Ziarul Unirea

Administrația locală din Alba Iulia, nemulțumită de colaborarea cu firma care a concesionat serviciul de ecarisaj

La o lună de la atribuirea contractului pentru ridicarea şi transportul la adăpost a câinilor fără stăpân către Cabinetul Medical Veterinar George Popa, reprezentanții administrației locale se gândesc să-l rezilieze, reclamând ”o colaborare dificilă” cu acesta.

Potrivit verificărilor efectuate de municipalitate, dr. George Popa, care a concesionat respectivul serviciu în perioada intermediară până la finaliazarea licitației prin care delegarea activității de ecarisaj se va face pentru o perioadă mai lungă, nu prea respectă reglementările legale și chiar își depășește atribuțiile din contract.

ELIT

Astfel, viceprimarul Paul Voicu le-a explicat astăzi consilierilor locali că activitatea de ecarisaj se desfășoară fară un orar prestabilit, făcând imposibilă recepţia cantitativă și calitativă a lucrărilor contractate. De asemenea, nu s-a stabilit nici la această dată personalul care desfășoară activitatea de întreținere (hrănit, adapat, curăţenie) la adăpostul de animale concesionat, unde au acces atât persoane autorizate dar și neautorizate, deoarece activitatea se desfășoară cu foarte mulţi voluntari.

O altă nemulțumire este că medicul veterinar Popa a executat intervenții chirurgicale și a eliberat câini din adăpost fără avizul medicului veterinar abilitat, așa cu prevede legea.

Toate neregulile constatate îi vor fi prezentate primarului Mircea Hava care va decide ce măsuri vor fi luate în continuare.

Contactat telefonic, dr. George Popa a confirmat pentru ziarulunirea.ro că există unele probleme, precizând că va oferi detalii după data de 1 aprilie deoarece în aceste zile este plecat din țară.

Foto: arhiva

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Călin Matieș: DRUMUL RUȘINII Județului Alba are vinovații exact în persoanele care se dau acum mari salvatori!

Drumul Național 75, cel mai prost drum al județului Alba și poate cel mai jalnic din întreaga Românie are și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

xyz 26 martie 2013 at 17:15

Mai bine sa ofere detaliile pe data de 1 Aprilie ca poate asa o sa-l creada cineva pe acest Dr. George Popa… Bai doctore… fa draq ceva ca ne musca cainii pe strada !

Adrian 27 martie 2013 at 12:19

Cand cei de la Salprest se ocupau de ecarisaj nu a-ti comentat niciunul nimic (si daca o faceati nu va lua nici dracu` in seama). Acuma e bine ca aveti catre cine arata cu degetul? Sunt dezgustat!

Ioana 26 martie 2013 at 18:34

1: xyz, relaxeaza-te putin si intereseaza-te despre ce se intampla la adapost.
2: mi se pare putin deplasata atitudinea primariei, in conditiile in care nici nu se compara ce era la adapost acum 3sapt, cu ce e acum.
3: voluntarii sunt exact ceea ce sunt: voluntari. nici unul nu e medic veterinar. fiecare a avut timp sa invete ce trebuie sa faca, iar daca sunt lasati isi vor face treaba mult mai bine si mai eficient decat si-au facut-o vreodata cei de dinaintea lui George Popa.

dottore 26 martie 2013 at 20:01

Mai Ioana (aka autoarea articolului)… nu-i asa ca-i iei apararea acestui doctoras din cauza ca sunteti prieteni si-ti trateaza gratuit cainele ? Asta inseamna „impartialitatea si obiectivitatea” jurnalistilor de la Unirea ?

Ioana 26 martie 2013 at 18:37

si daca tot suntem la capitolul ‘hai sa criticam, pentru ca nu avem nimic mai bun de facut’ , cred ca se putea folosi o poza actuala a adapostului. pentru ca in ele se vede destul de clar despre ce vorbeam 😉

cristina 26 martie 2013 at 19:42

Fantastic! Primaria e nemultumita de serviciul de ecarisaj!!! Sa moara ea in chinuri ca si cateii pana sa preia George Popa adapostul! Nerusinatiolor, nerecunoscatorilor, ati inchis atatia ani ochii la cum ucideau angajatii Salprest zeci de caini si acum faceti pe nemultumiti! Dati-i omului o sansa, e un iubitor de animale si nu le vrea raul, dar la inceput e greu pentru toata lumea, nimeni nu s-a nascut invatat!!

Gabi 26 martie 2013 at 19:58

Hai serios…pe viceprimar si pe Hava ii preocupa serviciul de ecarisaj si adapostul de catei??:))Oare de ce nu ii preocupa vizitele dese pe care le fac la DNA,lipsa locurilor de munca si saracia din Alba Iulia??
Cat despre adapost si medicul veterinar numai vorbe bune…Dr.George Popa, aduna si trata cateii de pe strada si cand nu avea contracte cu hienele de la Primarie..niste prieteni l-au sunat noaptea sa ii ajute cu un catel lovit de o masina si nu a ezitat sa se ridice din pat sa ajute sarmana creatura…sunteti o jigodie „domnule” voicu!!

matahala 26 martie 2013 at 21:53

voicu nu este „domn”…este inculpat !

Peter 26 martie 2013 at 23:37

Pana acum o luna cand PRIMARIA avea centrul de ecarisaj nu sa aplicat legea, si nu erau probleme? Nomal cum sa aplicam legea pe primarie. si acuma cand merge treaba asa incet cu voluntari, trebuie sa fie si un vinovat. Voluntari isi fac singuri program pe zile si orele la care pot sa treaca pe la adapost ca doar a un servici, famili , probleme.

alex 27 martie 2013 at 8:25

Rusine Primaria Alba Iulia!

ank 27 martie 2013 at 8:57

putea oare hava sa fie deacord cu ceva ce nu il face el si nu isi incaseaza banii de acolo? sa ii fie rusine si sa il muste niste caini turbati!!!

Stareta 27 martie 2013 at 9:41

Pe vremea cand se ocupa Salprestul de stransul cainilor,era primaria multumita ?Tiganii adunau cainii si-i omorau in adapostul din tiganime. Ce nu reuseau ei rezolva macelarul de la ILF ( veterinarul de la dispensarul veterinar ) care incaseaza banii din primarie pentru castratul cainilor si crotalierea lor.Acum de cand a preluat veterinarul George Popa contractul cu primaria,la numai o luna nu mai este primaria multumita ca acesta nu este pe placul ei.De ce nu s-a deplasat nimeni din primarie ,mai ales Paul Voicu sa vada adapostul cand l-au predat lui George?O hala infecta,in care ploua,plina de gunoaie si schelete de caini. Au muncit voluntarii zile in sir la curatenie ,zugravit si vopsit tarcurile.Primaria a dat o rola de plasa de sarma, o roaba, o lopata,farase si maturi de plastic si mopuri. Restul materialelor si munca a fost meritul voluntarilor.Unde-ai fost atunci dle. viceprimar? Ca daca veneai sa vezi realitatea mai trageai pe gat o tarie sa-ti speli greata.Tot voluntarii au adus mancare pentru caini ca cea data de primarie o recomand celor din primarie s-o manance la micul dejun in loc de cereale.In special lui Paul Voicu si lui Hava. Ajuta la digestie.Cat despre programul de lucru al voluntarilor n-ai de unde stii dle. viceprimar ca nu ai catadicsit sa vii sa vezi. In fiecare zi au fost echipe la curatat,adapat,dat mancare.Nu este nevoie de studii de specialitate pentru acest lucru.Este usor sa stai in birou si sa bagi de vina.Unde sa strangi toti cainii din oras in 13 boxe,10 din ele de 1/2 m?Ar fi numai bune de cazare pentru voi.Si ce daca a castrat George caini? Este medic veterinar si nu ati platit voi pentru asta?A facut-o voluntar. Voi platiti macelarului de la ILF sa omoare cainii.Astea sunt instructiunile primite de la voi,sa-i decimeze. Si George nu va canta-n struna.Atunci nu este bun, nu coopereaza cu primaria,nu va ajuta sa circulati banii cum vreti voi ?Nu va pot ura decat :Sa va loveasca jigodia.

Edit 27 martie 2013 at 11:08

E USOR SA DAI CU PIATRA.
E greu la inceput de drum, dar s-a facut un pas spre bine in privinta cainilor concitadini, spre normalitate, chiar daca au fost greseli. Si asta s-a intamplat fara ajutorul Primariei- care a predat spatiul de ecarisaj, fara ca reparatiile necesare sa fi fost efectuate, ci cu un DEPOZIT MARE DE CAPETE DE CAINI UCISI DE SALPREST ( cum!!!!)- ci cu ajutorul voluntarilor. Munca voluntarilor e buna.
FELICITARI VOLUNTARILOR!
Oricum, in structura de personal angajat ptr ecarisaj, in afara doctorului veterinar si eventual al unui asistent, ptr activitatile de curatat, hranit animale, s-ar fi angajat personal FARA STUDII. Deci munca voluntarilor e buna.
Din pacate, ne-am intors de unde am plecat, poate cu oarece experienta acumulata. Iar populatia si cainii din oras sufera in continuare.

Tibi 28 martie 2013 at 0:30

Domnule Paul Voicu la adapost nu exista curent (doar de aer) si nici apa iar caind afara ploua acelasi lucru se intampla si inautru. Pai eu zic ca in aceste conditii treaba merge foarte bine. Ia sa faca primaria minimul de conditi si apoi sa ceara explicatii. Sa va fie rusine