Albaiulienii se mobilizează și fac demersuri pentru scăderea impozitului pe clădirile nerezidențiale
*Primarul Mircea Hava i-a invitat pe nemulțumiți la discuții, începând de miercuri, 3 februarie
Albaiulienii proprietari de clădiri nerezidențiale, victime ale ”exploziei” impozitului pentru astfel de imobile în urma aplicării regulilor impuse de Noul Cod Fiscal, se mobilizează și apelează la clemența primarului pentru ca sumele pe care le au de plătit să fie mai mici.
În acest sens, proprietara unui spaţiu comercial din municipiu, a demarat o petiţie pentru scăderea cotei stabilite de Consiliul Local şi a început să strângă semnături de la toţi cei aflați în situația ei.
Aceasta spune că pentru spaţiul de aproximativ 100 de metri pătrați, construit pe bani munciţi cu greu, plătea anul trecut un impozit anual de 750 de lei iar acum ar trebui să scoată dm buzunar nu mai puţin de 5.000 de lei: „Nu spune nimeni să nu mărească impozitul, dar nu şi de 10-20 de ori, dintr-o dată, de azi pe mâine! Alba Iulia nu-i Paris! Ce facem aşa? În câţiva ani, la această valoare a impozitului ne mai cumpărăm o dată apartamentele ori spaţiile de la statul român. Vor să uniformizeze impozitul cu cel al persoanelor juridice, dar acestea plătesc impozitul la capitolul cheltuieli, capitol unde intră şi diversele reparaţii inerente la un spaţiu, pe care le pot deduce. Noi, persoanele fizice, plătim 16% impozit, 6,5% la sănătate, iar reparaţiile le facem pe banii noștri. Unde mai pui că, de exemplu, la un spațiu de 100 de metri pătrați, dacă ai o parte dată în concesiune, plătești și 50 de euro pe metru pătrat pe an, tot la primărie”.
Doamna O.M.I. a mai explicat că în spațiile nerezidențiale ale persoanelor fizice s-au dezvoltat afaceri mici, magazine second-hand, afaceri de familie, din care nu se produc atât de mulți bani încât să se poată suporta noile sume datorate ca impozit.
Ea îi invită pe toți cei aflați în aceeași situația să o contacteze la numărul de telefon 0740/476653 și să semneze petiția, sau s-o însoțească în audiență la primarul Mircea Hava, miercuri, 3 februarie.
Reamintim că săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Local, primarul a luat act de problema cu care se confruntă cetățenii și le-a promis că va căuta o soluție pentru ei. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci
Prima reacție a parlamentarilor PNL din Alba după nominalizarea lui Veștea: Ce spun deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci Deputatul Florin Roman și senatorul Claudiu Răcuci au oferit o primă reacție după ce în această dimineață, duminică, 14 iunie, Eugen Tomac și-a depus mandatul, iar președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea în […]
Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal
Rețeaua de internet dintr-un sat din Alba, vandalizată și distrusă. Primăria comunei anunță ca fapta se pedepsește cu dosar penal Primăria comunei Șugag a anunțat, duminică, 14 iunie 2026, printr-un mesaj publicat pe o rețea de socializare că, rețeaua de internet din satul Bârsana a fost vandalizată și distrusă. Administrația din comună transmite că echipamentele, […]
VIDEO | Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos
Groaznic: Cum arată Piața Cetății după a doua zi de Alba Fest. Pahare și gunoaie lăsate pe jos A doua zi de AlbaFest 2026, desfășurată în 13 iunie 2026, a adus pe scena din Piața Cetății artiști consacrați, care au oferit un spectacol de zile mari pentru publicul prezent. În același timp, mulți dintre cei […]
