ACS Mediaș – CSU Alba Iulia 1-0 (1-0), duel încins pentru podium | Unirea Ungheni – Industria Galda 5-0 (2-0), înfrângere drastică pentru nou-promovată
ACS Mediaș – CSU Alba Iulia 1-0 (1-0), gazdele au realizat o victorie mare și au acces pe locul secund
În minutul 14, R. Trif, fotbalistul din Jidvei, marchează după o acțiune pe partea dreaptă. O partidă cu ocazii la ambele buturi, Blaga având două intervenții excelente, iar gazdele au lovit bara. Portarul gazdelor a reușit să evite egalarea (79) în fața lui Serebe.
“Felicit adversarul pentru cele 3 puncte, a fost un meci predominant de luptă. Am încercat să ne impunem jocul, am primit gol pe contraatac. Am avut încredere că vom reveni, am creat câteva ocazii bune, le-am ratat și așa s-a scris istoria. Sper ca meciul următor să-l tratăm cu mai multă înțelepciune, pentru a avea o iarnă liniștită”, a spus Bruno Vienescu.
Duel extrem de interesant între vecine de ierarhie, situate pe podium, la egalitate de puncte. Formația din Cetatea Marii Uniri este cea mai bine clasată dintre conjudețene, reprezintă revelația acestui sezon și are o serie de 4 întâlniri fără înfrângere (8 puncte).
ACS Mediaș: Blaga – Cr. Maxim, Cr. Avram/ cpt, A. Vlad, R. Trif, Hanzu, Man, Căt. Tineiu, Țala, B. Rotar, Cîrstean; rezerve Ciupercean, Gurei, S. Bîrsan, Jica, C. Zamfir, Ignat, Maghiari, An. Bîrsan, Pajco. Antrenor Mihai Ianc.
CSU Alba Iulia: Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, V. Boldea (76, Tronea) – Fofana (46, Vasinc), Giurgiu (85, Kouadio) – Trifu (46, Gilyen), M. Șerban, Pîntea – Serebe (90+1, Cisse); rezerve Al. Șerban, Bucurică, D. Todoran, Bidulescu. Antrenor Bruno Vienescu.
Arbitri M. Chioran (Florești), R, Mereș (Cluj-Napoca), Cl. Giorgiu (Cluj-Napoca) Observatori Fl. Hîncu (Brașov), M. Duraș (București)
*Unirea Ungheni – Industria Galda 5-0 (2-0)
O dispută în care s-a pus doar problema scorului, cu nou-promovata la cel mai drastic insucces stagional, iar amfitrionii la cea mai clară victorie.
Asfafei a deschis scorul în minutul 14. Căpitanul gazdelor a punctat în minutul 32, la pasa lui Todoran. Formația din Ungheni a dominat confruntarea, însă Baghiu (30) a irosit o șansă bună de a egala. În minutele 53 și 75 Piper a realizat dubla, gazdele mai punctând prin Ndiesse (76).
„Nu aveam așteptări, atât putem în acest moment, au fost și probleme majore de lot. Nu am ce să le reproșez băieților, am încercat să respectăm competiția„, a spus Doru Oancea.
Oaspeții nu au portar de rezervă și dispun doar de 5 rezerve.
Măcinați de probleme găldenii, ajunși pe poziție retrogradabilă, după două insuccese consecutive pe teren propriu, au o misiune dificilă în compania pretendentei la promovare, fiind creditați cu puține șanse. În tur, Astafei a realizat un hat-trick pentru o victorie lejeră a mureșenilor. Vizitatorii nu pot conta pe 6 jucători de bază (Căt. Suciu, Potopea, Cioară – suspendați, Frențiu, Oniche și Puha – accidentați).
Unirea Ungheni: Lupu – D. Todoran (66, R. Trif), Savin, Ndiesse, Vasiu (82, A. Popa), F. Pinto, Piper (82, M. Popa), Balint (66, Măcinică), Barstan, Al. Oltean (66, I. Fulop), Astafei/ cpt; rezerve Bîrlădeanu, Bodor, Suslak, Coza. Antrenor Florentin Petre.
Industria: Kelachukwu – Juncan, B. Popescu (78, Grecu), Șt. Radu, Ad. Matei (46, Căt. Ivașcu) – Grosu, Circov – Baghiu (57, Giorgiu), Stănilă (65, Dodoc), An. David (78, Oneț) – S. Mureșan; rezerve Frențiu, Puha. Antrenor Doru Oancea
Arbitri R. Mormeci (Brașov), V. Pînzaru (Brașov), C. Toca (Făgăraș) Observatori P. Unimătan (Zalău), Șt. Donciu (Sf. Gheorghe)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, transfer la Unirea Dej, după ce a devenit campion cu Corona Brașov
Tudor Balu, voleibalistul din Blaj, transfer la Unirea Dej, după ce a devenit campion cu Corona Brașov După ce a devenit campion național cu Corona Brașov, tânărul voleibalist din Blaj Tudor Balu a semnat cu CS Unirea Dej, echipă ce are un nou antrenor grecul Nikolaos Gitzekos, după ce sezonul trecut a terminat pe poziția […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 49 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari