Albaiulianca Miriam Bulgaru a pierdut, la Santa Margherita di Pula, prima sa finală din 2023, una 100 la sută românească

Tenismena albaiuliană Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia) a pierdut, în Italia, prima sa finală din 2023, una 100 la sută românească, contra “rebelei” tenisului autohton. Andreea Prisacariu (411 WTA) s-a impus în trei seturi (3-6, 6-2, 6-2) în fața lui Miriam Bulgaru (247 WTA), în finala turneului ITF de la Santa Margherita di Pula.

După ce a eliminat-o, în trei seturi, pe belgianca Sofia Costoulas, în semifinale (6-1, 1-6, 6-2), Prisacariu a avut nevoie tot de trei seturi pentru a trece de conaționala ei în actul final. Miriam Bulgaru era cotată cu prima șansă, având statut de cap de serie 5, în vreme ce oponenta a venit din calificări. În semifinale, Bulgaru a trecut de Alice Rame (Franța, 433 WTA), cu 7-6, 2-6, 6-3. Până la penultimul act a înregistrat victorii cu Anastasia Gasanova (scor 6-3, 6-1), Georgia Pedone (Italia) – dublu 6-2, Lisa Pigato (Italia) – în sferturi 6-4, 0-6, 6-3. Competiția disputată sub egida ITF a fost dotată cu premii în valoare totală de 25.000 de euro. Pentru Bulgaru și Prisăcariu, finala din Italia a fost primul meci direct în circuitul de tenis profesionist.

În acest an, tenismena din Cetatea Marii Uniri a mai participat la turnee din Monastir (Tunisia), Mexico City – două și Irapuato (Mexic), Toronto și Fredericton (Candada), Santa Margherita din Pula (Italia) și Palmanova (Spania). A ajuns în două rânduri în sferturile de finală și a mai bifat o calificare în semifinale, tot la Santa Margherita di Pula, la un turneu anterior, având 15 victorii și 8 eșecuri. Miriam Bulgaru, tenismenă de 24 de ani, este în acest moment pe poziția 240 în ierarhia mondială. Conform jucătoarei, grație acestui rezultat și-a asigurat prezența la turneul de la Roland Garros (28 mai – 11 iunie), în calificări

Are 5 titluri în competițiile disputate sub egida ITF, Galați (2016), Varna (2017), Curtea de Argeș (2018), Antalya (2021) și Otocec (anul trecut, cel mai important rezultat al carierei).

Faza finală a Cupei Satelor U13 la fotbal, duminică, la Daia Română: Elogii pentru organizatori

Duminică, la Daia Română, faza finală a Cupei Satelor U13 la fotbal Duminică 31 martie, la Daia Română, se va desfășura faza finală a Cupei Satelor U13 la fotbal. Ziua de fotbal juvenil de la Daia Română va începe la ora 11.30 cu semifinala Crăciunelu de Jos – Ciugud, urmată, la ora 12.10, de semifinala […]