Aiudeanul Bogdan Andone, instalat ”principal” la campioana Ciprului la fotbal

Bogdan Andone, la Apollon Limassol

Aiudeanul Bogdan Andone a ajuns la un acord pentru preluarea conducerii tehnice a campioanei Ciprului la fotbal, Apollon Limassol.

Conform acordului, antrenorul aiudean va conduce formația cipriotă până la finalul sezonului.

Bogdan Andone (48 de ani) îl înlocuiește pe tehnicianul grec Constantinos Makrides. Antrenorul aiudean va ajunge duminică în Cipru, în aceeaşi zi urmând să semneze şi contractul.

După ce sezonul trecut a câștigat campionatul, Apollon se află acum sub amenințarea ratării play-off-ului. Echipa are 35 de puncte și se află pe locul 7 într-un campionat cu 14 echipe, iar pentru titlu și locurile de cupe europene se vor lupta primele șase clasate.

De notat că Bogdan Andone a și jucat pentru Apollon Limassol, între 2003 şi 2008, fiind şi căpitanul echipei. El a câştigat titlul național cu Apollon în sezonul 2005-2006 şi Supercupa Ciprului în 2006.

Bogdan Andone a mai antrenat echipele Politehnica Timișoara, FCSB, Astra Giurgiu, FC Voluntari, Olimpia Satu Mare, ASU Poli Timișoara, Metaloglobus București și Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Articol de Lucian Dărămuș

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]