Autostrada Sebeș – Turda: Lucrările pe lotul III au încetat din cauza lipsei autorizației de construcție
Pe lotul III al Autostrăzii Sebeş – Turda, care operează pe tronsonul Aiud (Ciumbrud) – Unirea, 12,5 km, lucrările sunt cele mai avansate şi se dorește ca, măcar în ceasul al doisprezecelea, ele să fie finalizate la noul termen stabilit.
Din păcate, lucrările au fost sistate, iar o parte dintre constructori vor fi trimişi acasă pentru cel puţin o lună. S-a ajuns în această situaţie din cauza lipsei autorizaţiei de construcţie, un act extrem de birocratic şi greu de obţinut din cauza a tot felul de hârtii ale statului bugetofag care trebuie să-şi dea acordul pentru unele chestiuni de-a dreptul bizare despre care nu o dată am relatat.
Problema este că în zona Aiud, la Gâmbaş şi Păgida, s-a avansat serios cu construcţia autostrăzii şi urma ca în aceste zile să fie montate grinzile la podul de peste Mureş, care sunt deja pe poziţie, precum şi la podul de pe calea ferată, care, de asemenea, se află pe poziţie. Utilajele au fost retrase însă din frontul de lucru şi aproape întreg şantierul a intrat în repaus, cel puţin pentru o lună. Lucrurile sunt şi mai încurcate atât aici, cât şi în alte sectoare ale lotului III, mai ales în zona Rădeşti – Sâncrai, unde pe terenurile oamenilor s-au săpat tot felul de gropi, dar nici nu se lucrează la fundaţii şi nici oamenii nu îşi pot cultiva terenurile. Dar nici banii cuveniţi pentru despăgubiri nu au intrat în conturile proprietarilor de terenuri.
O situaţie dramatică, anormală, dacă ne gândim că pentru nişte hârtii, ştampile şi tot felul de chichiţe birocratice, podul de peste Mureş de la Gâmbaş nu poate fi finalizat, în condiţiile în care stâlpii au fost turnaţi, grinzile şi utilajele sunt pe poziţie, iar constructorii s-au dovedit a fi o firmă foarte puternică şi serioasă, dovadă stadiul bun al lucrărilor. Dar lipseşte autorizaţia de construcţie pentru întregul tronson, căci am înţeles că ele se dau ori s-au dat şi pe bucăţi. Oricum, cât a fost iarna de lungă nu s-au putut oare rezolva şi pune la punct şi hârtiile necesare pentru ca lucrările să se desfăşoare din plin!
Firmele de construcţii au lucrat până acum din banii lor şi din avansul primit, care, s-au terminat. Aşa că, acum, ca să primească alţi bani trebuie să intre în legalitate. Ceea ce este perfect legal şi mai ales un lucru absolut necesar, dacă ne gândim la problemele care s-au ivit la autostrăzile noastre şi mai ales pe tronsonul Orăştie – Sibiu, care, iată trebuie practic reconstruite. Cert este că guvernul tehnocrat a pus piciorul în prag şi a decis că autostrăzile nu mai pot fi construite după… ureche şi după interesul electoral al unor politicieni care se grăbesc la inaugurări premature, după cum s-a probat pe mai toate tronsoanele date în folosinţă cu mult tam-tam electoral!
Foto arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]








