Ştirea zilei

Angajaţii de la Spitalul din Abrud au protestat pentru că nu şi-au primit salariile

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Administraţia locală spune că fondul de salarii este epuizat şi nu poate aproba alţi bani În cel mai bun caz cei 50 de medici şi asistente vor încasa 30% din salariul pe noiembrie

    Circa 50 de angajaţi de la spitalul din Abrud au protestat ieri dimineaţă, timp de aproximativ o oră, în curtea unităţii medicale pe motiv că de trei luni de zile nu şi-au mai încasat integral salariile. Nemulţumirea lor s-a acutizat după ce au aflat că vor încasa doar 30 la sută din salariul pe luna noiembrie. Medicii şi asistentele de la spitalul din Abrud şi-au încasat în ultimele două luni doar câte 70 la sută din drepturile salariale, pe motiv că fondul de salarii a fost epuizat. Primăria, care are în administrare spitalul, acuză managementul defectuos şi schema de personal mult prea încărcată.
 „La ultima discuţie pe care am avut-o cu managerul spitalului ni s-a spus că există bani în cont, dar că este blocat în Trezorerie. Vineri este ultima zi lucrătoare, aşa că nu ştiu ce se va rezolva. Deocamdată, în această lună nu am primit niciun leu. Unii dintre noi n-au bani de pâine, ce să mai avem pretenţii de cadouri de Crăciun. În cel mai fericit caz o să primim 30 la sută din salariul pe luna noiembrie. Spre exemplu, o infirmieră ar pleca acasă cu 150 de lei. E strigător la cer“, a spus Adriana Avram, care-i reprezintă pe membrii de sindicat din spital.
De cealaltă parte primarul Tiberiu Raţiu are propria versiune: „În Consiliul Local am primit mai multe variante de buget pentru spital. Comitetul director a propus o variantă care, însă, nu a fost agreată de Consiliul de Administraţie. Legea spune că tot ceea ce înseamnă cheltuieli cu fondul de salarii nu poate depăşi 70 la sută din valoarea contractului cu Casa de Asigurări de Sănătate. Practic, nu se pot lua bani din cheltuielile materiale pentru plata salariilor, este ilegal. Sunt motivele pentru care bugetul spitalului nu a trecut de avizul consilierilor locali“, a spus Tiberiu Raţiu, primarul oraşului Abrud.
Primarul a adus în discuţie şi organigrama prea stufoasă a spitalului. A dat şi un exemplu, cel al angajaţilor care au încasat în acelaşi timp şi pensia, şi salariul. Fondul de salarii lunar pentru angajaţii spitalului este de aproximativ 270.000 de lei. O infirmieră câştigă până la 700 de lei, salariul unei asistente este de până la 1.400 de lei, iar un medic încasează lunar, fără gărzi, în jur de 2.500 de lei.
La rândul său, directorul Casei de Asigurări de Sănătate, Gheorghe Ştef, a spus că instituţia pe care o conduce e cu plata la zi pentru serviciile contractate la spitalul din Abrud iar situaţia poată fi rezolvată doar pe plan local.
Spitalul din Abrud, aflat iniţial pe lista Ministerului Sănătăţii a unităţilor care trebuiau desfiinţate, a scăpat datorită faptului că acolo se aflau în derulare nişte proiecte cu fonduri europene. Nu este exclus însă ca unitatea să fie închisă anul viitor, pe fondul ineficienţei, şi transformată în secţie externă a Spitalului Judeţean Alba. (I.P.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”

Ioana Oprean

Publicat

în

Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu

Bogdan Ilea

Publicat

în

Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic.  Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]

Citește mai mult