ALEGERI LOCALE 2020:LISTA candidaților din orașul Baia de Arieș pentru funcțiile de primar și de consilier local

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Biroul Electoral de Circumscripție nr. 6 Baia de Arieș a înregistrat pentru alegerile locale din 27 septembrie 2020 un număr de 6 cereri de la persoane care doresc să candideze pentru funcția de primar al localității, aceștia fiind susținuți de către partide sau alianțe politice, iar unul dintre ei candidează independent.  

Astfel, cei care și-au depus candidatura pentru funcția de primar al orașului Baia de Arieș sunt următorii (în ordinea depunerii candidaturilor):

USR - Alegeri parlamentare 2020
  1. Holobuţ Filip Vasile Partidul Mișcarea Populară (PMP), de profesie constructor;
  2. Bora Gheorghe Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraților (ALDE), șef centru, de profesie inginer;
  3. Nemeş Ioan – Partidul Social Democrat (PSD),de profesie medic veterinar;
  4. Pandor Traian – Partidul Național Liberal (PNL), primar, de profesie manager;
  5. Mârzan Silviu – independent,viceprimar, de profesie inginer economist;
  6. Pandor Ileana Nicoleta – PRO România, contabil şi asistent social, de profesie economist și asistent social.

Totodată, pentru Consiliul Local Baia de Arieș și-au depus candidatura reprezentanți ale următoarelor partide și alianțe politice, ordinea în care s-au depus dosarele fiind următoarea:

PMP - Alegeri parlamentare 2020
  1. Partidul Mişcarea Populară (PMP)
Nr. crt. Numele și prenumele candidatului Profesia Ocupaţia
1. Holobuţ Filip Vasile Constructor Muncitor constructor
2. Balea Avram Miner Pensionar
3. Holobuţ  Ioan Eugen Muncitor constructor Muncitor constructor
4. Tăran Doralin Muncitor constructor Muncitor constructor
5. Tăran Nicolae Electromecanic Fermier
6. Man Vasile Cătălin Muncitor necalificat Necalificat
7. Panţa Ioan Vasile Lucrător comercial Necalificat
8. Panţa Diana Ioana Asistent medical Casnică
9. Ionuţ Ancuţa Confecţioner Casnică
10. Holobuţ Nicolae Necalificat Muncitor constructor
11. Praţa Olimpiu Constantin Casnic Necalificat
12. Praţa Alexandra Necalificat Lucrător comercial
13. Goşa Sabin Miner Pensionar
14. Cotişel Simion Necalificat Muncitor
15. Păduren Darius -Nicolae Necalificat  Casnic
16. Popa Eugen Gheorghe Muncitor constructor Muncitor constructor
17. Praţa Sabina Necalificat Pensionar
 
2. Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraților (ALDE)
1. Bora Gheorghe Inginer Șef centru
2. Goia Emil Inginer Administrator
3. Ganea Sorin Inginer Administrator
4. Buzgar Adriana – Maria Jurist Consilier Local
5. Prața Augustin – Nicolae Terapeut ocupațonal Terapeut ocupațional
6. Trif Laurian Inginer Administrator
7. Dumitraș Dan – Grigore Barman Barman
8. Petruța Cosmina Andreia Vânzător comerciant Vânzător comerciant
9. Giurgiu Darius – Ioan Șofer Administrator
10. Marc Ioana Maria Infirmier Ajutor Bucătar
11. Brânzeiu Andreea Asistent medical Asistent medical
12. Roman Dana – Maria Vânzător comerciant Vânzător comerciant
13. Carașel Valentina–Lăcrămioara Vânzător comerciant Vânzător comerciant
14. Petaca Ana – Maria Vânzător comerciant Casnică
15. Țîrău George – Alin Mecanic utilaje Montat termopane
16. Cicoș Tiberiu Mecanic Fermier
17. Sturza Cristian – Paul Dulgher Dulgher
 

 

 

3. Partidul Social Democrat (PSD)

 

1. Toader Cristin Stefan Economist Tehnician
2. Pitea Vasile Subinginer Șef birou
3. Baic Teodor -Augustin Inginer Hidrolog
4. Nemeş Ioan Medic veterinar Medic veterinar
5. Todea Cristian – Nicolae Mecanic Mecanic
6. Muntea Maria Asistentă medicală Asistentă medicală
7. Dragomir Stelă Pilot militar Pensionar
8. Crăciun Alina Daniela Confecţioner textile Casnică
9. Bufnea Vasile Operator preparare Operator preparare
10. Puiu Trandafir Operator preparare Fermier
11. Ighian Valer Pensionar Pensionar
12. Ispas Livia Confecționeră textile  Pensionar
13. Sucar Emilia Confecționeră textile  Casnică
14. Ţârău Vasile – Adrian Mecanic utilaje Fermier
15. Orz Emanuel -Andrei Inginer zootehnist Fermier
16. Macavei Mircea Tehnician agricol Pensionar
17. Pandor Ioan Inginer Administrator
 
4. Partidul Național Liberal (PNL)
1. Pandor Traian Manager Primar
2. Ţimonea Petru Pensionar Pensionar
3. Miheţ Sorin- Ioan Administrator Administrator
4. Ignat Maria Contabil Administrator
5. Dragomir Nicolae Ioan Inginer miner Pensionar
6. Tomuş Gicu – Teodor Brutar Administrator
7. Pleşa Gheorghe Maistru preparare Șef stație V.S.
8. Borteş Cornel Daniel Tehnician Montator învelit metalice
9. Andreica Corina -Adriana Casnică Agricultor
10. Buza Miron   – PFA Construcţii
11. Rusu Mihai Constantin  Zidar Zidar
12. Fornade Giorgiana – Maria  –
13. Tutulea Ioan Administrator  –
14. Boboia Gabriel Inginer Șef birou construcţii
15. Csep Claudia -Eugenia Lucrător comercial
16. Baciu Adela – Maria Barman
17. Surdea Traian Mecanic Mecanic
 
5. Alianța USR – PLUS
1. Drugă Claudiu Subinginer Electronist
2. Hădărugă Remus Tehn. electromecanic Tehn. electromecanic
3. Andreica Iulian Claudiu Student Student
4. Pleşa Ioan – Dan  Manager Manager
5. Olaru Bianca Ramona Gestionar Gestionar
 

 

6. Pro România

 

1. Pandor Ileana Nicoleta Economist şi asistent social Contabil şi asistent social
2. Dup Adrian Vasile Electronist Administrator
3. Şerban Traian Poliţist Pensionar
4. Tutuian Constantin Mecanic Administrator
5. Săbăduş Andrei Alin Inginer Administrator depozit
6. Nicola Elena Mihaiela Asistent medical Asistent medical
7. Bondric Cristian Florin Electromecanic Șomer
8. Avram Radu Liviu Electromecanic Îngrijitor domiciliu
9. Giurgiu Ioan Electrician miner Pensionar
10. Tămaş Alin Vasile Inginer Inginer
11. Corţ Aurelia Asistent medical Infirmier
12. Sima Ioan Viorel Miner  Pensionar
13. Goşa Ioan Conducător auto  Fermier
14. Uţ Ioan Miner Fără ocupație
15. Bocşa Ana Cătalina Confecţioner Pensionar
16. Dup Ioana Alina Economist Casnică
17. Cioara Angelia Confecţioner Pensionar

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419