Ce trecut şi ce prezent „îl recomandă” pe senatorul Pereş
În legătură cu atacurile din ultima vreme la adresa deputaţilor Teodor Atanasiu şi Călin Potor, venite din partea senatorului Alexandru Pereş, aş dori să fac câteva precizări necesare… Observ că nici Alexandru Pereş nu mai contestă faptul că USL va câştiga alegerile locale de anul viitor, atât la nivelul municipiului Alba Iulia cât şi la nivel judeţean. Atacurile virulente împotriva celor doi deputaţi liberali confirmă că principalii adversari ai PDL sunt într-adevăr Potor şi Atanasiu. Pereş este un dinozaur politicianist, care stă de 20 de ani în funcţii publice şi care nu a făcut nimic pentru Alba, decât să-şi împartă bucatele în familie. Normal că pedeliştii sunt supăraţi pe Teodor Atanasiu pentru că, în perioada în care acesta a fost ministrul Apărării a făcut ce nu a reuşit nici un alt ministru al PD: a retrocedat Cetatea albaiulienilor. A luat-o de la armată şi a dat-o albaiulienilor. Asta însă uită să spună şi Hava şi Pereş.
Cred că cel mai bine ar fi ca deputatul Pereş să se retragă din viaţa politică. Tatăl său a fost şef al Securităţii Cluj. Acesta a contribuit la reprimarea unui simbol naţional: doamna Doina Cornea. Fiul unui asemenea tată nu are calitatea morală de a ne reprezenta în Parlament. Dacă nu o va face el, cu siguranţă o vor face cetăţenii judeţului Alba care, potrivit sondajelor şi recunoaşterii lui Pereş, vor alege USL. În aceste condiţii, de anul viitor, PDL ALBA va avea un singur parlamentar şi acela, cu siguranţă nu va fi Pereş.
Sunt supăraţi pe Călin Potor, pentru că, atât timp cât acesta a condus Ambulanţa şi Spitalul judeţean, aceste două unităţi medicale au prestat servicii de calitate. L-au verificat „la sânge” şi nu au reuşit să producă nici o dovadă că ar fi fost vorba de deficienţe manageriale. În vremea lui Potor, cu bani mai puţini, la spital şi la ambulanţă lucrurile mergeau mai bine.
Acum politicianul Ion Dumitrel a politizat spitalul de la portar şi până la director, pentru ca sifonarea banului public să fie ca la carte. În epoca „modernizării” lui Dumitrel, specialiştii pleacă pe bandă rulantă din cauza salariilor de mizerie cu care guvernarea portocalie Boc-Hava-Dumitrel i-a stimulat.
Aşa că, de câte ori îi va ataca suburban pe oricare dintre colegii mei, îi voi aduce aminte senatorului PDL Alexandru Pereş ce trecut „îl recomandă” şi ce „bogată” activitate parlamentară are, în interesul cetăţenilor din Alba.
Rareş BUGLEA,
vicepreşedinte al PNL Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









