Ziarul Unirea

ALEGERI PARLAMENTARE ALBA | Teodor Atanasiu: Justiţie independentă şi egală pentru toţi românii

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

În ultimii ani Traian Băsescu şi guvernele PDL controlate de el au încercat prin toate mijloacele să transforme România într-o ţară slabă, să îngenuncheze instituţiile fundamentale astfel încât grupurile de interese din jurul lor să poată fura nestingherite. Băsescu şi PDL au atacat şi slăbit fiecare structură a statului şi au afectat viitorul fiecărui cetăţean din România.
De planurile meschine gândite de „preşedintele jucător” şi gaşca sa de prieteni nu a scăpat nici JUSTIŢIA. Guvernele portocalii şi Traian Băsescu au subordonat instituţiile fundamentale ale justiţiei pentru a proteja grupurile de interese din sfera PDL şi pentru a hăitui adversarii politici sau din societatea civilă, ducând la scăderea dramatică a încrederii în lege şi în aplicarea ei. Au politizat justiţia şi actul de justiţie.
Uniunea Social Liberală va promova o serie de măsuri pentru reformarea justiţiei din România, pentru creşterea încrederii în lege şi aplicarea ei. Justiţia va fi independentă şi egală pentru toţi românii, iar pentru acest lucru trebuie să eliminăm influenţa politică asupra sistemului judiciar. Deciziile privind justiţia şi numirile din justiţie nu trebuie să mai aparţină celor care deţin funcţii politice, iar resursele financiare pentru acest domeniu trebuie gestionate de către Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, respectiv de profesioniştii din justiţie.
Ca parlamentar dar şi ca liberal am considerat întotdeauna că justiţia trebuie lăsată să-şi facă treaba fără ingerinţe politice, iar mediul politic trebuie să-i asigure şi să-i garanteze independenţa pentru că numai astfel vom avea un act de justiţie corect şi egal pentru toţi cetăţenii români.
Noi, cei din USL, vom continua să DEMASCĂM CORUPŢIA GUVERNĂRII PDL şi să-i trimitem în faţa Justiţiei pe cei care au jefuit banul public. De această dată vă garantăm că nu vor mai fi scăpaţi prin influenţe politice deoarece justiţia va fi independentă şi îi va judeca corect şi conform legii.
USL va implementa o serie de politici anticorupţie care vor viza şi problemele din domeniul justiţiei, al achiziţiilor publice, spitale şi şcoli, zonele care afectează cel mai mult viaţa românilor şi ignorate în ultimii ani. Avem şi alte măsuri pentru justiţie care să îmbunătăţească actul de justiţie şi să asigure o justiţie independentă şi egală pentru toţi cetăţenii României indiferent de funcţie, culoarea politică sau avere.
Vrem să restabilim încrederea oamenilor în instituţiile democratice şi în regulile lor. Să aşezăm instituţiile statului şi raporturile între oameni pe baze normale. Pentru acest lucru Traian Băsescu, PDL şi ARD, cei care în ultimii ani au slăbit forţa justiţiei şi a instituţiilor fundamentale ale statului, nu trebuie să mai ajungă la putere, nu mai au dreptul legitim să guverneze această ţară după ce i-au sărăcit şi umilit pe români.
România poate fi din nou PUTERNICĂ însă are nevoie de VOTUL TĂU! Un vot pentru USL înseamnă un vot pentru România puternică!

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

ÎN WEEKEND: Ospăț cu pește și fructe de mare de Rusalii, în Cetatea Alba Carolina

Cetatea Alba Carolina va găzdui de Rusalii, în weekendul 14-17 iunie, Festivalul Peștelui și al Fructelor de Mare. Cei prezenți… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Paradisul din Tăul Brazi – Roşia Montană. Sălbăticia naturii distrusă de sălbăticia oamenilor

Roșia Montană are ape și stânci, și o frumuseţe ireală a locurilor. Turiștii caută zona ochiurilor de apă de aici:… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Gheorghe Vlad, din Loman, un cioban de nota zece

Am să vă citez la început din opera marelui Mihail Sadoveanu, care și-a petrecut o bună parte din viață aici,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 decembrie: Sfântul Proroc Daniel, cel care a fost aruncat într-un cuptor încins alături de tinerii Anania, Azaria și Misail

În fiecare an, la data de 17 decembrie, creștinii îl pomenesc pe Sfântul Proroc Daniel care s-a născut din seminția… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ritmul de viață agitat și depresia provocată de stresul de la serviciu, tot mai des întâlnite la români

Tot mai multe persoane ajung la medic din cauza anxietăţii şi a depresiei. Psihologii spun că niciodată nu au mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

32 Comentarii

Alex Danila 4 decembrie 2012 at 15:02

Prin REDUCEREA ATRIBUTIILOR CURTII CONSTITUTIONALE,lucru pe care l-ati incercat,dumneavoastra intelegeti LIBERTATEA JUSTITIEI???? Prin nerespectarea de catre Comisia Juridica a Parlamentului a deciziilor CSM intelegeti corectitudine?

Albaiulian 4 decembrie 2012 at 17:23

SĂ NU UITĂM CĂ BĂSESCU, preşedintele jucător, a atacat în nenumărate rânduri judecătorii şi CSM.
GUVERNAREA Băsescu – PDL A POLITIZAT JUSTIŢIA – a subordonat instituţiile fundamentale ale acesteia pentru a proteja grupurile de interese din sfera PDL şi pentru a hăitui adversarii politici sau din societatea civilă, ducând la scăderea dramatică a încrederii în lege şi în aplicarea ei.

CINE A APĂRAT REGINA DE LA VĂMI? CINE L-A APĂRAT PE BLEJNAR? CINE A APĂRAT BĂIEŢII DEŞTEPŢI (exemplu Popoviciu prietenul fiicei domnului preşedinte de unde şi-a cumpărat apartamentul de 1 milion de euro)

Albaiulian 4 decembrie 2012 at 19:07

Nu esti Albaiulian.Esti un impostor!

Albaiulian 5 decembrie 2012 at 11:50

IMPOSTOR ESTI TU si TOTI ARDistii

eu 5 decembrie 2012 at 15:54

bai cum eu sunt basist tu esti cacanar.
esti un vandut si un alienat mintal.
cine a vandut ma romania la fier vechi? PSD, cine a privatizat toate marile compani? PSD Cine are ochi vede ca pe vremea PSDului nu intrau coruptii la puscarie DAR acum intra toti de la toate partidele si asta e un lucru bun DAR voi sunteti de cea mai joasa speta … si NU are rost sa dau mai multe exemple pentru ca REPET cine are ochi si cap sa vada , vede

Status Quo 4 decembrie 2012 at 19:10

Esti o dovada vie a cum iti poate suci mintile uitatul la Antena 3 cand n-ai capacitatea sa discerni adevarul de manipulare din informatia primita.

Asta ar fi una.

A doua e o intrebare: tie nu ti se pare ciudat (nefiresc) ce se intampla acolo? Nu ai impresia ca ceva pute ca ceva e exagerat?

Daca dai drumu la Antena 3 aproape la orice zi din zi sau noapte vezi acelasi discurs.

Numai vremea scapa de obsesia Basescu.

Aurelian 4 decembrie 2012 at 15:14

Eutanasiule, cred ca esti nebun, sau ne crezi prosti! Daca in Romania ar fii fost o „justitie independenta”, si egala pentru toti, ai fii infundat „mititica” cu brio. Esti printre ultimii care doresc o justitie independenta, ca te-ar „priponii”, DNA, cu „aventurile”, de la referendum, si nu numai!

Sele 4 decembrie 2012 at 15:53

Nu cred ca justitie egal Curtea Constitutionala cum nici lupta politica pentru voturi sa aiba ca arbitru Parchetul.
Scopul unui partid este sa obtina voturi la fel cum esenta democratiei este participarea la vot/referendum si nu neparticiparea .
Mai degraba s-ar pedepsi indemnul la boicot, adica impiedicarea exprimarii opiniei.
La noi ajung sa decida lasii si pitulatii la indemnul ,,jucatorului la masa verde”.

Aurelian 4 decembrie 2012 at 16:40

Daca nu mancai un pic de kkt, sigur nU erai de la USL!

JUSTITIARUL 4 decembrie 2012 at 17:29

Si oare Basescu, Udrea, Boc, Blejnar, Videanu isi doresc o justitie independenta?
Oare Mircea Hava, Paul Voicu etc vor judecatori independenti si inamovibili?
Oare cati ARDisti nu ar infunda puscariile daca ar exista JUSTITIE adevarata in Romania?

Aurelian 4 decembrie 2012 at 19:22

Marinarul, sigur doreste o justitie independenta, ca l-a oriponit pe Bombonel!

Costel* 4 decembrie 2012 at 20:14

Domnule draga (@ Aurelian) cine seamana vant culege furtuna. Sa vezi taica cand justitia nu va mai pupincuri la Basescu cum urmeaza priponirea dumnealui si nu asa la un mizilic de 2 ani ca exemplu ci de la 9 la 12 pentru fapte. Doresc succes justitiei!

Aurelian 5 decembrie 2012 at 16:09

Daca il prindeau cu ceva pe Marinar, sigur facea „bulau” pana acum, dar de fapt l-a prins „cu ocaua mica” pe Bombonel!

Costel* 5 decembrie 2012 at 20:20

Fi linistit @ Au … toate la timpul lor, mai povestim …

Mai,penalule, 4 decembrie 2012 at 15:49

ar trebui sa-ti rezolvi mai intai situatia la DNA,apoi sa dai lectii de justitie; colegii tai, uslshii din Parlament, tocmai l-au iertat pe infracorul Ion Stan, nevotand ridicarea imunitatii si tu vi cu obraznicie sa risipesti minciuni despre dreptate si justitie.

PENAL E SEFUL TAU BASESCU 4 decembrie 2012 at 17:25

Penal e seful tau Traian Băsescu – DOSARELE FLOTA si Casa din MIhaileanu

de flota intreaba-l pe Vacaroiu 4 decembrie 2012 at 19:35

iar de „dosarele” lui Basescu stim din vremea lui Nastase(2000-2004), conform stenogramelor PSD: Cit timp Rodica Stanoiu a fost ministru al justitiei a avut o singura obsesie: un dosar impotriva lui Traian Basescu: “Stiti bine ca eu, de nenumarate ori, in legatura cu Basescu am intrebat chiar si in sedinte mari cind dam verde pentru Basescu”.Rodica Stanoiu a blocat dosarele procurorilor care cercetau ilegalitatile si abuzurile celor din PSD: “Sint doua-trei (n.r. – dosare) care vin tare si importante, dar vreau sa va spun ca in aproape toate, mi s-a spus, dam si de oameni de aici (n.r. – membri ai Delegatiei Permanente a PSD). Asa ca daca era ceva credibil despre Base, l-ar fi judecat de mult.

Sophie 4 decembrie 2012 at 22:47

Si despre Hava ce-ai de zis ? Ca sa nu urc mai sus la Traian Basescu.Sunteti niste jalnici care va uitati doar in ograda altuia,dar in a voastra ba !

ionel 4 decembrie 2012 at 15:55

Eutanasiule,tu vorbesti de justitie independenta?
In vara aceasta a-ti vrut sa subordonati toate institutiile statului.

USL-istii incurajeaza coruptia, hotia si penalii. Sunt trup si suflet, alaturi de ei.
Iata cateva exemple: Bivolaru, Adrian Nastase, Mircea Diaconu,Catalin Voicu, Victor Paul Dobre, presedintele consiliului judetean Arges Nicolescu, I. Stan etc.
Alegeti USL si ,,totul va fi bine”, nimic nu se va schimba. ICCJ, DNA, ANI, CSM,CCR, Avocatul poporului si alte institutii ale statului vor intra in subordinea guvernului USL-ist pentru “mai multa siguranta”, pentru linistea penalilor.

Votati USL si…dictatura va renaste.
Ce ne trebuie, noua, democratie? Ce ne trebuie libertatea de exprimare? Ce ne trebuie Spatiul Shenghen? Ce ne trebuie fonduri europene?

Dragi romani,desteptasti-va si hai pe 9 decembrie sa incercam ca sa scapam de acest USL care vedeti si voi ce poate sa faca atunci cind guverneaza tara asta !
Va dati seama daca astia dupa 9 decembrie se instaleaza la guvernare pt. multi ani .cam ce se va intimpla cu noi si cu tara asta

Besnik 5 decembrie 2012 at 8:50

Iti zic ceva aceste nume ? Sorin Apostu si Radu Bica, Silviu Bianu, Christian Gigi Chiru.
Toti lideri PDL trimisi in judecata si arestati unii dintre ei, pentru coruptie, dare si luare de mita si multe altele. Te rog uita-te in ograda proprie. HOTUL e primul care striga hotu.
Unul dintre acestia e chiar din Alba Iulia.

Sele 4 decembrie 2012 at 16:00

Ce va fi nu putem sti !
Insa stim sigur ce-a facut Pdl-ul din 2008 incoace.Asa ca daca inlocuiesti USL cu PDL in textul de mai sus, ai avea poate dreptate : )

ionel 4 decembrie 2012 at 19:26

Nu se poate inlocui USL cu PDL deoarece Bivolaru,Adrian Nastase,Mircea Diaconu,Catalin Voicu,Victor Paul Dobre,Nicolescu,I.Stan,etc.sunt penalii USL-ului.

Aurelian 4 decembrie 2012 at 19:53

Ionele, numai Piticul Atomic, poate fii atat de cinic si de porc!

Sele 4 decembrie 2012 at 20:48

Ma flateaza comparatia din prima parte, insa cinismul si porcismul va apartin din momentul in care l-ati pus pe lista pe Mircea Diaconu.

Horia 4 decembrie 2012 at 19:12

WANTED

rrr 5 decembrie 2012 at 0:14

Justitia din Romanie trebuie sa fie independenta, nu condusa de Basescu si Compania. Acesti oameni se ascund sub anumite pretexte si isi urmaresc doar propriile interese, insa dupa 9 Decembrie, odata cu victoria USL din alegeri, justitia va redeveni independenta

'rrr',nu pricepi? USL e la putere si acum si dupa 9dec. 5 decembrie 2012 at 9:17

Ce asteapata madam Pivniceru ca sa aplice legea si sa faca dreptate ca ministru al justitiei?De ce se opune Parlamentul(majoritar usl)impotriva ridicarii imunitatii membrilor sai(vezi cazul Ion Stan),de ce nu-l exclud pe incompatibilul Diaconu? De ce accepta candidati penali in campania pt noul Parlament?Cum poate fi Justitia independenta cand USL face zid in fata ei ca sa-si apere infractorii?

arthur 5 decembrie 2012 at 10:44

Forta USL!Faceti dreptate in Romania!

ion vasile 5 decembrie 2012 at 12:55

„Noi, cei din USL, vom continua să DEMASCĂM CORUPŢIA GUVERNĂRII PDL şi să-i trimitem în faţa Justiţiei pe cei care au jefuit banul public”. ce nu ati inteles fratilor! este ca de coruptii lor nu se vor ocupa!, asa ca nu stiu de ce va agitati atata, omul e sincer!

cellini 5 decembrie 2012 at 14:11

unii sunt impostori,altii dobitoci.tu?

@cellini 5 decembrie 2012 at 14:43

Acesta este limbajul ARD-ului; ,,dobitoc”, ,,impostor”, ,,potorina”, ,,eutanasiu”, ,,bou”, etc.Nu stiu daca ARD-istii folosesc acest limbaj murdar din lipsa de argumente, din cauza ca nu se spala pe limba sau din cauza ca, in lipsa culturii medicale, folosesc unguentele rectale cumparate de MRUnguianu pe post de pasta de dinti. Intotdeauna cei din ARD cand nu mai au ce sa spuna recurg la ciomag. Vremea ciomagului a trecut domnilor cu inima albastra si tristi din ARD. Este vremea schimbarii, a schimbarii in bine si aceasta schimbare o va aduce USL. Schimbarea a inceput in aceasta vara si va continua pentru ca cetatenii constienti si cu capul pe umeri vor vota masiv USL pentru ca s-au saturat de mafia pedelista. Hai USL! Sa legitimam schimbarea in bine votand Teodor Atanasiu! Veniti cu totii la vot!

km0 6 decembrie 2012 at 10:48

ARD-ul fie cu tine fiule! Vorbesti prostii!