ACCIDENTUL AVIATIC din Apuseni (FOTO): Troiță ridicată la locul tragediei. Ancheta continuă

*Horenii au ridicat marţi o troiţă sus în munte, la locul accidentului, în memoria celor care şi-au pierdut viaţa aici: pilotul Adrian Iovan şi studenta rezidentă Aurelia Ion.

Accident aviatic Apuseni13Marţi, 21 ianuarie, la locul accidentului aviatic produs în Munţii Apuseni (pe vârful Petreasa), o echipă coordonată de procurorul general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, Augustin Lazăr, a efectuat cercetări pentru a se cunoaşte cauzele exacte ale prăbuşirii avionului. Cu toate că drumul până la rămăşiţele acestuia e greu accesibil, încă din zorii zilei, oameni din zonă s-au deplasat la faţa locului, curioşi să afle care au fost urmările catastrofei aviatice. În jurul orei 14.30, preotul din Trifeşti, Sorin Trif, alături de secretarul primăriei, Corneliu Olar şi alţi câţiva localnici, au ridicat la doar câţiva metri de locul în care a căzut avionul, o troiţă, în memoria celor doi decedaţi.

ELIT

Astăzi, împreună cu preotul Sorin Trif şi alţi câţiva localnici am urmat şi noi drumul străbătut luni noaptea (20 ianuarie) de zecile de săteni şi echipaje în lupta pentru salvarea vieţii Accident aviatic Apuseni47victimelor accidentului – Horea- Giurguţ – Zânzeşti – vârful Petreasa. Aproximativ 12 kilometri, în condiţii meteo extrem de dificile, în miez de noapte, prin zăpadă şi ceaţă, 10 kilometri doar cu maşini de teren, 2 kilometri pe jos, atât au avut de parcurs cei care au participat luni seara la acţiunile de salvare a victimelor. Ajunşi la faţa locului, echipa anchetatorilor condusă de procurorul general Augustin Lazăr luase deja probe necesare stabilirii cauzelor producerii incidentului.

La locul accidentului aviatic se află o echipă complexă formată din ofiţeri criminalişti de la Inspectoratele de Poliţie din Alba şi Cluj,  experţi ai Institutului de Criminalistică Accident aviatic Apuseni10al Poliţiei Române şi inspectori din cadrul Centrului de Investigaţii şi Analiză pentru Siguranţa Aviaţiei Civile, care desfăşoară cercetări. Au fost căutate, găsite şi studiate mijloace materiale de probă, care au fost ridicate, depuse şi sigilate în colete, după care se va face o interpretare a urmelor care au fost găsite la faţa locului pentru a se vedea mecanismul producerii evenimentului. Deocamdată nu se pot formula concluzii„, a declarat procurorul Lazăr, completând că ancheta poate dura până la câteva luni.

Tot astăzi, la iniţiativa localnicilor, aici a fost oficiată o slujbă şi sfinţită o troiţă în memoria celor doi decedaţi, pilotul Adrian Iovan şi tânăra studentă rezidentă Aurelia Ion, de către preotul Sorin Trif, la Accident aviatic Apuseni18care au participat doar secretarul comunei Horea, Corneliu Olar şi câţiva  horeni, cu acceptul procurorului care a înţeles gestul profund creştinesc făcut de aceştia.  „La cererea localnicilor am sfinţit o troiţă în memoria celor doi adormiţi, Adrian şi Aurelia. Durere şi păreri de rău…asta simţim. Am ţinut o scurtă slujbă şi o rugăciune pentru sfinţirea troiţei ce se aşează la mormânt„, a spus preotul.

La faţa locului se află un echipaj format din trei jandarmi din Alba care asigură perimetrul şi care vor rămâne, pe schimburi, în acea zonă până la finalizarea cercetărilor.

Citiţi şi MĂRTURIILE CUTREMURĂTOARE ale primilor trei salvatori, despre accidentul aviatic din Apuseni.

Mai jos vedeţi o galerie foto cu drumul parcurs din Horea până pe vârful Petreasa, epava şi troiţa sfinţită astăzi aici:

[Gallery not found]

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

35 Comentarii

albanezul 21 ianuarie 2014 at 20:01

Cand este vorba de camera , de imagine sau de BANI , hop si POPII
Ce sfintire? Asta-i vrajeala . D-zeu ,credeti ca-i mai asculta pe pop o netii acestia , care nu au nimik sfant?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Anonim 21 ianuarie 2014 at 20:08

Albanezule, tu cred ca esti frustrat .. Vorbeste frumos ! Asa se sfinteste o cruce dupa ce a fost ridicata in cinstea unor EROI !

j 21 ianuarie 2014 at 20:09

Lasa-i pe popi ca problema ar trebui sa se puna.. Hopa si OLAR ! In ultima vreme nu scapa nicio ocazie sa isi faca reclama insa de data asta o face pe spatele unor decedati si este deplasata rau de tot problema…

Halucinant!Sangele victimelor accidentului aviatic pe zapada alba a Horii-pretext de imagine publica!!! 21 ianuarie 2014 at 20:18

Ieri dupa masa.TV. Butonam plictisit telecomanda cand, la un moment dat, BreakingNews. Avion cazut in Apuseni.Inca nu se stia exact locatia, ba Arieseni, ba Belis, ba Fantanele.Apoi stupoare:se banuia ca avionul ar fi cazut undeva pe langul Ursoaia, Horea. Stirile se deruleaza rapid de la un canal la altul.Ma intreb cand apare si corneliu in scena.Cum care corneliu?olar. Raspunsul il aflu in cateva minute.Alin Tise, invitat la RTV sau Realitatea, da stirea:o echipa condusa, da, ati ghicit, de cornel, e acolo cica.A primit el un mesaj.In fruntea lor.Parca si i-au gasit.Oricum e acolo. Cateva zeci de minute apare si silviculturalul la Realitatea.Pe butoniera, cu rosu, Corneliu Olar-primar Horea. Ma intreb daca au luat-o cu totii razna.Incepe: ca e cu padurarii Lui acolo(nota bene-secretarul unei comune are in subordine padurari), ce le-o zis sa traga cu pusca, etc etc.Ma intreb cine dracu l-o intrebat pe el.Sute de oameni cautau disperati, el avea timp sa dea explicatii la TV. Apoi aflu raspunsul.Moderatul incheie cu corneliu, un vechi preten al Realitatii.Clar, ma gandesc.Apoi alta stire:victimele gasite de un padurar.Azi pe toate canalele acelasi lucru.Dezinformare.Oare de cine facuta?Omul e un simplu locuitor.Apoi apare articolul asta.Nici nu s-au racit trupurie mortilor si apare cornel cu o cruce la locul dramei.Va mai amintiti de protestele din Cimpeni, cand aceeasi persoana a incercat sa se puna in fruntea protestatarilor, pentru acelasi motiv pentru care se baga acum in seama?Lasa-i ma pe oameni sa se odihneasca in pace!M-am saturat sa vad non-valori care se baga in seama de cate ori au ocazia!

S.P.Q.R. 21 ianuarie 2014 at 20:29

EXACT !!!! POLITICUL NE INFESTEAZA VIETILE,DIN CE IN CE MAI GRAV. NU EXISTA CEVA,PE TERITORIUL ROMANIEI,IN CARE SA NU FIE IMPLICAT POLITICUL.SI TOT TIMPUL,I-SI FAC IMAGINE,PE SPATELE NECAZURILOR PALMASILOR. CAPUSE CARE SUG SINGELE NATIEI,ASTA SINT POLITICIENII,TRECUTI SI ACTUALI. SA VINA INSURECTIA NATIONALA !

ion 21 ianuarie 2014 at 20:45

OLARULE ,erau fericiti MOTII daca erai tu in locul pilotului.

redepistatul 21 ianuarie 2014 at 21:22

De ce ii platim pe aia de la STS? Ce legi sunt alea care nu permit salvarea unor oameni dar permit urmarirea unor suspecti de incalcarea legilor? Unde e statul in toata povestea asta? De ce un serviciu de salvare montana nu are sediul la Albac si Sugag si este la Alba Iulia? Pe noi cine ne salveaza de autoritati? Cum sunt depistati romanii condusi de un stat incompetent, care risca sa moara sau sa fie torturati in padurea numita societate si ce facem pentru ei? Eu zic sa-i votam tot pe aia si sa ne cheme Masochistan. Imnul masochistanului sa fie Desteapta-te si mananca o lopata de *. In rest, pentru ceilalti, imi pare rau ca s-a intrerupt runda Basescu- Ponta de la Antena 3 versus B1. Ne scuzati ca ati fost deranjati, dragi masochistanezi!

Marcel 21 ianuarie 2014 at 21:50

…din 1945 noi nu am mai avut razboi in tara, dar totusi tara este plina de generali si colonei, eu ma intreb , ce au facut acesti oameni pt. tara?!! toata viata lor au impins o foaie de hartie de la unul la altul si au fost avansati pt. „merite deosebite” iar in adevaratele situati de urgenta sunt incapabili sa le gestioneze, de ce ??!! Pt. ca au fost avansati doar lingai,rudele sau cei care au mituit pe cei ” incoruptibili” si din aceasta cauza tara noastra este praf si suntem pe ultimul loc in Europa, pt. ca ne conduc niste incapabili si analfabeti.

GUSTY 21 ianuarie 2014 at 21:57

BAI FRATILOR CE VA TOT LEGATI DE OLAR …MACAR PUTIN RESPECT CA OMUL ACESTA A AVUT BUNUL SIMT DE A MERGE ACOLO ALATURI DE OAMENI .

Manitu 22 ianuarie 2014 at 10:33

Daca cara el crucea, de la masina si pana la locul accidentului, putea sa se bage si el in seama! Altfel, ca si secretar al Primariei Horea, nu avea ce cauta acolo in timpul serviciului.
Ceea ce a facut, a facut doar pentru el, ca sa dea bine in ochii oamenilor. Cel putin, asa crede el!

Ioana 21 ianuarie 2014 at 21:58

Pai se putea sa lipseasca nenea Olaru?

Ioana 21 ianuarie 2014 at 22:00

Daa, adevarat, respect nea’ Olaru. Va suntem recunoscatori pentru ca ne-ati furat si ne-ati vandut padurile. Respect.

alyn 21 ianuarie 2014 at 22:03

domnule,, Ion”sa stiti ca motilor le pare deosebit de rau dupa domnul Olar…a fost singurul deputat caruia ia pasat si de oamenii din muntii apuseni….asa ca nu mai doriti moartea nimanui ca nui frumos…

maria 21 ianuarie 2014 at 22:06

Padurile nu le-a vandut Olar .Le-am vandut noi oameni ca sa avem din ce trai…

andrada 21 ianuarie 2014 at 22:15

Frumos gest domnule Olar…

Luciana 21 ianuarie 2014 at 22:35

Oameni cu suflet coordonati de Olar! Daca nu erau ei erau 7 victime.

George 21 ianuarie 2014 at 23:33

Luciana draga, nenea Olar nu poate sa-si coordoneze propriul limbaj spre o limba romana corecta, ce sa mai zic sa coordoneze pe altii.Desi mai usor cu „laudele” din anturaj, pentru ca nu toti suntem idioti.Unii dintre noi vedem si dincolo de aparente.

Gogu 22 ianuarie 2014 at 4:29

Degeaba vorbitii de olar asa pentru ca voi sigur nu-l cunoaste-ti. E mai bine acum cu noul deputat care ne reprezinta in parlament??? L-ati mai vazut din campania electorala??? Cum i duc moti acuma si cum o duceau inainte?stiti sau vb rau cum o sa vb de base cand pica sau de oricare altul care a fost la conducere??? E vina lui ca asa-i sistemul?? Ca traim in romania si asta spune tot…habar nu aveti pe ce lume traiti!!!!!

ION 22 ianuarie 2014 at 9:50

Rusine corneliu olar cs-ti faci imagine pe seama unor oameni nefericiti.Oare cand vom scapa de asemenea non valori?

rodica marcu 22 ianuarie 2014 at 10:48

Nu mai stie Olar cum sa iti atraga adepti de partea lui, oricine avea pozitia lui in zona facea acelasi lucru, dadea o mana de ajutor, trebuie sa se pozeze daca era in Germania si mergea la locul faptei, fiind localnic nu i-a fost greu sa fie acolo. Asa ca mai putin cu lauda si pozele ………………..

cl 22 ianuarie 2014 at 11:12

ce bine ca a aparut Olar, macar avem pe cine injura. vreau in continuare, aplauze pentru autoritatile statului roman, care au demostrat inca odata profesionalism. propun avansarea in grad a tuturor celor implicati in actiune, atat de la nivel local cat si central, acordarea de prime, sporuri, si pensii speciale (cand o sa fie cazul), iar ceremonia de avansare sa aiba in fundal obligatoriu echipamentele si tehnica din dotare.

Marius 22 ianuarie 2014 at 11:37

Domnilor carcotasi, de ce nu v-ati dus voi la Munte acolo, prin zapada, prin apa, prin frig??? Stim sa crititcam si pe Preot si pe Olar si pe oricine, dar macar acesti oameni au facut ACUM ceva! De ce trebuie sa ii judecati dupa trecut, ei ACUM au facut ceva ! VOI CARE II JUDECATI ATI FACUT CEVA ?

Catalin 22 ianuarie 2014 at 12:59

Da Marius, stiind ca e plin de televiziune acolo, s-a dus sa sfinteasca o troita.El fiind secretar intr-o comuna.A doua zi.De ce nu peste o saptamana sau doua?De ce sa nu aprinzi o lumanare in biserica?Iii cunoastem f bine naravul acestui individ.Ma intreb cand au facut Crucea.Noaptea probabil.Deci una e sa respecti o tragedie, alta sa incerci sa fii si tu acolo in fata doar ca sa apari in ziar.Apropo, zona nu trebuia sa fie delimitata de criminalisti pentru ancheta si accesul interzis la civili?Observ ca lumea se plimba bine mersi in jurul epavei.In tara noastra e posibil insa orice.

Marius 22 ianuarie 2014 at 13:49

ancheta… stim prea bine finalul ei: MORTII AU FOST VINOVATI.

Tiri-Piri 22 ianuarie 2014 at 14:47

Sa ma c*c pe Olaru si pe Mihai Rus.Doi spurcati ordinari.A dirijat si rusu pe dracu sa dirijeze in el .Auzi,am dirijat de la Alba,le-am spus in ce directie sa caute.Ma lesi,ba.Era cu morcovu cat China ca il dau afara pentru incompetenta si le-a promis una alta satenilor sa il pomeneasca si pe el in actiunea asta.
O gramada de ca**ti s-au „autointitulat” salvatori dar ei au fost acolo sau aparut la televizor,doar sa isi faca reclama si sa fie bagati in seama.
olaru si rusu = doi boi

ionica 22 ianuarie 2014 at 15:50

La Romania TV paduretul nicolae onetiu zice ca a luat legatura, prin cornel olar, cu 112.Ati inteles ceva?O trebuit sa precizeze clar ca nu putea sa ia legatura cu 112 decat prin cornel. Paduretul asta si olar se baga in sema pe unde prind. N-au nici o treaba, au fost si acolo ca alte cateva sute de persoane. Oamenii astia sunt bolnavi.Opriti-va ma o data sa il aduceti pe olar in discutie, n-are nici o treaba cu gasirea vicitmelor.La fel si pe la tv a aparut printre eroi, cica le-o zis sa traga cu pusca.Mi-e scarba de prostia si amatorismul unora.Verificati-va sursele amatorilor.

ANTONIU 22 ianuarie 2014 at 16:25

Politicienii si preotii =necrofagii junglei romanesti.
Eu particip, tu participi, EI PROFITA, noi participam, voi participati ,EI PROFITA!!!!!!!!!!

Carcotasul 22 ianuarie 2014 at 20:30

Ii puteti pupa acum in fund, „cineava” a avut tot interesul sa dispara, ca si Nuta si Velicu!

of,of 22 ianuarie 2014 at 21:19

FRATILOR SA POLITIZAT SI ACEST EVENIMENT TRAGIC, UN EROU NU SE CARA DE LA LOCUL UNDE SA PRODUS TRAGEDIA CU REMORCA UNUI TRACTOR POATE IN ACEA REMORCA SA CARAT GUNOI DE GRAJD SAU ALTE REZIDURI IN ZIUA RESPECTIVA. ASA CINSTESTE STATUL EROI ? PACAT DE CELE DOUA VICTIME( D-ZEU SAI IERTE )IN LEGATURA CU TROITA CE SA URMARIT DE FAPT NU O PUTINA COTA DE IMAGINE A UNUI LIDER BA DA FRATILOR . RUSINE SA LE FIE AU CAUTAT SASI FACA COTA DE IMAGINE PE CALDARIMUL CELOR DOUA VIETII CURMATE RUSINE,RUSINE,RUSINE ……. A FOST CINEVA DIN FAMILILE CELOR DECEDATI LA SFINTIREA TROITEI ? NU A FOST SI ATUNCI CE SA URMARIT ..

leo 22 ianuarie 2014 at 22:17

Toti cei care il criticati pe olar sunteti niste disperati politici…mai vedeti fratilor si partile bune nu numai ce vreti voi..

cristi 22 ianuarie 2014 at 22:22

Olar tot respectu.

Mihai 22 ianuarie 2014 at 22:36

Sobolanilor…nu sunteti in stare de nimic..daca era cumva Bianca Dragusanu urgent o gaseati.Jenant..ca traim intr-o tara in care totul se face pe interes,iar oameni aceia cum au reusit sa-i gaseasca fara GPS si alte prostii…cand vrei sa faci un lucru il faci pana la capat..nu lasi oameni sa moara cu zile…daca nu erau oameni aceia erau morti toti.Si cati oameni nu au murit din vina unor medici incompetenti,tampiti,care au si ei un Liceu amarat si repede ajung doctori..pacat de acei oameni.Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.

john 22 ianuarie 2014 at 22:49

Cum se face ca LINGAIII lui olaru sunt mai numerosi ca de obicei in sectiunea de comenturi?Mergeti si faceti-va treaba la tatucul vostru.Lasati-ne.

ANTONIU 23 ianuarie 2014 at 11:40

Mihai@ ,, Incapabilii” medici romani sunt cea mai cautata marfa la export in aceste vremuri de criza.Tot ce voi scuipati, jibniti,blamati este respectat si apreciat in tarile civilizate.

dan 24 ianuarie 2014 at 2:16

Que lastima vergüenza aprovecha un accidente …..por eso la juventud nos fuimos de niños de ai….en paz descanse ….las víctimas