Atinge dosarul Microsoft şi judeţul Alba?

Deocamdată, aşa zisul dosar “Microsoft” zguduie Bucureştiul şi judeţul Neamţ (prin ilustrul sau reprezentant Pinalti). Poate atinge acest dosar şi judeţul Alba? Nu pare probabil dar este de datoria noastră să semnalăm două coincidenţe.

În primul rând, avocatul Boştină, în declaraţia pe care a dat-o la DNA, şi citată de către Realitatea TV în 28 octombrie 2014 la “Jocuri de putere”, înşiruie o listă lungă de nume ale unor persoane care au făcut presiuni pentru derularea contractului Microsoft între care Boştină se referă şi la o persoană de la SGG “fost prefect de Alba al cărui nume nu mai mi-l amintesc”. Oricum, această persoană, probabil fost prefect de Alba, a jucat un rol periferic dar tot a făcut parte din “distribuţie”. Poate DNA-ul o să clarifice acest aspect.

ELIT

A doua coincidenţă ne-a sărit în ochi ieri, când s-a aflat că un grup impresionant de denunţători în dosarul Microsoft s-ar fi adunat în taină într-o clădire din Bucureşti, aşa cum afirmă cancan.ro. Evident, aceste persone au venit cu maşinile personale care de care mai scumpe. Una dintre maşini este înmatriculată în Alba, este o maşină foarte luxoasă şi poartă numărul AB(******) şi pare a fi fost folosită de către Dinu Pescariu, persoană care s-a autodenunţat că a intemediat zeci de milioane de euro ca mită. Se pare că Dinu Pescariu vizitează destul de des judeţul Alba şi mai ales terenul de golf de la Pianu. O fi câştigat maşina la cărţi, la golf, o fi cumpărat-o sau a primit-o la schimb cu ceva, o fi maşina unei alte persoane? O simplă întrebare a procurorilor de la DNA şi o verificare a persoanei pe numele căreia a fost înmatriculată maşina ar putea duce la nişte răspunsuri clarificante. Inofensive sau explozive. Nimeni nu ştie deocamdată.

În fotografia alăturată (sursa cancan.ro) se poate admira maşina de Alba în splendoarea ei şi se pare că Dinu Pescariu se apropie de ea, ca să se urce la volan.

Cine este fostul prefect de Alba? Este o greşeală a avocatului Boştină?

ADEZIUNE PLUS

Calin Olimpiu
FOTO: cancan.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

ANGAJĂRI la STAT: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 februarie 2021. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS

ANGAJĂRI la STAT: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 februarie 2021. Calendarul examenelor și condițiile de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

od 30 octombrie 2014 at 13:25

Numarul masinii este AB 01 AUA si fostul prefect de alba la care se refera se pare ca este domn’ deputat de Cujir – Zlatna…. Numaț bine !

sa nu uitam 30 octombrie 2014 at 14:27

deputatul de cujir zlatna stim cu totii cine este. da masina cu numarul asta a cui a fost sau a cui este?

aua 30 octombrie 2014 at 15:45

Masina apartine lui…..

n-are conteaza 30 octombrie 2014 at 15:58

Pentru cititori si comentatori, nu este un singur bentley prin alba iulia, eu am vazut cel putin 3 astfel masini cu 3 numere de inmatriculare diferite, nu acuzati o persoana prin presupunere prin absurd,asta daca nu cumva persoana care a comentat este chiar cineva din redactia ziarului si probabil a vazut poza inainte de editare…

fotograful amator 30 octombrie 2014 at 16:18

numarul masinii se vede pe cancan.ro. Cei de la cancan au mai identificat astazi o persoana prezenta la intalnire si anume…param param……Dorin Mateiu, patronul de la Elit !!
Probabil a fost o intamplare faptul Dorin Mateiu din Alba Iulia, omu’ cu Bentleyu, a fost prezent la intalnirea denuntatorilor din dosarul Microsoft. Pura intamplare…..:)

bum 30 octombrie 2014 at 16:59

sa traiesti sanedre, poate te cauta astia si pe tine!

Prietenii stiu de ce!

UM0110 30 octombrie 2014 at 18:46

Rusine ca stergeti comentariile sau portiuni de comentarii care nu va convin sau care vi se ordona sa le stergeti de catre partide penale. De ce mai lasati comentariile la liber daca le cenzurati ? De ce ati sters numele de Coriolan Simedru ? Uite ca va spun eu ca este implicat in dosar si se va cere de catre DNA ridicarea imunitatii pentru trafic de influenta si abuz in serviciu insa nu este singurul politician din Alba implicat. Nea Tase are probleme mari in dosarul EADS.

@ochi albastrii 30 octombrie 2014 at 21:28

Ai dreptate cu fostul prefect si tase , e vai de curu lor, nu mai stiu ce sa faca sa intre in gratiile lui Base!

S 31 octombrie 2014 at 20:05

Cum sa nu stearga comentariile la adresa lui Sañedru, ca doar ii ofiter sub acoperire DGIA!

Alex 30 octombrie 2014 at 19:31

Scandal şi tensiune în ACL

Conform unor surse din interiorul artificialei alianţe, Vasile Blaga este acuzat de Klaus Iohannis că majoritatea Organizaţiilor Judeţene ale PDL nu lucrează pentru candidatul oficial al formaţiunii, ci pentru Elena Udrea. Se spune că în această afacere sînt implicaţi şi anumiţi liberali, în frunte cu preşedintele Organizaţiei Alba, Teodor Atanasiu, sau fostul ministru al Transporturilor, Ludovic Orban, omul care decide la nivelul Organizaţiei din Bucureşti a PNL.

Se mai spune că Blaga, Predoiu, Atanasiu şi Orban sînt şantajaţi de la Cotroceni cu arestarea şi deschiderea unor Dosare la DNA, să lucreze pentru Elena Udrea. Mai mult, pentru a-i face campanie Ciocanitorii Udrea, fiecare din cei numiţi mai sus (deşi sînt membri ai ACL) a pus la bătaie cîte 1 milion de euro, bani din care se tipăresc materiale de propagandă pentru favorita lui Traian Băsescu. Ţinta care le-a fost indicată de la Cotroceni acesta este ca Udrea să îi ia faţa lui Iohannis, sau măcar aceasta să termine pe locul III. Am mai aflat că, deşi staff-ul de campanie a lui Klaus Iohannis i-a sugerat acestuia că, pentru a da un semnal dur, care să oprească trădarea, ar trebui să îi elimine pe Ludovic Orban şi pe Teodor Atanasiu, Ciolanis s-a dovedit de mămăligă, neavînd curajul să ia împotriva lor nici o măsură, nici măcar suspendarea din partid, pe perioada ultimei săptămîni a campaniei electorale.

soimul de munte 31 octombrie 2014 at 9:15

nu cred ca de mamaliga a aminat excluderea-daca o fi cum spui- ci poate fi un calcul simplu- buni/ rai cum ar fi, orban si atanasiu au in spatele lor un electorat -daca nu fanatic-macar fidel, care nu se stie cum si cit judeca dar care s-ar evapora odata cu cei doi- iar acum nu e cazul sa piarda nici un vot, nu?

Status-Quo 31 octombrie 2014 at 10:04

Bă halex,

sa te apuci de scris povesti. Poate iese vreun Asimov din tine… desi… nu prea cred.

Ca sa fiu in stilul tau de batut campiile eu am auzit ca PSD a luat cate un milion de euro de la gura unor grupuri largi de romani i-a dat altor grupuri mai largi, cu titlu de mita electorala. Si ca sa nu existe confuzie, băi halex, PSD si-a tiparit si numele pe ei.

Apropo bai halex: si tu ai contribuit la aia un milion de euro. Da tont cum esti nu pari a realiza.

Io 30 octombrie 2014 at 20:12

,,Clarificant„`??? In limba romana exista cuvantul ,,clarificator„, nu clarificant, care e un cuvant ,,olimpian„ (de la Olimpiu, nu de la Olimp.

dorel 31 octombrie 2014 at 8:05

trebuia sa se numeasca macrociordeli nu micro…