AMENZI uriașe în 2025 pentru proprietarii de apartamente care sparg pereții și pun în pericol structura blocului: Sunt vizați și cei care refuză să facă reparații
AMENZI uriașe în 2025 pentru proprietarii de apartamente care sparg pereții și pun în pericol structura blocului: Sunt vizați și cei care refuză să facă reparații
În 2025, proprietarii de apartamente pot fi amendați cu până la 10.000 de lei dacă nu vor respecta anumite reguli. Aceștia trebuie să consulte Legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor pentru a-și căuta drepturile și obligațiile.
În 2025, proprietarii care fac modificări ilegale la apartamentele în care locuiesc sau vor face reparații fără acord comun vor fi aspru amendați. Cei care schimbă destinația fără să treacă prin procesul electoral sunt pasibili de amendă.
De asemenea, sunt vizați și locatarii care stau pasivi în cazul unor reparații ce ar trebui urgent efectuate și dacă refuză accesul de urgență în apartamentele lor în cazul în care o scurgere de apă prin conductele sparte îi prejudiciază pe alți locatari.
Citește și: Sălile de jocuri de noroc, INTERZISE total la parterul blocurilor: Proiect aflat în Parlament

Amenzi de mii de lei pentru cine sparge pereții
Potrivit legii, proprietarii pot primi amend între 200 și 1.000 lei dacă își modifică suprafețele utile și nu comunică către asociația de proprietari și administrația fiscală. Cei care nu permit accesul în locuință președintelui asociației/unui membru al comitetului executiv/administratorului riscă să primeasă o amendă între 500 și 3.000 lei.
Proprietarii care pun în pericol integritatea clădirii sau a altor apartamente, precum și buna funcționare a instalațiilor (spargerea pereților sau a conductelor) riscă amenzi între 500 și 3.000 lei.
Cele mai mari amenzi pot ajunge la 5.000 și chiar la 10.000 lei pentru proprietarii care nu se ocupă de lucrările de întreținere/reparații/înlocuire pe proprietatea sa individuală, mai ales dacă stricăciunile pot provoca prejudicii celorlalți proprietari.
O amendă de până la 10.000 lei riscă proprietarii care își schimbă destinația locuinței sau a spațiului cu o altă destinație decât aceea de locuință fără autorizație și aprobare legală.
Amenzi mari pentru scandaluri și petreceri zgomotoase
Este vorba despre românii care fac scandal, desfășoară activități gălăgioase în locuințe sau organizează petreceri zgomotoase. De altfel, regulile privind programul de liniște sunt în vigoare de mulți ani pentru cei care stau la bloc. Doar că, noua lege îi vizează și pe cei care stau la casă.
Prin urmare, un proiect legislative aflat în dezbatere propune dublarea sancțiunilor în ce-i privește pe cei care organizează petreceri la bloc sau la casă. Astfel, cei care dau petreceri zgomotoase, ascultă muzică prea tare sau execute lucrări în timpul programului de liniște vor plăti mai mult. În cazul acestor persoane, sancțiunile vor crește până la 3.000 de lei. În prezent, persoanele care organizează petreceri zgomotoase, fără acordul prealabil al vecinilor, riscă amenzi cuprinse între 500 și 1.500 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]









