Autostrada Orăștie –Sibiu: Incertitudine privind finalizarea lotului problemă până la data de15 noiembrie 2014

Finalizarea lucrărilor la lotul 3 al Autostrăzii Orăștie –Sibiu, care se întinde între localitățil Cunța din Alba și Săliște din Sibiu, rămâne o incertidudine.

VIDEO: Autostrada Orăștie-Sibiu: DOVADA filmată că pe Lotul 3 lucrările s-au oprit!După negocieri tensionate între CNADNR și constructorul italian Impregillo, în primăvară Consiliul de Arbitraj a stabilit ca ultim termen pentru finalizarea lotului 3, data de 15 noiembrie 2014. În acest sens compania care a câștigat licitația pentru realizarea tronsonului de autostradă a semnat un angajament scris, iar lucrările au fost reluate.

În urmă cu o lună, o nouă filmare aeriană a autostrăzii Orăștie –Sibiu, arăta faptul că problema alunecărilor de teren de pe lotul 3 era departe de a se fi rezolvat, întărindu-se astfel suspiciunile privind inaugurarea acestuia la 15 noiembrie.

În urmă cu circa zece zile, în punctul cu cele mai mari alunecări de teren de pe șantierul Săliște – Cunța, lucrările au fost oprite fără a se da nici un fel de explicații din partea constructorului. Presa locală din Sibiu a speculat “lipsa mișcării” ca fiind datorată neînțelegerilor dintre constructorul Impregilo SpA și CNADNR. Autoritățile au dezmințit astfel de conflicte și, în ciuda evidenței, au susținut că lucrările se desfășoară normal.

Presiunile presei atât asupra constructorului cât și asupra CNADNR au făcut ca vineri, în zona problemă a alunecărilor, să fie aduse din nou câteva utilaje la lucru.

Speculațiile continuă iar incertitudinea privind inaugurarea în noiembrie a lotului Cunța – Săliște continuă să crească.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

12 Comentarii

plagiatorul mintea cu buna stiinta 21 septembrie 2014 at 12:55

cand declara la Alba Iulia ca pe 15 noiembrie se va circula intre Sibiu si Deva. Doar la pixul lui au fost cererile de plata pe care tocmai le refuzase. Din nou a dovedit ca minte cum respira, natural, fara pic de rusine..

mihai 21 septembrie 2014 at 13:15

Stai blând lingator de cwr basist jegos ce ești….ca mai mincinos ca stăpânul tau ordinar nu e…i-a zi cum e cu ofițerul acoperit?
Fwtu-va’n gwra de basisti mwisti…

Obs. 21 septembrie 2014 at 15:39

Ce tampit si jegos esti măi mihai!

haiducu 21 septembrie 2014 at 14:23

Sa va vut pe amandoi ordinarilor, ca sunteti toti la fel. Banditi ordinari si basistii si pesedistii lsi penalii a un loc.

anonimul 21 septembrie 2014 at 16:18

In loc sa va injurati intre voi mai bine a-ti injura curvele de italieni de la Impregilo.Astia ar merita scosi afara din Romania cu suturi in fund.
Mama lor de constructori de doi bani.
E posibil ca la noi orice firma de dincolo cand ajunge sa castige un contract face orice sa nu termine lucrarea cu banii stabiliti ?

Status-Quo 21 septembrie 2014 at 17:26

Aici se vede diferenta intre guvernul Boc si guvernul Ponta.

Prapaditii astia n-au facut 1 metru in 2 ani si jumatate. Minciuni cat incape. Repet: pe astia ii doare-n spate de infrastructura ca aia nu voteaza. Efectele se vad in economie insa. Si or sa se vada in continuare pentru cine are ochi sa vada. Nataraii insa nu isi dau seama cum o bucata de autostrada ajunge in final sa-i afecteze.

In fond si la urma urmei de ce sa ne miram? Cine sa faca infrastructura? Sova…?! Ponta…?!

Desigur 21 septembrie 2014 at 18:06

Pîrţ !

cugir 21 septembrie 2014 at 18:59

politica e o mare curva!doar ca sunt prea multi prosti care o sustin…

eugen 21 septembrie 2014 at 19:27

In afara de tronsonul in discutie CNADR-ul a declarat castigatoare cel putin inca doua asocieri dubioase intre firme italiene si alte „fantome”.
Este pur si simplu o sfidare a romanilor care platesc impozite,bani care sunt dati apoi unor grupari de escroci pe care ii cunoaste toata lumea drept niste lichele,in afara de ministri din guvernul Romaniei.
SUNT FOARTE CURIOS CARE VA FI REACTIA „ARDELEANULUI” rus,UN PERSONAJ SUFICIENT DE CIUDAT SI EL IN AFACERI

Status-Quo 21 septembrie 2014 at 22:11

Ba magarule,

nu-ti gasesti alt loc sa-ti exhibi frustrarile decat aici? Du-te ba prostane si da-te cu capu de-un perete!

Admin @ Unirea: voi nu-l vedeti ma pe asta? E ca la piata aici?
Pai ce sa facem? S-o luam si noi pe ulei si sa dam cu el in toti boschetii?

Luari masuri, va rog ca altfel ajungem ca la zoo…

Cuşti bă ! 22 septembrie 2014 at 10:41

Cand ti-ai exhibat tu frustarile cum a fost ? Acum te dai fata mare ?

unu' altu' 21 septembrie 2014 at 23:47

Eu cred ca sunt de vina toti, de la ministru pana la presedinte. Firma asta trebuia sa dea toti banii inapoi si sa plece inapoi in italia si sa construiasca acolo autostrazi. Nu sunt in stare sa se tina de cuvant. Toti stim ca e greu dar macar sa nu isi ia angajamentul…