Ziarul Unirea

Speranțe pentru albaiulienii ”loviți” de noua impozitare a clădirilor – Primarul Mircea Hava îi așteaptă în audiență și le promite soluții

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

La ședința Consiliului Local Alba Iulia, desfășurată astăzi, au fost prezente câteva persoane care și-au exprimat nemulțumirea și totodată au cerut ajutorul administrației locale pentru situația fără ieșire pe care a generat-o noua modalitate de calcul a impozitului pe clădiri.

Sedinta CL Alba IuliaEste vorba despre proprietari de imobile închiriate la firme, care, odată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Fiscal, și-au dat seama că vor avea de plătit impozite imense, de sute de milioane de lei vechi, bani pe care nici vorbă să-i poată încasa din chiriile percepute.

ELIT

Aceștia au contracarat explicația că ”așa cere legea” prin exemplele existente în alte orașe mari din apropiere, cum ar fi Clujul sau Sibiul, unde impozitele celor aflați în aceeași situație sunt mult mai mici. Explicația este că legea permite administrației locale să aplice o cota de impozitare cuprinsă între 0,2% şi 1,3%, mergând până la 2% în cazul clădirilor nereevaluate în ultimii cinci ani, iar în Alba Iulia s-a optat pentru coeficientul maxim.

Sensibil la solicitările albaiulienilor (mai ales că ne aflăm într-o perioadă în care vocea cetățeanului trebuie ascultată mai atent, că doar vin niște alegeri), primarul Mircea Hava a admis că sumele sunt foarte mari și că trebuie căutată o rezolvare. În consecință, i-a invitat pe nemulțumiți la o întâlnire – ”în orice zi de miercuri încolo” – pentru discuții, propuneri și soluții, astfel încât să nu sufere prea tare nici buzunarul cetățeanului proprietar, dar nici bugetul municipiului.

Până una-alta, bugetul pe 2016 a fost aprobat luându-se în considerare veniturile din impozitele-gigant, calculate potrivit legii, deci pentru orice modificare este nevoie să se revină cu un proiect de hotărâre special, referitor la taxe și impozite.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

UPDATE FOTO| ALERTĂ în Alba: O minoră de 12 ani din Ocna Mureș a PLECAT de acasă și nu a mai revenit

Polițiștii din Alba caută o minoră care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele, care pot… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

1 27 ianuarie 2016 at 18:53

Hava esti un mare mincinos ! Spune-le alora pe sleau ca ai pus BIRUL maxim pe care te-a lasat noul cod fiscal sa-l pui ca sa faci rost de bani, bani, cat mai multi bani ! Macar nu fi magar… si nu te mai lauda ca vrei sa-i ajuti. Asa faci si in audiente cand razi impreuna cu aia din comisie de ce „tampenii” iti cer sarmanii care isi pun in tine ultimele lor sperante.

@1 27 ianuarie 2016 at 21:26

Ponta al tau a dat legea, toti stim ca in timpul guvernarii PSD ne-am umplut de taxe si impozite, ca de! pomenile electorale ale PSD-ului trebuiau alimentate de undeva.

2 27 ianuarie 2016 at 20:42

Cand Boc a marit impozitele cu 10% a iesit lumea in strada, acum cand Uratul si Mincinosul de ponta viorel a facut noul cod fiscal si a marit imozitele cu 100% nu mai iasa lumea in strada, anul trecut platesc impozit 330 de lei pentru o locuinta iar anul acesta 650 de lei. Ar trebui inpuscati toti!

pilu 28 ianuarie 2016 at 16:37

Cum dracu ai asa suma ? Eu pentru acelasi lucru platesc mult mai putin ca anul trecut. Precis ai locuinta ?

Wolf 27 ianuarie 2016 at 23:25

Ce soluție se mai poate aplica după ce Hava cu consiliul lui au hotărât să ia maximul permis de lege? Își bate joc de albaiulieni… Și vrea să fie din nou primar pentru că el numără voturile. Nu i-ar fi rușine…

apoliticul 28 ianuarie 2016 at 11:02

Taxele si impozitele locale se stabilrsc de consiliul local,deci ,chiar si Ponta a lasat la discretia lui Hava ,ce taxe trebuie sa platim noi,albaiulienii,dar cum de banii nostri e nevoie sa aduca venituri firmei de pavele ,deci familiei sale ,e explicabil dece s-au stabilit maximul posibil,eu cer consiliului local sa reduca cheltuielile,sa reduca personalul primariei,pus pe criterii de pile si relatii,ia sa vedeti dumneavoastra daca dupa ora 14 mai gasiti pe cineva pe la servici,sunt majoritatea ,,pe teren”deci va recomand dragi cetateni sa va inghesuiti sa va platiti taxele,,,,sau sa faceti o greva fiscala,sa nu mai platim,nimeni nici o taxa,pana banii nostri nu sunt gestionati cu responsabilitate.

Mircea TRIFU 28 ianuarie 2016 at 14:53

Ce sa discute la intalniri.??????.Impozitul minim pentru cei ce construiesc cladiri si le inchireaza.Punct..In urma acestor investiti se pun in miscare suficiente sume de bani impozitabile si ele.

Maria 28 ianuarie 2016 at 15:20

Eu sunt una din persoanele care sunt afectata de noul Cod Fiscal si mai ales de aplicarea la maxim d ecatre Hava. Nu se poate ca de la un impozit de 750 lei anul trecut sa treci la un impozit de 6.000 lei, avand in vedere situatia economica din oras si faptul ca detinerea unui spatiu comercial nu inseamna automat si incasarea unor sume imense din chirii. Chiriile au scazut cu de 3 ori mai putin fata de anii de boom economic iar noi platim impozite si taxe pe chirii la sumele incasate fara sa ni se recunoasca mai intai plata din aceste sume a impozitelor, concesiunilor, a retinerilor pentru sanatate si apoi sa ni se aplice cei 16 %. In plus intretinerea extraordinara a acestor spatii este facuta de proprietari, care la fel o fac din buzunarul propriu, fara ca fiscul sa recunoasca ceva din aceste cheltuieli. Acceptam o marire rezonabila a acestui impozit dar chiar si o dublare a acestuia este deja foarte mult.
Sa dublezi o taxa de pe o zi pe alta, fara nicio crestere economica, in conditiile in care chiriile scad mi se pare o sinucidere economica. O sa fim nevoiti sa inchidem activitatile economice, sa transformam spatiile comerciale in zone de locuit iar pe bulevard in loc de magazine sa vedem in vitrine rufe intinse la uscat sau mamici in bucatarie.
Ar fi bine consiliul local sa caute bani la cei cu averi imense nu la sarmanii proprietari care dupa ce ca platesc concesiuni la valorile nerusinate din anii 2006-2009, au platit rate la banci pentru a achizitiona aceste imobile, se vad obligati acum ca prin impozitele platite practic sa si le mai cumpere inca odata de la consiliul local.

reghina 28 ianuarie 2016 at 17:21

A fost primarul in croatia si daca afost sa ne spuna tot in xiar asa cum si-a anuntat vizita ce a obtinut pentru locuitorii orasului, sa invite doritorii la diseminareaa vizitei.Pana si la botosani unde este saracie mare si nu este cealata capitala a facut revelinul pensionarilor ca sa nu mai vorbim de alte orase mari din tara unde sunt tot felul de cursuri inclusiv de calculator si programe speciale pentru pensionari.Sau la noi numai pdl-ul are voie la diferite lucruri.Lasati fesivalurile de doi bani pe care nu le-a primit nici un oras serios si folositi banii mai util in folosul majoritatii nu a unui procent de oo1 din locuitori si punti intr-un an taxele la minim ca la mazim au tot fost.

suspect! 28 ianuarie 2016 at 18:29

Domnule primar,eu va recomand sa luati exemplul orasului Targu Mures,unde taxele au ramas ca in anul 2015,deci acolo se pare ca este un primar care se preocupa intradevar de cetatenii lui,nu se poate ,va ganditi doar la veniturile dumneavoastra,noi micii privati ,chiar vreti sa ne duceti la faliment,sau cei care au renuntat la parte din casa lor, au inchiriat, pentru a-si asigura un venit de subzistenta,este adevarat nu putem avea toti serviciu la primarie,,,,daca o sa va comportati tot asa ,pe mine nu ma mai reprezentati!

observator 28 ianuarie 2016 at 21:49

Teme dificile pentru Primar. Atentie, vin alegerile!!!!

Status-Quo 29 ianuarie 2016 at 21:28

De la 750 la 6000 … !!! Asta da marire de taxe.

Daca cifrele date de d-na Maria sunt corecte apai trebuie sa ne intrebam daca aia care au legiferat dar si aia care stabilesc impozitele la nivel local in baza legiferarii sunt citavi la cap. Trebuie sa ne intrebam daca nu traim intr-o tara care a luat-o razna de-a binelea.

Mi-e teama ca am ajuns intr-un stat opresiv (din anume puncte de vedere) foarte apropiat de cel din 1989. Vedem legi facute sfidator si in bataie de joc si aplicate tot la fel. Un stat de jecmanitori cu legea-n mana. Unii fac legi sa adune bani altii ii fura. Diviziunea muncii…

I-auzi la asta:
”…Sensibil la solicitările albaiulienilor (mai ales că ne aflăm într-o perioadă în care vocea cetățeanului trebuie ascultată mai atent, că doar vin niște alegeri), primarul Mircea Hava a admis că sumele sunt foarte mari și că trebuie căutată o rezolvare…”

Impertinenta maxima ori adanca prostie. Mai intai stabilim taxe ca niste boi si dup-aia ne prefacem interesati de solutionarea problemei create chiar de noi si ii invitam pe cei afectati la discutii. Asta la un primar cu cate mandate?

Individul asta este un impertinent de prima mana. Astept alegerile in care Hava s-o ia pe coaja da’ mai ales vreau sa-i vad mutra de dupa. Poate n-ar fi rau sa va riscati la Alba Iulia sa-i dati un sut in cur lu’ Hava si sa alegeti altul.

Vreau sa-l vad pe asta unde se retrage dupa ce nu va mai fi primar si ce va face. Ce stie sa faca dl subinginer Hava sa-si castige traiul zilnic?!

gica 31 ianuarie 2016 at 12:17

Raspnsul primarului:asa e legea! Pai cum sa fie altfel domnilor,cand avem legi facute de parlamentari,gen,Udrea,Olteanu,Videanu,toti au votat legi prin care sa fie jefuita clasa sociala ,care produce bunurile materiale,vor bani multi la buget ,din care si-au luat despagubiri la ANRP,din care si-a cumparat Buzaianu castel in Elvetia,domnule primar fac parte din gasca voastra,cum mai ai curaj sa iesi in fata albaiulienilor?