Călin Potor către ministrul de Interne: Atenţie la contra-manifestaţiile anunţate la Alba Iulia de Ziua Naţională

Declaraţia politică deputat liberal de Alba – Călin Potor:

„Declaraţia mea politică de astăzi constituie un apel public către ministrul Afacerilor Interne, domnul Radu Stroe, de a veghea cu maximă responsabilitate şi atenţie manifestările care vor avea în acest an la Alba Iulia, cu ocazia Zilei Naţionale a României. În ultimele zile, am constatat o anumită efervescenţă în plan social, în mai multe zone ale ţării, atât în presă cât şi pe reţelele de socializare, în rolurile principale fiind anumite grupuri de interese care intenţionează să pregătească acţiuni de tip manifest şi diversioniste, cu prilejul sfintei zi de 1 decembrie. Se aude cu intensitate despre ample desfăşurări de forţe umane, care vor veni de Ziua Naţională la Alba Iulia, pentru a protesta împotriva proiectului Roşia Montană, împotriva exploatării gazelor de şist sau contra guvernului, în speţă acţiuni care contravin ordinii şi liniştii publice într-o zi atât de importantă precum cea de 1 decembrie.

Îi solicit şi îl rog pe această cale pe ministrul de Interne să ia act de instigările la proteste de stradă şi manifestări care nu au legătură cu sărbătoarea ce va avea loc la 95 de ani de la Marea Unire din 1918. Consider că autorităţile abilitate ale statului român trebuie să oprească din faşă acest gen de activităţi ostile, care nu vor face altceva decât să producă dezordine şi să tulbure momentele de bucurie pe care vor să le trăiască zecile de mii de români care vor veni la Alba Iulia pentru a sărbători Unirea şi a se simţi români în România. Cred cu tărie că societatea civilă trebuie să dea dovadă de înţelepciune şi maturitate, şi să nu încerce transformarea Zilei Unirii într-o zi de mitinguri pro sau contra nu ştiu cărei acţiuni sau nu ştiu cărui proiect.

Alba Iulia a serbat 1 decembrie de fiecare dată după 1989 în stil românesc, fiind o sărbătoare populară destinată oamenilor veniţi din toate colţurile ţării. De fiecare dată însă au existat încercări ale partidelor politice de a confisca momentul Alba Iulia-1 decembrie, mai ales în anii electorali. În acest an, cei care pregătesc acapararea festivităţilor au anumite nemulţumiri, pe undeva de înţeles, dar iniţiatorii acestor proiecte de proteste trebuie să înţeleagă că Alba Iulia nu e locul potrivit pentru alte manifestări decât cele oficiale, de omagiere a făuritorilor Marii Uniri şi de simţire românească. În consecinţă, îl atenţionez la modul cel mai serios pe ministrul Stroe să dispună subordonaţilor săi să fie în gardă, pentru a împiedica orice fel de manifestări ostile preconizate a avea loc la Alba Iulia de 1 decembrie.”

Deputat PNL de Alba, CĂLIN POTOR

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

20 Comentarii

activitsta 12 noiembrie 2013 at 17:12

Domnule Atanasiu, 1 Decembrie este ziua tuturor romanilor iar in Romania este democratie. La Alba Iulia este loc pentru toata lumea, asa cum vor veni toti politicienii ca la stup aici, asa vor veni si activistii dupa ei. De abia astept sa va vad tuturor politicienilor mutrele cand o sa va huiduim la fiecare pas pe care il faceti mandru prin cetatea Alba Iulia. Va umbrim Sarbatoarea Nationala? Voi politicienii ne umbriti existenta zi de zi si nu faceti altceva decat sa va folositi de noi sa va umpleti conturile, furand biata tara. Ati vandut Rosia Montana si viitorul copiilor nostri si acum vreti sa dormiti liistiti? sa fluturati ranjind din maini catre poporul pe care l-ati furat, exact de ziua lui?? HOTILOR, va vom huidui pentru ca asa meritati, si de 1 Decembrie si zi de zi pana cand veti avea decenta sa demisionati!!!

activitsta 12 noiembrie 2013 at 17:14

Atansiu, Potor, toti sunt o apa si un pamant, randurile de mai sus sunt pentru toti bipolarii din judetul Alba, care vezi Doamne ca oameni sunt impotriva proiectului dar ca politicieni vor doar binele statului roman si sunt pentru realizarea lui.

Alex Danila 12 noiembrie 2013 at 18:54

Dupa aproape un an in care Potor a cam uitat de Alba Iulia (si si mare parte din albaiulieni de el, la cat de mult a lipsit), vine cu o declaratie. Si, de mirare (pentru mine) sau nu, are mare dreptate.
As dori sa aduc niste contraargumente celor spuse de doamna activista.
Eu sunt impotriva proiectului de la Rosia Montana din cateva motive pe care nu am sa le enumar, dar, indiferent de pozitia mea, eu am fost unul din numerosii romani prezenti in Cetate de 1 Decembrie care au fost deranjati de manifestatiile „salvati Rosia Montana”, datorita huiduielilor si fluieraturilor, pana si din timpul depunerii de coroane la statuia lui Mihai Viteazu…
Nu ma intelegeti gresit, nu le iau apararea politicienilor, si ma bucur ca ii deranjeaza ca voi ii huiduieli, dar ii deranjeaza si pe acei oameni, veniti cu miile la Alba Iulia, pentru 1 Decembrie!
Ii deranjeaza ca nu se pot auzi de fluieraturile manifestantilor, ii deranjeaza ca Sarbatoarea Nationala e transformata intr-o miscare de protest din partea unora. E suparator si ca cei de la „Alburnus Maior” („Salvati Rosia Montana”) au venit intr-un numar atat de mare la 1 Decembrie 2012 incat a fost blocata toata zona din jurul statuii ecvestre si dintre Muzeu si Sala Unirii. Manifestatiile vor fi cu atat mai neplacute anul acesta, dat fiind faptul ca 2013 a fost cel mai „fierbinte” an de pana acum cand vine vorba de scandalul exploatarii.
Daca va pasa de romanii care vin in Cetatea Marii Uniri, abtineti-va de la huiduieli, proteste si steaguri cu diverse mesaje fata de acest proiect macar de Ziua Romaniei!

Take 12 noiembrie 2013 at 19:54

Domnilor care infierati asa-zisele „contra-manifestatii” habar-n-aveti ce inseamna democratia.

soimul de munte 13 noiembrie 2013 at 8:32

de aia-i limberal

RESERD 12 noiembrie 2013 at 21:37

o sa fiu prezent sa strig jos usl , jos potor si jos plagiatorul

soimul de munte 15 noiembrie 2013 at 8:57

am auzit ca la un supermarket au crescut vanzarile de rosii/porodici…pana la 1 dec. numai bine se zborshesc…

Alin 12 noiembrie 2013 at 23:30

o sa fiu prezent la 1 decembrie la Alba Iulia si o sa strig Jos Potor , jos USL-, JOS MINCINOSI si JOS plagiatorul PONTA

dolfi 13 noiembrie 2013 at 1:03

pai mai domnule, cand vrei sa protesteze amaratii pe care ii furati prin diverse mijoace zi de zi??? Ca sa va injuram, trebuie sa va cerem voie nu? vezi asa zisele proteste „neautorizate”. Desi

Constitutia Romaniei:
“Articolul 39 Libertatea intrunirilor
Mitingurile, demonstratiile, procesiunile sau orice alte intruniri sunt libere si se pot organiza si desfasura numai in mod pasnic, fara nici un fel de arme.”

Deci… boborul care se trezeste din cand in cand din somul cel de moarte, face ce poate, ca vorba aia „suntem romani!”.

Oricum, de 1 Decembrie toate gunoaiele colorate politic vin cu acolitii lor si polueaza auditiv si vizual mai ceva ca niste kktii cu mustele de rigoare

alexandru 13 noiembrie 2013 at 8:32

acum un an usl aprecia foarte mult prezenta poporului in strada. acum poporul si-a cam pierdut credibilitatea si a devenit anarhist.

soimul de munte 13 noiembrie 2013 at 8:37

potor e jalnic si a facut cea mai jalnica si neavenita declaratie din anul acesta- felicitari alegatorilor care l-au pus acolo, pentruca acum sa-i ocarasca si sa-i ameninte cu ”internele”; asta e caracterul de uslist; dogaru si ciurda lui au fost buni, cei care-si apara viitorul si mai huiduie cate un politruc, sunt dusmanii contra-revolutionari;

mirco 13 noiembrie 2013 at 12:18

potore daca taceai, filosof ramaneai….

Vurpaleana 13 noiembrie 2013 at 14:28

Cine ne-a inchis OTV-ul si ii baga bete-n roate lui Dan Diaconescu,merita huiduiti !Ghici cine e contra PPDD-ului ?

fidel kastro ruz 13 noiembrie 2013 at 17:43

ADUNAREA DE LA ALBA IULIA DIN 6 MAI 1928 CU PARTICIPAREA A 1OO DE MII DE ROMÂNI -ar fi cazul sa se repete.

fidel kastro ruz 13 noiembrie 2013 at 17:45

ma intreb de ce nu apare in cartile de istorie?

adi04 13 noiembrie 2013 at 18:27

calinutza . stoarfa mica..acum un an va bucurati si in plus cereati oamenilor sa ai huiduie pe portocali..acum cand va vine randul.,intrati in panica?..pai nici sri-ul si nici spp-ul nu ne poate opri sa nu va decapitam pe toti uslamistii daca o sa aveti curajul sa apareti prin piata de ziua noastra nationala..sa va ascundeti bine ca niste soareci ce sunteti..o sa va vina vremea intr-o buna zii,poporul roman o sa ajunga la o limita odata si odata…

protopopescu 13 noiembrie 2013 at 21:50

Mai nenea P(M)OTOR DEFECT,
Acum cativa ani, nu te distingeai de un suporter olandez intr-un meci in care Olanda castiga la pas in defavoarea unei echipe inferioare. Erai portocaliu si in varful …..nasului si…..pipi din dumneata curgea portocaliu ( si nu din cauza vreunei boli de rinichi) ….si tot valul portocaliu te-a facut om dintr-un doctoras de mana a…7(stim cu totii,nu-i asa?). Erai cel mai inversunat PSD-ist dintre toti PDL-istii din elita oraseneasca. De aia,dupa ce carmaciul conducator a luat mana de pe voi precum Copos de pe Rapid, repede te-ai lepadat de PDL ca nasa de satana la botez….si ai imbracat costumul rosu,punand mana pe un portofoliu in Parlament de amarat la Bucuresti. Ai grija ,ca peste NUMAI 3 ani, sa nu ramai in costumul lui Adam si sa stai la coada la spital cu bonul de ordine in mana pe la 7 dimineata,pentru o reteta compensata contra guturaiului.Mai bine taci,taraste-te prin mizeria politicului schimbist…si mai schimba uleiul si filtrele…..nu vezi ca mergi in 3 pistoane???

fasss 14 noiembrie 2013 at 2:11

NOOO „STIMATI”POLITICIENI,DIN CE VAD EU,ADICA PARERILE CELOR MAI SUS POSTATE,CRED CA VI SE APROPIE SFIRSITUL !!! TOT MAI MULTE VOCI,VA DAU PRIN GURA,CARNE LA GREU. PROBLEMA ESTE,…FUGITI CIT MAI PUTETI. CA DE RAZBUNAREA POPORULUI,NUMAI DUMNEZEU VA MAI SCAPA,…INSA N-O SA VREA,SA VA SCAPE,…PTR CA SINTETI NISTE VIERMI. DESPRE TINE POTORINA,…CE SA ZIC,NU ESTI DECIT,UN TRANS—FORMAT. SI RESAPAT !!! DACA AR PUTEA GRAII,DOSUL TAU,DE CITE ORI,A FOST VIOLAT,ASA PUTERNIC,AR URLA DE DURERE. UN MESAJ,PTR POLITICIENI,DE ORICE TEAPA SI SPETA:…”senzatia mortii,este mai groaznica,ca moartea insasi „…CUGETATI,CU LUARE-AMINTE !!!

cocolino 14 noiembrie 2013 at 16:34

Mai, Potore de unde sti tu asa devreme ce se va petrece la Alba Iulia ? Nu cumva de la cei care ti-au ordonat sa treci la PNL ? Ori cum misiunea ta a fost sa informezi si tu baiat ascultator (ca altceva nu sti sa faci) ai facut-o ! Acum urmeaza noi instructiuni ! Sa le auzim.

soimul de munte 15 noiembrie 2013 at 9:38

noile instructiuni:
– mergeti mai putin cu masina ca sa protejati mediul- nu importa ca se scumpeste benzina si poto/moto-rina
– stati la lumanare ca e energie verde- nu conteaza ca se scumpeste curentul
– mancati stevie ca produsele de carne sunt nesanatose iar o ciorba de urzici/zi va fereste de doctor si shpaga ce trebuie data
– pupati moaste ca va apara de boala si de rau ( nu-i vorba de politruci, Doamne fereste)
– nu emigrati, ca gazul se scumpeste doar putin si nivelul de trai creste constant
– si nu uitati- votati potor ca daca nu ”ne da la interne” pe mana otoritatilor ca fiind contr-revolutionari anarhisti