Ziarul Unirea

Autonomia judeţului… Oradea!

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Dacă nu ar avea oarecare tainice scopuri, iniţiativa celor trei europarlamentari de etnie maghiară cu privire la „ambasada” aşa-zisului Ţinut Secuiesc la Bruxelles ar trebui să stârnească râsul, nicidecum îngrijorarea. Pentru că această iniţiativă o au nişte indivizi cu mentalitate demnă de Evul Mediu timpuriu, sfertodocţi şi necunoscători ai propriei istorii. Un exemplu cu privire la incultura promotorilor este declaraţia europarlamentarului Iuliu Winkler cu privire la oportunitatea participării la adunarea regiunilor europene a unor judeţe precum… Oradea! Mai mult decât atât, întrebat de un reporter cum se împacă această reprezentanţă a Ţinutului Secuiesc cu faptul că judeţele Covasna şi Harghita sunt, oricum, reprezentate la Bruxelles prin Regiunea Centru, din care fac şi ele parte, europarlamentarul a spus că nu ştie nimic despre reprezentarea acestei regiuni de dezvoltare acolo, dar „ar fi o idee bună”! Ei, poftim! Şi astfel de oameni, în frunte cu popa Tokes, vor să-i transforme pe secui în locuitori ai unei enclave etnice în inima României şi a Europei Unite! Sigur că şi alţi europarlamentari, de-ai noştri, dau cu bâta-n baltă, precum Eba sau Becali, dar măcar ăştia nu-şi arogă iniţiative care să modifice statutul unor teritorii şi nici nu se apucă să retraseze graniţele. Iar în ceea ce-l priveşte pe Vadim Tudor, ei bine, acestuia i se poate imputa orice, faptul că e coleric, că e spurcat la gură, că este extremist chiar, dar nu i se poate imputa lipsa de cultură şi de cunoaştere a istoriei.
Acum, apropo de istorie, în ultimul număr al revistei „Dacoromania” există un articol excepţional semnat de prof.univ.dr. Mircea Dogaru, care stabileşte clar, în baza unor dovezi documentare irefutabile, că secuii sunt precursori ai valului maghiar şi sunt altceva decât maghiarii şi decât ungurii de azi. Pentru că, trebuie să ştiţi, ungurii de azi (a căror denumire de „unguari” vine de la o zonă din Ucraina subcarpatică, Ţara Ungului, unde s-au stabilit iniţial, venind din Asia) se pot declara maghiari în aceeaşi măsură în care francezii sunt gali iar românii daci! În ceea ce-i priveşte pe secui, aceştia sunt un trib al avarilor, a căror migraţie minoră, anterioară maghiarilor, nici nu a fost consemnată de cronici alături de cei ce stăpâneau Pannonia până la venirea maghiarilor, şi anume slavii, grecii, teutonicii, mesianii şi… VLAHII! (Prin urmare noi, vlahii, ar trebui să revendicăm, poate, o parte din Pannonia, în virtutea dreptului istoric!) Potrivit surselor germane din sec. IX-XIII (Annales Regni Francorum, Poeta Saxo, Analele Fuldense etc.) secuii sunt cu certitudine urmaşii avarilor, care au fost nimiciţi şi izgoniţi din Pannonia peste Tisa, tot în braţele „sălbaticilor vlahi” (Rudolf din Ems), de către Carol cel Mare, în perioada 791-796! Abia în 895-896, aceste rămăşiţe ale avarilor se pun sub protecţia maghiarilor, dar e clar că ei, secuii, au fost şi sunt un neam aparte faţă de unguri. Secuii au continuat să aibă o limbă a lor, un port şi obiceiuri proprii, încă vizibile în sec. XVI, pe cale de dispariţie în veacurile XVII-XIX şi de care numai unii bătrâni îşi mai amintesc azi, în zona Ciucului, într-atât de eficient a fost procesul de ungurizare! Toţi cărturarii, călătorii şi condotierii care au străbătut spaţiul românesc au constatat existenţa secuilor, precum şi a saşilor (alt element de colonizare), ca implanturi catolice în mediul românesc.
Cu alte cuvinte, secuii, urmaşi ai avarilor (neînrudiţi cu maghiarii!) au fost întotdeauna „băgaţi la înaintare” de unguri, după ce i-au ungurizat şi i-au catolicizat. Ei au fost grănicerii ungurilor, iar când s-au ridicat pentru drepturile lor, ca şi românii, au fost nimiciţi, schingiuiţi şi convertiţi… Câţi mai sunt acum? În numele cui se constituie azi o reprezentanţă la Bruxelles? Păi vorbesc de la sine cifrele înregistrate la recensământul din anul 2002: în Covasna – 155 de secui, în Harghita – 119 secui iar în Mureş 202 secui. Total 476 de suflete! Aşadar, interesele sunt aceleaşi dintotdeauna ale unora precum Tokes: desprinderea de România a teritoriilor populate de maghiari!
Ioan HĂNŢULESCU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

70 de milioane de lei sprijin de la stat pentru promovarea firmelor la export

Prin Programul de promovare a exporturilor, gestionat de Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț şi Antreprenoriat aprobat de Guvern,  firmele private… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Studiu sociologic. România și criza migrației: Cum a evoluat această problemă de-a lungul timpului

Problema migrației a fost, dintotdeauna, una dintre efectele negative ale complexului proces de globalizare. Astfel, una dintre cele mai teribile… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Român ca bradul…

Una dintre comparaţiile cele mai dragi sufletului nostru  este aceea că românul e „ca bradul”. Adică drept, neîncovoiat, falnic şi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO ȘTIREA TA| „Trafic” îngreunat pe podul de lemn din latura vestică a Cetății Alba Carolina. Lucrări de schimbare a lemnului

FOTO ȘTIREA TA| „Trafic” îngreunat pe podul de lemn din latura vestică a Cetății Alba Carolina. Lucrări pentru schimbarea lemnului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Se ofilește crinul liberalului Crin

Venă groasă și isterică la gâtul crinului galben al liberalismului rămânesc. Icterul mecanic provocat de „Inițiativa România Liberală” a provocat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Temperaturi sub zero grade Celsius înregistrate în județul Alba

Miercuri dimineață, 28 octombrie 2015, la Sebeş a fost măsurată o temperatură minimă de minus 0,4 grade Celsius, potrivit Serviciului… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

La TV totul e bine… la mine nu!

Nu cred că cineva din România, bineânțeles în afară de cei din Guvern, va îndrăzni să contrazică statisticile și sondajele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

53 Comentarii

loatzi 4 iunie 2011 at 11:39

Ba, berbecule, nu te mai da mare cunoscator de istorie k esti un copist ordinar. Ce dak e reprezentanta Tinutului Secuisec la bruxeles? Cu ca va deranjeaza asta pe voi romanii?

hantulescu 4 iunie 2011 at 12:37

Eu am precizat sursa din care am preluat informatiile, „prietene”: revista „Dacoromania”, si dupa cum ai vazut documentele la care face referire prof.univ.dr. Dogaru nu sunt ale romanilor, deci nu pot fi considerate partinitoare! Iar in ceea ce priveste reprezentanta, afla ca acolo ar trebui reprezenbtate doar entitatile teritoriale si administrative recunoscute oficial de tara asta! Nu este si cazul asa zisului Tinut Secuiesc, care este o inventie, o facatura…

Costel 4 iunie 2011 at 12:50

Stimate domnule Hantulescu dumneavoastra scrieti si scrieti foarte bine nu stiu daca acest dak-ungur -secui are educatie deci constat ca nu are iar la noi la Rimetea la oamenii needucati li se spune …*iambor*

anonymus 4 iunie 2011 at 16:39

mai atotstiutorule de Hantulescu,,in primul rand secuii sunt fratii nostrii si in al doilea rand tu ai o mentalitate de evul mediu,uitate la finlanda suedezii au autonomie,uitate la Italia in regiunea Tirol germanii au autonomie,uitate in Spania bascii,catalanii au autonomie sa-ti mai spun?cine are mentalitate de evul mediu?Tu cu Vadim,Funar etc.iar tu ma Costele mai citeste si alte carti nu numai ziarul Unirea

gicu123 6 iunie 2011 at 15:01

Poate vrei sa zici fratii tai „prietene”, dar nu ai „nostrii”.
Ce autonomie au suedezii in finlanda???? ca in orice caz nici culturala nici teritoriala nu au…., la fel si cu spaniolii….asa zisa tara bascilor nu are autonomie, la fel cu regiunea aia din Italia…. Mai citeste si tu cate o carte din cand in cand ca se vede ca ai ramas in urma cu geografia si istoria…..

hantulescu 4 iunie 2011 at 18:47

Mai anonimule (lasitatea se ascunde dupa anonimat, nu?). Afla ca alea la care faci tu referire sunt regiuni recunoscute oficial de statele respective, nu ca Tinutul Secuiesc. Iar judetele Covasna si Harghita sunt oricum reprezentate la Bruxelles, unde exista o reprezentanza a Regiunii 7 Centru, din care fac si ele parte. Dar se vede ca nu le-a convenit sa fie acolo alaturi de alte judete, cu populatie majoritar romaneasca. Ba chiar au apelat la o structura a unui stat strain: Casa Regiunilor Ungare!!! Si asta nu au facut-o secuii, ci ungurii, vere! Si eu ii consider pe secui fratii nostri, pentru ca au suferit in istorie aproape ca si noi. Ei au luptat alaturi de Mihai Viteazul, dar tot ei l-au omorat pe marele general al acestuia, Baba Novac!
Eu mai citesc si alte carti, dupa cum vezi, si cred ca si Costel, cel de mai sus citeste, dar nu a catadicsit sa-ti raspunda pentru ca ai fost nepoliticos. Te astept, anonimule, la redactie, cand vrei tu, ca sa discutam despre lecturile noastre, daca te tin balamalele. Iar eu nu m-am declarat niciodata atotstiutor, si nici nu am vreo legatura cu Vadim sau cu Funar, dacat faptul ca sunt roman si traiesc in tara asta, buna-rea, cum vei considerand-o tu. Asta e totusi tara mea si nu-mi convine sa vad cati sunt cei ce ar vrea sa o sfasie. Daca nu le convine ceva de ce nu pleaca, mai frate? Ahaaa, lor le trebuie pamant, ca si atunci cand au venit fragezindu-si salamul sub saua calului, nu?
Nu vezi ca-i un paradox aici? Europa se uneste, granitele nu mai conteaza, doar ei vor sa traseze granita unui tinut inchipuit, loc in care au gasit ospitalitate ca migratori ce erau si in calitate de colonisti, ulterior. Citeste si vezi cate au invatat reciproc cele doua etnii, una de la alta: secuii si vlahii. Ca ungurii nu invata nimic, nici din propria istorie, si au doar pretentia de a asimila si de a domina. Dar ii inteleg si pe ei, ca asta e in gena lor… Hai, pa!

hantulescu 4 iunie 2011 at 19:03

Bai, „admine”, da-l dracului de site!!! Am incercat de trei ori sa-i raspund lui anonymus asta de mai sus, politicos, desigur, si… vax! Ce naiba faceti?

admin 4 iunie 2011 at 23:45

hanti, hanti, hanti…

nu, nu sint de acord ca vechiul site era mai bun. si crede-ma, cind spun asta, stiu ce spun.

dupa cum vezi, comentariile tale au aparut pe site. problema pentru care au lipsit o vreme? mai trebuie s-o spun? cuvintul „POPULATIE”…

de ce oare lumea, atunci cind vede ca nu apare un comentariu, se repede sa-l trimita inca odata, si inca odata… si cind la final comentariul respectiv tot nu apare, ne mai si besteleste?

oare s-a intimplat vreodata, de cind avem siteul asta SA NU APARA VREUN COMENTARIU LEGITIM? ia sa-l vad pe cel care poate sa vina sa sustina asta!

a, da, sint de acord, unele dintre comentarii apar cu intirziere. mai exact, chiar acele comentarii problema, care initial nu sint postate pe site. ups… poate ar trebui sa stea cineva, zi-lumina, sa verifice forumul… ca sigur nu putem lasa sa apara toate comentariile, la gramada, asa cum erau cele de pe vremea vechiului site. adica putem, dar sigur n-o sa se intimple asta…

hantulescu 4 iunie 2011 at 19:13

Hai ca mai incerc o data, fire-ar site-ul al naibii. Trebuia sa-l lasati cum a fost. Multi cititori imi spun lucrul asta. Asadar: anonymule (lasitatea se ascunde dupa anonimat, nu?) regiunile la care faci tu referire sunt recunoscute oficial de statele respective, in timp ce Tinutul Secuiesc, ba! Judetele Covasna si Harghita sunt reprezentate la Bruxelles, in cadrul reprezentantzei Regiunii 7 Centru, ceea ce dom’ europarlamentar habar n-avea. Dar ungurilor (nu secuilor, ca aia saracii sunt putini, cati au mai ramas neasimilati) nu le convine sa stea la Bruxelles cot la cot cu alte judete cu populatie majoritar romaneasca, desi traim impeuna pe pamantul asta de sute de ani! Lor le trebuie sa fie reprezentati la Casa Regiunilor Ungare, de parca asa-zisul Tinut Romanesc ar fi… regiune ungara!!! Intelegi cum sta treaba?
In alta ordiune de idei, si eu ii consider pe secui fratii nostri, ca au suferit ca si noi. Si au luptat adesea alaturi de noi. Au luptat alaturi de Mihai Viteazul, dar tot ei l-au omorat pe marele general al Vitezului, pe Baba Novac! In fine, dupa cum vezi, eu mai citesc si altceva decat presa, iar daca te tin balamalele, mititelule, te astept la redactie oricand sa ne impartasim reciproc lecturile. Cred ca si Costel, cel de mai sus, citeste, dar nu a catadicsit sa-ti raspunda, ca ai fost nepolitcos. Iar ca sa inchei, eu nu m-am considerat niciodata atotstiutor si nici nu am vreo legatura cu Vadim sau cu Funar, decat faptul ca sunt roman. Mi-ar placea sa scrii si tu o data un articol la noi, sa vad ce comentarii primesti si cum te simti… Hai, pa!

Costel 4 iunie 2011 at 22:51

Draga anonymus poate nu sunt scolit ca dumneata dar cand loatzy scrie despre autorul articolului ca este berbec eu raman pe pozitie si spun ca dansul este iambor pentru ca diferentele de opinie nu se rezolva prin incultura ci prin discutie…atunci cand nu se vrea schimbul de opinii am fost la Targul Mures si totusi ratiunea a invins…sunt suparat pe conducatorii nostrii ca in loc sa ne convinga sa tragem toti la caruta istoriei ne asmut cu foarte multa nonsalanta pe unii impotriva altora .Doamne fereste sa inceapa rafuiala iar.

hantulescu 5 iunie 2011 at 8:43

Scuze, adminule. M-am alarmat ca am postat un comentariu de trei ori si nu aparea. Probabil cele mai lungi apar cu intarziere. O zi faina. dau o bere cand vii la redactie, ca-s de serviciu. Una fara alcool, desigur! dar imi mentin aprecierea la adresa site-ului, bazata pe ceea ce imi spun cititorii: nu mai gasesti nimic in site-ul asta nou…

Uiorean 5 iunie 2011 at 10:18

Ma gandeam ca Hantulescu sau Ciul nu vor pune iar placa cu ” Capra cu 3 iezi”. S-auda mocani ce vor sa auda de 1000 de ori si sa fixeze bine ideea-n cap. Sunteti cei mai penibili ziaristi.

hantulescu 5 iunie 2011 at 11:08

Uiorene, adica „anonimule” din Uioara, pe de-o parte comentariul tau e neinteligibil iar pe da alta parte mai invata limba romana, ca la plural se scrie cu doi „i”, respectiv „mocanii”. Si in alta ordine de idei, tu cu ochelarii tai de cal esti penibil, pentru ca nu vezi ceea ce e evident. Ce ai spune daca maine Banatul va fi reprezentat la Bruxelles, in Casa Regiunilor Sarbesti, iar Moldova in Casa Regiunilor Ucrainene, iar Oltenia si Dobrogea in casa Regiunilor Bulgaresti? Deci ce legatura are aici „capra cu trei iezi”? Aaaaa, e pozitia in care vrei sa stai tu ca sa urce ungurii pe cal de pe spinarea ta, nu? Sau daca esti ungur, fireste, ai vrea sa stam noi asa…

icsulescu 5 iunie 2011 at 11:22

Daca „sursa de inspiratie” a fost „daco-nu-stiu-cum” … e clar! O revista „editata” de „fostii” tovarasi, semi-sfert-docti, cu „studii” pe la „Stefan Ghiorghiu” sau pe la seral, acum pensionari cu nostalgii, ultranationalisti si probabil tremurand de nerabdare „sa ajunga iar ce-au fost!.” Si inca ceva: in afara de cateva capete infierbantate, gen Vadim sau Becali, natiei asteia nu-i prea pasa de ce se intampla cu ea. Exista n+1 dovezi. In ’89, mamaliga a explodat ca unii cu initiativa, au turnat benzina in oala care fierbea pe aragaz! Din pacate!

Uiorean 5 iunie 2011 at 13:24

Ce n-ai inteles Hanti? Faptul ca ti-am scris pe forum de vreo cateva ori ca prezinti anumite teme dintr-un unghi prea ascutit si nu cum ar vedea un ziarist adevarat , echidistant. Dupa parerea mea, articolul tau (ghiveci de altel) si evenimentul relatat nu prezinta nici un interes. Trebuie ignorate total si am avea numai de castigat.
In privinta „ochelarilor de cal”, cred ca voi formatorii de opinie incercati sa-i puneti cetateanului de rand. Nu te supara, dar cred ca vedem in tara asta lucruri total diferite. As fi incantat sa traiesc intr-un stat cilivizat , ca Austria de exemplu, sa pot urma o scoala buna, sa am un servici decent , sa duc un trai decent , sa circul pe sosele bune si cate or mai fi de spus. Dar nu e asa nici in cele mai frumoase vise, iar motivul il stim cu totii, numai ca nu vrem sau nu dorim sa-l acceptam. Corecteaza-ma daca am gresit vreun i.

hantulescu 5 iunie 2011 at 16:35

E trist si adevarat ce spui, „icsulescule”, dar natia asta nu inseamna doar Vadim si Becali, ci si niste profesori universitari cu doctorate luate de-adevaratelea, nu pe pile, membri ai Academiei Romane, care au comentat negativ chestiunea asta cu Tinutul Secuiesc. Documenteaza-te cu privire la aceste comentarii ale unor prof.univ.dr. si pe urma mai vorbim.
Iar tu, „uiorene”, pentru tine nu sunt Hanti, ai inteles? Ca nu ne-am ros coatele la aceeasi masa, iar daca le-am ros, atunci vino cu numele tau adevarat mamaliga fricoasa ce esti!
Apropo: esti liber sa pleci in Austria cand vrei. Dar daca ramai aici bate-te pentru ceva. Pentru un stat civilizat, o scoala buna, un servici(u) decent, un trai decent, sosele bune etc. Nu sta cu mainile in san, la adapostul anonimatului, improscand cu noroi pe cei ce lupta pentru toate astea. Ar trebui sa citesti mai des ce scriu eu si ai vedea ca eu chiar ma lupt pentru astea, si semnez cu numele meu adevarat. Nu te mai corectez cu ‘i”-urile, si iti doresc pofta buna la viitorul meu „ghiveci”. As fi tare curios cum scrii tu, domnu’ uiorean…

Uiorean 5 iunie 2011 at 16:42

@ Hantulescu. Daca tot faci referire la istorici, uita-te deseara la 23,15 la „GARANTAT 100%” pe TVR1, intr-un interviu cu istoricul Lucia Boia.

hantulescu 5 iunie 2011 at 18:24

Cred ca te referi la Lucian Boia, cel specializat in istoria comunismului si in miturile istorice, care tuna si fulgera impotriva nationalistilor de mucava, nu? Daca ajung acasa pana la ora aia o sa ma uit, fii sigur, dar nu e el singurul istoric din tara…

icsulescu 5 iunie 2011 at 21:32

Un lucru FOARTE bun (dupa parerea mea), este ca autorul articolului sta de vorba cu proprii cititorii, chiar daca uneori nu sunt(em) de aceeasi parte a baricadei… BRAVO, FELICITARI!!!

Ciprian 5 iunie 2011 at 22:40

Domnule Hantulescu, apreciem discutia directa cu cititorii. Daca va doriti respect insa, va trebui sa il oferiti. Vorbiti urat si aruncati cu noroi in oricine va contrazice. Sa nu intelegeti gresit. Acel birou nu isi are locul.SSper ca statul roman sa faca ceva in privinta asta. In ce priveste atitudinea d-voastra la unele comentarii…Urat. Rusine.

hantulescu 6 iunie 2011 at 9:02

Ei, uite ca suntem de acord aici: reprezentanta aia e doar o facatura ungureasca, un mar al discordiei in sanul unui stat national, unitar si independent, si in sanul unei Europe unite. Cat priveste faptul ca as arunca eu cu noroi, te rog cantareste comentariile pe care mi le adreseaza mie unii (care poate ca nici macar cititori, ci pur si simplu oameni care nu ma inghit pe mine, nu ideile mele) si vei vedea ca eu am raspuns mereu politicos si cu argumente. Ceea ce nu-mi place este insa anonimatul. Daca eu cand scriu imi asum responsabilitatea semnaturii, atunci astept si de la cititorii care se respecta sa semneze cu numele lor. La respect raspund cu respect, iar la jigniri, cu… acelasi respect, dar cu un limbaj mai ireverentios. Clar?

Ciprian 6 iunie 2011 at 15:11

Domnule, cum spuneati d-voastra mai sus undeva, nu ne-am tras de sosete ca sa iti permiti sa iei pe careva de aici cu „Clar?” Din pacate notiunea de respect va este straina. La fel ca cea de bun simt se pare. O zi buna.

ezio 6 iunie 2011 at 9:53

doamne oare cand o sa scapam noi romanii de natia asta ca o lacusta pe spatele nostru? ca de cand au ajuns prin Europa numa’ nenorociri au facut maghiarii astia… numa razboaie cu toata lumea, numa conflicte, numa aliante spre a subjuga… ca nici un popor din zona nu-i are la suflet, arza-i-ar amaru sa-i arza…ca nu se mai opresc din zazaneie si pretentii, intrigi si gainarii… da’nu-i nimic da D-zeu e sus si le vede pe toate…

hantulescu 6 iunie 2011 at 10:02

Ai dreptate, Ezio! Eu am citi ieri un material despre pretentia lor de a denumi o strada din Miercurea Ciuc, parca, cu numele Lajos Kossuth. Exista o scrisoare deschisa, de protes impotriva acestei initative, semnata de sute de romani, profesori universitari, intelectuali de marca, studenti, jurnalisti etc., care considera ca e un afront adus poporului roman sa botezi, in Romania, o trada, cu numele unuia care se face vinovat de moarte a… 40.000 de romani! Printre care si femei, batrani si copii! Iar mamaligile astea de la guvernare dorm pe ele…!

Ciprian 6 iunie 2011 at 10:09

Este treaba administratiilor locale nu a Guvernului…

divertis 6 iunie 2011 at 12:14

Stimate domnule, va rog sa incetati cu minciuna asta cu 40.000 de mii de romani. Chiar ar fi adevarat, tot nu-i puteti pune asta in carca lui Kossuth, intrucat nimeni nu poate dovedi ca acesta ar fi dat ordine in acest sens, el nefiind comandantul armatei si nici sef de stat.
Pe de alta parte, nu credeti ca va umpleti de ridicol cand ridicati in slavi luptatorii romani pentru autonomia INTREGULUI ARDEAL si ii demonizati pe activistii (sa zic asa) maghiari pentru autonomia a 2 JUDETE SI JUMATATE DIN ARDEAL?
Adica AUTONOMIA – pentru unii MUMA, pentru altii CIUMA?

ezio 6 iunie 2011 at 13:55

cand au luptat romanii pentru autonomie si autodeterminare in Ardeal, aveau motive si argumente sa o ceara. aici a fost de cand se stie pamant romanesc. ceea ce se intampla acum cu tinutul secuiesc nu are un fundament istoric. amesteci capra cu varza in consacratul stil maghiar de dezinformare. SA VA INTRE BINE IN CAP O DATA PENTRU TOTDEAUNA: TRANSILVANIA A FOST ESTE SI VA FI PAMANT ROMANESC. acum, ca va muscati buzele de ciuda ca ati pierdut controlul asupra ei, este alta problema. sa va fie de bine. va invit sa jucati ceardasul cu totii pe pod la Budapesta.

ezio 6 iunie 2011 at 14:02

Ce sa caute acest barbar de layos kossuth cu numele sau ca denumire a strazilor din Romania? Ia uite ce spunea acest specimen:
„Eu niciodată, dar niciodată, sub sfânta coroană maghiară, altă naţiune sau naţionalitate decât cea maghiară nu voi recunoaşte. Ştiu că sunt oameni care vorbesc altă limbă, dar mai mult de o naţiune aici nu este.” (Magyarország története, VI/1, Budapest, 1979, p.164)

SA VA FIE RUSINE !!!!

magyar 6 iunie 2011 at 19:21

Azi cate natiuni sunt in Romania? Sau cate au fost vreodata?

hantulescu 6 iunie 2011 at 14:42

Bravo, Ezio!!! Iar dumneata, stimate Divertis, afla ca eu unul sunt de acord cu autonomia administrativa a intregului Ardeal, dar nu cu o autonomie de tip enclava pe criterii etnice. Ce ati spune daca cei cateva sute de tatari din Dobrogea ar cere si ei un judet, acolo, autonom, in virtutea faptului ca s-au implantat acolo la un anumit moment istoric. Si cred ca stii cat erau de vestiti tatarii dobrogeni. Dar rusii lipoveni, ar trebui sa ceara autonomia Deltei Dunarii si a satelor de pescari din Tulcea?
Deci draga Divertis sunt de acord cu autonomia administrativa a teritoriilor din Ardeal, romani, sasi, secui si unguri, DEOPOTRIVA!!! Dar teritoriul sa ramana romanesc, al statului roman unitar si indivizibil!!! Cat priveste crimele comise in timpul lui Kossuth (care a facut greseala de a numi pe cine nu trebuie sa se ocupe de Ardeal) consulta documentele, ca nu am scos cifra aia de la mine.

Costel 6 iunie 2011 at 14:53

Draga ezio daca tot vreti ceva de la romani va propun sa luati flota si sa o mutati cu cei mai de vaza comandanti pe marele lac Balaton pentru turism si pescuit.

ezio 6 iunie 2011 at 15:02

am trecut pe langa balaton… nu este decat o balta mlastinoasa cu o adancime medie de 3 metri… o baltoaca mare plina de namol…eu inteleg frustrarea vecinilor dar cam atata au ei pe acolo… ce sa stie maghiarii de vapoare? ca ca daca ved unul se sperie 🙂 in afara de ce mai au ei pe dunare, in rest: canci. daca ducem un vaopr de la constante si-l lasam in balaton, iasa toata apa afara din lac….:-))))

hantulescu 6 iunie 2011 at 16:22

Mai, Ciprian, tu stii ce varsta am eu? Poate ca as putea sa-ti fiu tata, ca dupa cum te exprimi banuiesc ca ai vreo 20 de ani si ceva, poate mai putin… Dar nu despre asta e vorba. Te simti jignit ca ti-am raspuns politicos? Mai citeste o data ce am scris. Tu te-ai suparat ca am intrebat daca ti-e „clar”? Pai asta inseamna lipsa de respect din partea mea, fata de tine, cititorul? Cu asta demosntrezi ca nu esti cititor, pentru ca nu stii sa citesti, ci un filfizon isteric si paranoic, care se crede atacat de orice vorba. De fapt nici nu stiu de ce te bag eu in seama pe tine, din moment ce nu pricepi nimic, ca repetentii…
Costel si ezio, ma bucur ca aveti umor si in situatia asta, ca orice roman care se respecta. De fapt toata chestia asta cu Tinutul Secuiesc e chiar de ras si ar trebui s-o privim cu detasare, cum sugera cineva mai sus.

Ciprian 6 iunie 2011 at 16:30

Cum spuneam mai sus, nu aveti bunul simt de a purta o conversatie civilizata. Aprecierile d-voastra vis-a-vis de varsta sau nivelul meu de cultura sunt eronate. „dupa cum vorbesc” va demonstrez ca pot mentine un ton politicos chiar in fata unor texte ca cel de mai sus.

hantulescu 6 iunie 2011 at 16:25

Apropo, mai Ciprian, te tutuiesc, nu din lipsa de respect, ci pentru ca tu indemni la asta, prin semnatura. Daca semnezi doar cu prenumele (care nici nu e al tau, probabil), nu si cu numele de familie, nu te astepta la respect. Fata de lasi si fricosi, care se mai si baga in seama ca au timp de pierdut, nu am nicio consideratie. O zi buna si tie…

hantulescu 6 iunie 2011 at 17:50

Pofteste la redactie sa conversam civilizat, daca esti in stare. Daca nu, nu ma mai provoca, Ciprian. Ti-am spus ca pentru anonimi, care, culmea, ar vrea sa li se recunoasca cine stie ce calitati fara sa-si decine identitatea, nu am nicio consideratie. Devii sacaitor si confirmi si varsta si nivelul de cultura pe care ti le-am banuit. Nu ma refer la varsta biologica (din moment ce reactionezi ca un puber frisonat) nici la cultura adunata de prin carti, ci la aceea traita, si acumulata prin dialog cu oameni mari, care au ce spune. Eu am intalnit astfel de oameni, de la care am invatat mai multe decat am invatat din biblioteca. Iar cu privire la bunul simt tu esti ultimul de pe forumul asta care ar avea dreptul sa vorbeasca despre asa ceva, din moment ce te-ai urticat ca o mimoza de la un cuvant: CLAR? Du-te si comenteaza pe la altii, sau scrie tu daca poti. Uite, iti promit ca daca vii cu un articol ti-l voi publica, fara ranchiuna, in ziarul nostru. Si asa aluneca discutia spre alte chestiuni decat tema articolului… Sunteti specialist, probabil, in fumigene si deturnari de sens, nu-i asa, domnule Ciprian? As fi curios cum ai primi tu toate obrazniciile care mi se posteaza mie pe forum in urma articolelor…

Ciprian 6 iunie 2011 at 20:49

Asa cum le primesc de atatea ori cand sunt in dezacord cu unele opinii de pe aici. V-ati ofuscat ? Problema d-voastra. Sunteti semnatarul articolului de mai sus si prin asta aveti obligatia la o tinuta morala mai inalta decat cei care fac diferite comentarii indiferent cat de rautacioase sau nepoliticoase. Modul in care va continuati „discursul” va demasca drept un demagog si unul fara taria psihica de a-si mentine calmul. Daca tot discutam de scris, in ce fel are legatura bunul meu simt cu faptul ca ma deranjeaza cand un „jurnalist” mi se adreseaza cu remarci doar de el crezute subtile si superioare? Ati discutat cu „oameni mari” si nu ati invatat nimic din acele discutii. Va pot contesta in multe feluri. De la nivelul mediocru intr-ale jurnalismului pana la cunostinte de istorie egale cu ale unui prescolar. In comentariile de la acest articol nu am facut-o.M-am adresat politicos. D-voastra nu.

Ciprian 6 iunie 2011 at 21:01

„Domnule” Hantulescu, nu doriti sa va certati cu mine. Va pot aduce aminte dovezi de „integritate” jurnalistica de care ati dat dovada in cariera. Pot incerca un articol ca asta de mai sus, dar sa cercetez mai amanuntit relatia d-voastra cu un mare producator din judet. Ramaneti in banca d-voastra.Sunteti discreditat de mult.

eu 7 iunie 2011 at 0:21

loatzi draga sti cu ce ne deranjaza pe noi romanii ?????? ca vi sa oferit un deget si voi vreti toata mana !!!!!!!! Romania nu e impartita in tinutri asa cum credeti voi ungurii ,sau mai bine zis cum a-ti vrea voi ungurii si ce ne deranjaza mai tare e ca pe as-tia ai vostri care ar trebui sa se ocupe de problemele tarii(ROMANIA) ai intereseaza mai mult tinuturile x si pe deasupra mai trebuie sa-i si platim din impozitele noastre !!!!!!!!!!!!

hantulescu 7 iunie 2011 at 11:05

Desi nu ai merita sa-ti mai raspund, o fac: acum cine arunca noroi in obrazul meu? Nu mataluta? Daca ai probe si dovezi, de ce nu le faci publice? Dac a ai avea cat de cat bun simt m-ai cauta si mi-ai spune in fata ceea ce imi imputi aiai, pe forum, de la adapostul anonimatului. Posteaza aici, pe forum, dovezile tale referitoare la integritatea mea „patata”…
Asta a fost ultima data cand te-am mai bagat in seama, adolescentule perpetuu!

Ciprian 7 iunie 2011 at 11:14

In situatia de care vorbeam, nu sunt necesare probe. Este evident. Campania d-voastra impotriva Kronospan s-a incheiat brusc in momentul in care fiica d-voastra a fost angajata acolo. 😉 Cum spuneam…haideti sa nu intram in amanunte.

hantulescu 7 iunie 2011 at 13:07

Acum e clar ca esti chiar un stupid!!! Nu am nicio fiica angajata la Kronospan si nici nu am dus vreodata campanie impotriva lor. Faci o confuzie (voita, ca e usor sa dai cu rahat chiar daca nu ai dovezi, nu?) si esti, ca sa citez un clasic, ca sa nu fie considerata o jignire, „magar si impertinent si n-ai maniere”. Ti-ai dat examenul de micime. Daca vrei sa stii, fiica mea este absolventa de Filologie, iar acum e studenta la Drept si nu este angajata nicaieri. A fost angajata la o firma, nimicule, si a fost data afara tocmai pentru ca era fiica mea si era banuita ca „spioneaza” firma, pentru mine. Te-ai dovedit si tu o naparca otravita, ca tioti dezinformatorii care-si fac veacul pe-aici… Sa-ti fie rusine!

Ciprian 7 iunie 2011 at 13:22

Stimabile, pastreaza decenta. Fiica ta a fost angajata la Kronospan.Si dumneata ai purtat o campanie impotriva lor pana a fost ea angajata.Ca a plecat de la Kronospan e cu totul altceva. (oricum asta s-a intamplat de curand 😉 ) Nu a fost data afara.Dimpotriva. A externalizat serviciul. Dar tot pentru ei lucreaza. Haide…plimba-te cu pretentiile de onestitate in alte parti, printre oameni care nu stiu cine esti.

Uiorean 7 iunie 2011 at 14:13

Donmnu „moralitate” a incurcat-o. Si ne mai pretindea noua forumistilor sa semnam cu un nume adevarat. Maine , poimane o sa le ceara scriitorilor sa nu mai publice sub pseudonim literar iar artistilor sa nu mai foloseasca nume de scena. Bravo maestre!
In ceea ce priveste „fumigenele” lansate cu predilectie in anii preelectorali (2003, 2007, 20011) va situati in top. N-ar interesa pe nimeni adevaratele probleme ale societatii , dar mai ales rezolvarea lor.

hantulescu 7 iunie 2011 at 14:27

Se vede ca tu vrei sa ma scoti din sarite, mai Cipri(anus). Tu nu pricepi romaneste, ai turbat de caldura? Nu intelegi ca nu am nicio fiica angajata acum sau altadata la Kronospan si ca nu am facut vreodata campanie impotriva lor? Se vede ca esti chiar un rauvoitor platit sa arunce cu rahat, probabil, si sa-si tot bage nasul pe forumul asta (ca am vazut ca ai timp sa comentezi pe la toti colegii). Cu unii ca tine nici nu ar trebui sa pastrez decenta, pentru ca nu meriti. E decent sa te iei de familia mea, „stimabile”? Cu asta chiar am terminat, ca pe unul ca tine nu pot decat sa-l ignor. Deci plimba-ti tu „pretioasele” comentarii prin alta parte, si daca mai faci afirmatii adu dovezi. Tu nu vezi cat de jos te-ai coborat? Repet: fiica mea nu a fost si nu este angajata la Kronospan, iar firma de la care a fost data afara este… CORINT-ul!!! Macar stii care e prenumele fiicei mele?

Ciprian 7 iunie 2011 at 14:48

:)) Mai poti stimabile? Uite-ti nivelul de inteligenta. Cei cu putina materie cenusie se rezuma la injuraturi. Sunt satul de tine si de cei ca tine in presa.

Ciprian 7 iunie 2011 at 14:57

Si scuzele mele, intr-adevar, alt personaj din media orasului a avut fata angajata la Kronospan. Dar tot nu scuza limbajul. Va pot asocia si eu fata/respectiv barba cu ceva parti anatomice dar ma retine bunul simt care d-voastra va este strain.

admin 7 iunie 2011 at 15:29

@ciprian

am lasat firul discutiei liber, pina acum. dar cred ca deja este prea mult.
o sa te rog sa te opresti aici, in ceea ce priveste head-to-headul.

nu am nimic impotriva comentariilor LA SUBIECT, dar deja discutia in forma actuala a deviat exagerat.

multumesc.

Ciprian 7 iunie 2011 at 15:34

Nici o problema. Scuze ca s-a deviat atat de la discutie. As aprecia daca i-ati recomanda d-lui Hantulescu un limbaj adecvat in discutiile cu cititorii. Nu e nevoie sa publicati raspunsul meu.

hantulescu 7 iunie 2011 at 15:06

Acu’ spune unde a fost injuratura in comentariul meu, paranoicule? Ahaaaa, ti-am cerut dovezi si nu le ai, mititelule? Si eu m-am saturat de comunisto-securisto-denigratori de profesie ca tine. M-am uitat pe la alte comentarii pe unde ti-ai deversat otravurile „intelectuale” si am vazut ca aplauzi cu toate membrele posibile Corint-ul, asa ca asta explica totul, vandutule lui Iuda!
Si afla ca mai pot, ca-s la serviciu, iar intre doua comentarii mai scriu cate ceva. As fi curios unde lucrezi de ai atata timp sa comentezi pe toata lumea care scrie la Unirea. Sau, mai stii, tocmai asta o fi „munca” ta. QED in ceea ce priveste „probitatea” ta morala. Iar tu, „uiorene”, cu tine ce s-a intamplat? Ai patit ca si Cipri(anus) ? Ati ramas in pana de argumente, baieti, si atunci ati zis ca nu strica sa ma atacati pe mine, ca semnatar, ca persoana, indepartandu-va cat se poate de subiectul articolului, nu? Sunteti penibili…

Ciprian 7 iunie 2011 at 15:30

„Se vede ca tu vrei sa ma scoti din sarite, mai Cipri(anus). „, „A fost angajata la o firma, nimicule”, “magar si impertinent si n-ai maniere”, „Te-ai dovedit si tu o naparca”, „Ai patit ca si Cipri(anus)” …..nu domnule…pur si simplu am confundat-o pe fata cu cea a directorului de la Prima ;)…mai sus ti-am scris exemplele. Asa stii dumneata sa vorbesti. Eh…asta este nivelul jurnalismului prin urbe. Ah…si dumneata stimabile crezi ca sunt angajat Corint? :)) Te invit si pe dumneata la o cafea sa iti arat ca nu am de-a face cu Corintul? Are rost? NU…si stiti de ce? Pentru ca imi aduc aminte alte articole scrise de d-voastra, cu subiecte gasite in sectia de ATI a spitalului municipal.Subiecte pe care apoi le-ati inflorit pana in panzele albe. Nimic din ce am spus eu azi aici nu justifica limbajul de mahala pe care il folositi. Altul nu aveti.

hantulescu 7 iunie 2011 at 15:49

Pai daca te limitai la comentarii pe marginea articolului, totul era OK. Dar cand te iei de familia mea, stiind, in lasitatea ta, ca eu nu am cum sa ripostez fiindca, deh, esti un „forumist anonim”, atunci nu cred ca meriti altceva decat un astfel de limbaj. La o atitudine de canal colector al societatii nu ai dreptul decat la replici de mahala. Clar? Cat priveste citatul acela cu magarul si impertinentul era din Caragiale, „stimabile”. Un clasic! In rest, te invit eu la o cafea cand vrei, le redactie, si sa stii ca nu sunt ranchiunos. Desi stiu ca nu vei accepta, asa cum „nu are rost” sa ma inviti tu, ca sa nu aflu cine esti. Oh, ce caldut si frumos e anonimatul, de la adapostul caruia poti murdari peoricine, chiar si cand faci „confuzii” si ii terfelesti si copiii in public. Cum ai fi vrut sa-ti raspund la o astfel de atitudine ‘civilizata” din partea ta? S-auzim de bine, totusi…