intre timp sigur domnul buglea amai avut o nunta in aceasta sambata.sunt convins ca a taiat si chitanta pe serviciile prestate, sunt convins ca plateste impozitele la zi si e un cetatean onorabil. pe el anturajul il trage in jos pe scara sociala. domnisoru buglea, atanasiu e genul de personaj de care trebuie sa scapam, e un fel de iliescu dar mai libidinos.iar faptul ca voi liberalii va mandriti cu candidatura lui potor, un tradator ajuns in barca voastra de la pdl, ma face sa ma gandesc ca resursele umane ale partidului vostru sunt la nivelul …tau.si angelica care in momentul inscrierii ei in partid a ajuns si purtatoare de cuvant?pai ce faceti? vin ai nostri, pleaca ai nostri?chiar nu aveati pe nimeni in partid pentru aceste candidaturi? trebuia sa fie un tradator?sa fiu impartial si sa recomand domnului peres sa ne lase si el, sa se retraga la pescuit undeva.avem nevoie de alt tip de politicieni.unul ca buglea, care stie pe cine sa perieze, pe elefantii din partid. numai asa poti ajunge ceva in viata.asteptam de la un partid liberal proiecte de dreapta, proiecte concrete, vorbim de unnpartid care ar trebuyi sa reprezinte clasa oamneilor de afaceri, clasa de mijloc.in schimb citesc ineptiile lui buglea si atanasiu, iar seara la televizor nu ma mai satur de crin, eternul palavragiu, omul plin de el insusi, omul fara nimic concret in c.v.vorbim totusi de un judet, un plan de dezvoolatre a lui, un plan realist, fara basme, un plan corelat cu actualul buget al judetului, cu resursele lui.dar cer prea mult.astept cu interes saptamana asta si ceilalti reprezentanti usl, in speta darzu si florea care sa ne promita stoparea importurilor de legume in romania….si alte idei frumoase.. ca se apropie alegerile. si de ce nu astept ca intr-o buna zi chiar sa ne fie prezentati candidatii usl alba.cei finali, oficiali si etc. ar fi interesant. de curiozitate domnule buglea : cine candideaza la primaria alba, sebes, cugir, aiud? dar la cj?mai sunt 11 luni pana la alagerile locale?o sa ajungeti sa va rugati de doina harda sa candideze….