Călin Popescu Tăriceanu și susținători din 12 județe sunt prezenți la Alba Iulia pentru încheierea campaniei prezidențiale din primul tur
Călin Popescu Tăriceanu a ales să organizeze la Alba Iulia un eveniment de proporții ce are menirea să încheie campania prezidențială din primul tur al alegerilor. Manifestarea este organizată astăzi, 29 octombrie, de la ora 16.30, la Pavilionul Mercur de lângă Alba Iulia, unde alături de președintele Senatului sunt prezenți susținători din 12 județe: Satu Mare, Maramureș, Bistrița Năsăud, Sălaj, Bihor, Cluj, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Sibiu.
Președintele Senatului și staff-ul de campanie au dorit ca acest eveniment să fie organizat la Alba Iulia, orașul nostru fiind un simbol al Marii Uniri. De altfel, județul Alba a avut cea mai mare reprezentativitate în Guvern, în perioada 2004-2008, când premier a fost Tăriceanu. Pe lângă alocuțiuni, evenimentul include și program artistic, invitații speciali fiind cântăreața de muzică populară, Veta Biriș, doi artiști de la teatrul Bulandra și Fanfara din Cugir.
Călin Popescu Tăriceanu nu a venit la Alba Iulia doar pentru evenimentul de final de campanie, ci de la ora 12.00 va fi prezent la Fabrica de porțelan Apulum. În jurul orei 13.00 va vizita Cetatea Alba Carolina, iar la ora 16.00 va susține o conferință de presă la Pavilionul Mercur.
Alegerile prezidențiale se desfășoară în 2 și 16 noiembrie. Călin Popescu Tăriceanu candidează independent, dar este susținut de Partidul Liberal Reformator, al cărui președinte este.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Oameni şi locuri
VIDEO | Aurel Voicu, cel mai vârstnic absolvent din România, despre viața de student la aproape 90 de ani: ”Este o mândrie și o provocare. Toate la timpul lor”
Aurel Voicu, cel mai vârstnic absolvent din România, despre viața de student la aproape 90 de ani: ”Este o mândrie și o provocare. Toate la timpul lor” Voicu Aurel, fostul primar al oraș;ului Cugir a devenit recent cel mai vârstnic absolvent din România, la aproape 90 de ani. Acesta a terminat masterul la Universitatea ”1 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României