”Abatorul” de câini de la Alba Iulia funcționează la capacitate maximă – 72 de maidanezi au fost omorâți în luna noiembrie

Un număr de 72 de câini fără stăpân au fost eutanasiați la adăpostul din Alba Iulia, în perioada 8 noiembrie – 6 decembrie. Este cel mai mare număr de câini omorâți într-un interval de o lună, în condițiile în care Legea câinilor maidanezi, care stabilește că aceștia pot fi eutanasiați după 14 zile de la capturare, dacă nu sunt revendicați, nu poate fi aplicată deoarece normele metodologice nu au fost aprobate.

Se pare, însă, că la Alba Iulia acest ”mic” impediment legislativ nu reprezintă o problemă. Așa cum am arătat și în alte articole, de la începutul perioadei în care serviciul de ecarisaj a fost preluat de SC Clinic Martvet SRL, în fiecare lună au fost eutanasiați câte 30 de câini. Acum, se pare că în cinstea zilei de 1 Decembrie, hingherii au ”curățat” orașul la solicitarea autorităților locale care se temeau că patrupedele vor deranja Ziua Națională. Evident, au fost capturați în majoritate câinii de talie medie și mică (ușor de prins), în timp ce dulăi în toată regula își fac veacul prin cartiere și îi sperie pe localnici.

ELIT

În acest caz, însă, mărimea nu contează, pentru că banii încasați de cei care se ocupă de capturarea și ”îngrijirea” animalelor sunt plătiți la bucată, nu la kilogram. Așa se face că pentru luna noiembrie, în conturile firmei care se ocupă de ecarisaj au intrat încă 11.785 de lei, adică peste 2.600 de euro (în condițiile în care la semnarea contractului se preciza negru pe alb că se vor plăti până la 3.985 de lei pe lună).

Aici intervine din nou o problemă – aritmetica ce dă ”cu virgulă” de câte ori încercăm să calculăm cum se cheltuiesc banii publici pe afacerea numită ecarisaj – problemă care în continuare este ignorată de cei care ar trebui să verifice! Astfel, comparând numai rapoartele de pe ultimele 2 luni situația pare tot mai încâlcită iar banii, la un calcul logic, nu prea ies la socoteală și iată de ce:

– dacă potrivit raportului pe luna octombrie au fost capturați 67 de câini, dintre care 30 au fost eutanasiați și 11 au fost adoptați, rezultă că în adăpost au mai rămas aproximativ 26 de câini (plus câțiva care au scăpat de eutanasiere în lunile precedente) – menționăm că pe luna octombrie toată ”afacerea” a costat primăria aproximativ 2.800 de euro (peste 125 de milioane de lei vechi)

– în luna noiembrie au fost capturați alți 62 de câini, din care 11 au fost revendicați, costurile pe această lună ridicându-se la 2.600 de euro (aproape 118 milioane de lei vechi)

– una peste alta, tot în noiembrie au fost eutanasiați (conform raportului) 72 de câini rezultând că din câinii capturați în cele două luni ar mai trebui să fi rămas în adăpost doar 5 (plus câțiva rămasi – eventual – din lunile trecute)

Întrebarea vine de la sine: unde se duc oameni buni sute de milioane de lei vechi pe lună și pentru ce, în condițiile în care o eutanasiere costă doar 5 lei iar o sterilizare între 35 și 60 de lei – si se fac doar 20 pe luna?

Pentru că este greu de crezut că toți acești câini sunt îngrijiți, tratați cu medicamente și hrăniți cu crochete de zeci de milioane de lei pentru ca apoi să fie omorâți – câte 30 – 70 de ”bucăți” pe lună!

În final, pentru cei care se vor grăbi să comenteze tot ceea ce s-a scris mai sus, se cuvine să fac următoarea precizare: nimeni nu vrea câini maidanezi pe stradă! dar într-un oraș civilizat ar trebui să existe și grijă pentru banul public și compasiune pentru animalele care până la urmă nu au nicio vină că au fost abandonate de stăpâni iresponsabili pentru care nu există legi.

Într-un oraș care se vrea civilizat trebuie să se găsească o soluție de compromis. Altfel acesta va rămâne în amintire doar ca… ”orașul primarului Clanț”!

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO, VIDEO| Domeniului Schiabil Transalpina se pregătește să-și deschidă porțile pentru iubitorii sporturilor de iarnă

Domeniului Schiabil Transalpina, cel mai spectaculos şi printre cele mai moderne domenii schiabile din România se pregătește să-i primească pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

52 Comentarii

popa george 11 decembrie 2013 at 13:02

ma doare sufletul…

HH 11 decembrie 2013 at 21:59

MULTUMIM hAVA CLANT, FAPTE NU POVESTI !

Carcotasul 12 decembrie 2013 at 20:02

Sunt nedumerit, ca, de ce, acesti falsi iubitori de javre, ce ii plang cu lacrimi de crocodil(ca nu au ajuns inca la banii alocati pentru caini) nu sunt si ei Eutanasiati?

Iubitor de animale 11 decembrie 2013 at 13:26

Daca tot plangeti dupa cainii de pe strazi, de ce nu ii luati acasa? Cand oamenii sunt muscati de caini vagabonzi cei de la protectia animalelor nu zic nimic, dar cand e vorba de eutanasiere repede sar toti. Cine are prioritate aici? Siguranta cetatenilor sau cainii fara stapan? In alte tari nu veti caini liberi pe strazi si asta pentru un motiv bine intemeiat; siguranta oamenilor are prioritate.
Chiar daca nu au actionat conform legii, ii felicit pentru ca, in ansamblu, au facut un bine mai mare!

pawel 11 decembrie 2013 at 13:43

Mare dreptate ai „iubitorule de animale” – cei de la protectia animalelor sa-i ia acasa fain frumos si sa faca virsli din ei daca le-o placea, numa pe strada sa nu-i mai vedem!

ice 11 decembrie 2013 at 13:48

nu-i vorba ca nu au o coaja de paine pt caini, vorba este ca acei caini fac mijerie, le trica gazonul, le rup florile, etc… deaia nu iau oamenii cainii la ei acasa cu toate ca stau la casa, din comoditate.

silentium 11 decembrie 2013 at 13:51

Decat orasul primarului cu copii sfasiati de catre caini, mai bine asa ! Lumea incepe sa uite prea repede drama copilului Ionut macelarit de caini la Bucuresti, a batrinicii sfasiata de curind la Targoviste, a japonezului ucis cu ceva timp in urma la Bucuresti, etc. etc, Decat o tara necivilizata cu muieri bolnave care tin in casa zeci de caini si pisici, mai bine sa facem curat pina se mai poate ! Cine are posibilitate materiala si sta bine cu capul, sa tina sute de caini maidanezi, dar la curtea lui si nicidecum la bloc. A ales sa traisca la bloc, atunci respecta ceilalti locatari fara bombaneala si ifose.

Daniela Miron 11 decembrie 2013 at 13:51

Nu cred ca acesti caini au fost eutanasiati, au fost omorati pur si simpu, cei care fac bani din asta nu fac cheltuieli cu eutanasierea, isi umplu ei buzunarele.
„Iubitorule” de animale… cred ca fiecare dintre noi are dreptul sa aleaga ce cauza sustine, noi nu suntem impotriva eutanasierii atunci cand acest lucru se impune, suntem impotriva omorarii cainilor asa cum se procedeaza la noi. Iar daca tot vorbim de tarile civilizate, hai sa vorbim de oamenii civilizati care locuiesc acolo si care nu isi abandoneaza cainii, care nu ii arunca pur si simplu la gunoi.
De unde sti tu ca noi, cei care iubm animalele nu le luam acasa? Sau ca nu ajutan si oamenii necajiti si copiii care au nevoie? Sau ar trebui sa ii luam si pe ei acasa? Ar trebui sa gandesti inainte sa vorbesti. Poate ca tu faci parte din categoria celor care ajuta numai oamenii sau copiii, desi ma indoiesc din moment ce te bucura un act de cruzime impotriva oricaror fiinte.
Si pentru ca tot vin sarbatorile, ii urez primarului si clicii sale toate cele „bune”!

fidel kastro ruz 11 decembrie 2013 at 14:14

bine ca nu este morga spitalului judetean la capacitate max cu victimele ciinilor vagabonzi

Cosmina 11 decembrie 2013 at 14:18

Un articol foarte real si adevarat dar in acelasi timp extrem de trist!!! Cainele-care are privilegiul de a fi numit cel mai bun prieten al omului e ucis chiar de catre acesta, si pentru ce? doar pentru o mana de bani care se vor duce pe vacantele „doctorilor” macelari…..si oamenii din alba iulia apaluda aceste gesturi, in ciuda faptului ca se stie ca se prind doar cainii foarte blanzi, cuminti, de talie mica-medie si cei usor de prins. De ce anume s-a curatat orasul? De caini cuminti? Dar in schimb s-a patat cu sangele sufletelelor nevinovate!!! Sunt oripilata de atitudinea primarului si a „colaboratorilor” lui pe banda rulanta de omorat catei si in al doilea rand de locuitorii orasului care sunt fie indiferenti fie apaludaci! Rusine popor roman! Rusine Alba Iulia! Lucrul acesta o sa aiba repercusiuni in viitor si sa nu va intrebati de ce vi se intampla pe urma lucruri rele!

FG 12 decembrie 2013 at 10:14

Subscriu Cosmina! Rusine sa ne fie! 🙁

Amice 11 decembrie 2013 at 14:21

Eu am fost muscat chiar in Alba Iulia, de un caine fara stapan, asa ca eu sunt pro.
Voi astia care le plangeti de mila, de ce nu lasati comentarile si fugiti repede la adapost, adoptati un caine si ati facut un bine.

patriotul 11 decembrie 2013 at 14:24

mirela , ce ar fi sa iei si tu acasa cativa maidanezi daca e asa cum spui tu in postul craciunului, si problema ar fi rezolvata
nu mai da lectii de buna crestina si da-le tu exemplu pozitiv
altfel nu mai latra degeaba

Bogdan 11 decembrie 2013 at 14:27

Eu am fost lovit chiar la Alba Iulia de un om, acum cativa ani, asa ca sunt pro eutanasierii oamenilor care umbla noaptea pe strada. Asa.. ca sa urmam logica ta de fiinta superioara responsabila.

Raducanu 11 decembrie 2013 at 15:17

lipsa de responsabilitate nu ma mai mira la acesti indivizi care se numesc romani ganditiva ca puteti fi si protejati de aceste animale de alte specii de oameni si in gluma sau in serios chiar doar ele te mai pot scapa de rau exemplu oameni beti tigani si alte rase.

FG 12 decembrie 2013 at 10:15

Subscriu Bogdan! Oamenii sunt adevaratele fiare periculoase, nu cainii…

patriotul 11 decembrie 2013 at 14:30

mirela ce parere ai despre copii care nu au nici cat un maidanez alocatie de hrana, sau tu traiesti in alta lume.
asa ca nu mai marii aiurea

Raducanu 11 decembrie 2013 at 15:05

eu am alta perere despre oameni ca miros mai tare decat maidanezii si fac mai multe rele si nu sunt tigani sunt specie albaiuliana

romanul 11 decembrie 2013 at 15:09

Foarte bine ca ii eutanasiaza.
decat sa mai faca alte victime mai bine asa.
si „astia” care le tot plangeti de mila mai bine ati face ceva practic decat sa tot comentati aiurea pe net

je 11 decembrie 2013 at 15:26

m-as bucura ca in primavara sa nu mai vedem nici un maidanez in Alba Iulia !!!!!

ne plangem unde nu e cazul !!!! eutanasiati si am terminat !!!

Nu!!! nu este cea mai „frumoasa” solutie dar este una care ne-o permitem si care da roade!

sa nu mai plangem si sa actionam!

FG 12 decembrie 2013 at 10:19

Draga Je, solutia nu da nici un rod!! vrei sa-ti zic de ce?? pentru ca prima tura de caini ii omoram dar vin altii care sunt abandonati si le iau locul….si uite asa ajungem de unde am plecat..eu consider ca ar trebui educate si javrele umane, sa nu-si mai abandoneze cel mai bun prieten..tu ce parere ai despre asta??…ma cam indoiesc ca ma aprobi dar ma rog….

iosca 11 decembrie 2013 at 15:41

orice viata pierduta e un motiv de intristare. Dar pe de alta parte de ce striga in gura mare, aceasta ziarista cu nici doua zile in urma, ca e plin de caini. E o situatie de necontrolat intr-o tara care nu are mijloacele necesare sa gestioneze aceasta problema. Nu poti fi atat de hotarat intr-o lume anormala. Acest primar are obligatia de a proteja populatia si abia apoi animalele. Guvernamental nu se face nimic ca sa putem spune ca si administratia locala trebuie sa se alienieze unor normative clare.

cititor 11 decembrie 2013 at 17:00

”Aceasta ziarista” nu a tipat niciodata ca in Alba Iulia e plin de caini. Deschide bine ochii cand citesti un articol intr-un ziar si inainte de a comenta aiurea vezi prima data cine l-a scris!

Isssss 11 decembrie 2013 at 16:46

Observ multa inteligenta pe aici! Mai ales sintagma „iubitorilor de animale de ce nu luati voi acasa cainii?” Mai iubitorilor de oameni cum va place sa vi sa zica de ce nu luati si voi acasa copii din casa de copii ca nu’s prea fericiti pe acolo si la 18 ani ajung in strada cu punga de aurolac in mana….dar nu e panicaaaa nu’s caini deci relax 😀 Mdaaaa nu mai puteam sa mergem pe strada de caini, ne musca, ne scuipa, ne violeaza ce dreaq nu ne face….. dar daca ar trebui sa trec pe langa o gasca de aurolaci si o gasca de caini…as alege cainii…daca ar trebui sa trec pe langa o gasca de tigani si caini as alege tot cainii…. Cum au zis si fracezii luati-va toti tiganii de la noi si aduceti toti cainii. Dar nu domne’ suntem patrioti iubim aurolacii…tiganii….numai picior de animal sa nu mai fie!

FG 12 decembrie 2013 at 10:21

Subscriu, subscriu!

Flori 14 decembrie 2013 at 0:19

Subscriu si eu.

pamfil 11 decembrie 2013 at 16:56

foarte bine !

ALBAIULIAN 11 decembrie 2013 at 17:02

Dragi concetateni , domnul primar Ha(l)va M. din Brusturi si vicele cel nebarberit in cirdasie cu sefuta ce-a care intirzie zilnic la serviciu , fiind platita din bani publici , dna. Ilenuta K. au pus de-o afacere cu dr. martin cel batran , dupa care i-a „incredintat” afacerea fiului sau dr.hingher sef adjunct martinel cel tinar , ca doar asa se fac bani de la primaria Alba.
Am dori sa se sesizeze ce-i competenti ca e tare interesant cum dr. martin incaseaza bani de la primarie iar cei care in realitate mai prind cite-un ciine nu sunt angajati cu forme legale , lucreaza la negru cum se spune ptr. ca don’ martin are grija sub umbrela dlui. ha(l)va m. ca , pe documente sa „hinghereasca”(prinda) cit mai multi ciini , fiind platit /capete prinse.
Alooo , ITM Alba vedeti ca aveti treaba!

rusti 11 decembrie 2013 at 17:24

Eutanasiati si am scapat ? Cata inconstienta. Oameni ca voi, fara respect fata de viata, care va luati un animal pentru ca e la moda si pe care-l abandonati cu prima ocazie, care nu va sterilization animalul iar cand acesta face pui ii aruncati la gunoi, cainii astia, pe care iubitori de animale ii tot adopta si ii salveaza fara sa faca fata gesturilor voastre inconstiente ii vreti morti in chinuri si pe banii tuturor.nu sunteti de acord cu sterilizarea, fereasca sfantul sa va sterilizati animalul sustinand sus si tare ca faceti Ce vreti, nu va deranjeaza sa inmultiti numarul maidanezilor atata timp cat sunt omorati pe banii statului si cu pretul educatiei violente pe care copiii in zilele astea o adopta. Cati ani sa „eutanasiem” pana sa intelegem ca moartea nu trebuie sa fie o solutie? Cine vrea moarte, moarte sa primeasca!

Albaiulianca 11 decembrie 2013 at 19:14

Aceleași vechi discuții între cei pro si contra animalelor. Eu personal, ca platitor de impozite, peste impozite din acest oraș NU vreau ca banii mei sa aducă moartea unor fiinte nevinovate. Nu ele sunt de vina ca sunt pe strada, ci ghiciti cine? Chiar FIINTA suprema ce locuiește pe planeta asta, Maria sa Omul.In primul rând as vrea sa vad ca cei care abandoneaza animalele sunt pedepsiti, ca iau amenzi, ca se face ceva in sensul asta. Nepasatorii care -si abandoneaza puii abia fatati, sau cei bătrâni, care ii încurca in gospodarii, si nu mai au ce face cu ei, de ce stimatii jandarmi nu se leagă de ei? Da domnule, da-le amenzi celor care își arunca in strada cainele, si cu banii respectivi eutanasiaza-i pe cei din adaposturi, nu din banii mei!!!adica eu cumpăr o bucatica de pâine s-o dau unui catel necajit, si apoi sa cotizez la primărie ca sa-l omoare? De ce? Unde -i logica? Si sa nu uit ceva, cei care vreți ca iubitorii de animale sa ia cainii maidanezi in casele lor, aveți ceva patrupede prin casa? Aveți ceva in locul unde trebuie sa fie inima? Ok, eu sunt pentru eutanasierea celor vinovați de situația in care ne aflam, nu a celor nevinovati-a se înțelege CAINELE.

vipera cu pojartiere 11 decembrie 2013 at 20:02

Da domne sunt un cetatean platitor de taxe credincios mergand pe drum la biserica am simtit ca m-a prins de picior niste dale si borduri m-au muscat de m-au invinetit si eu am lucrat mult sa fac picioru asta.

dildău 11 decembrie 2013 at 20:33

1) iubiti animalele dar folositi prezervativul!
2) nu mai personificati animalele! sunt doar… animale.
3) un caine castrat… MUSCA in continuare, degeaba i se taie coa… testiculele ca musca cu dintii!!!
4) trebuie sa fim realisti si sa facem curatenie!
5) iresponsabilii sa fie identificati (ceea ce e mai greu) si trasi la raspundere. Daca ai un animal si-l lasi nesupravegheat, indiferent ca e peste de acvariu sau sarpe boa, daca un cetatean este vatamat de catre animalul tau, tu sa suporti pedeapsa (amenzi, inchisoare,etc). Ia sa vedem cati „iubitori” de animale mai sunt!?

Karen 11 decembrie 2013 at 22:04

Stie cineva de unde pot afla mai multe detalii despre catelul alb mustacios din poza?sunt din Bucuresti si nu ma pot deplasa pana acolo. Multumesc anticipat!

cocolino 11 decembrie 2013 at 22:50

Mai, Mirelo tu stai in fund si comentezi ca de ce altii isi fac treaba ! Da-ti adresa, sa vedem cati caini ai adoptat. Daca nu ai adoptat nici macar unul taci si nu mai scrie tampenii ca e plina lumea de ele.

alina 11 decembrie 2013 at 23:51

Cum poti sa omori atatea suflete nevinovate fara sa ai nici o remuscare? este inuman ce se intampla,suntem niste egoisti,ne gandim doar la noi , sa avem noi de toate,ca nu ne mai satura Domnu’.Pentru cei care cred ca iubitorii de animale nu adopta sau ajuta caini,gresesc cu desavarsire, au fost adoptati o gramada de caini,abandonati pe strada de altii ca voi,iresponsabili,care considerati probabil ca animalele sunt obiecte pe care le puteti arunca cand vreti,si altii trebuie sa va adune ”gunoiul”. Bietele animale nu au nici o vina,sunt alungate ,lovite ,parasite,speriate si infometate.Habar nu aveti cata bucurie aduc ele,nu va faceti timp sa le observati pentru ca sunteti prea inraiti sau orbi sau naiba stie cum mai sunteti dar stiu ca voi ,traiti degeaba pe acest pamant…sunt pro adoptii si sper sa reusim sa le gasim animalutelor case, nu sa le omoram!

Lalut 12 decembrie 2013 at 7:49

Alina fa rost de bani din sponsorizari si ia-i la tine acasa pe toti daca nu lasa-ne sa rezolvam problema

ca de visatori ca tine este plina tara asta

Alex 12 decembrie 2013 at 0:32

Cei care compara cainii cu oamenii sunt redusi mintal. Ba ca ar trebui eutanasiati tiganii, ba aurolacii, ba aia care abandoneaza cainii. Cainele nu e om, dar la fel de bine nu e nici sobolan. Ar trebui tratat cu mai multa atentie. Sigur ca nu e normal sa permiti prezenta animalelor salbatice in strada. Totusi, poate daca banii aia alocati acestui sector ar fi mai bine gestionati, s-ar putea gasi metode mai umane.

vali 12 decembrie 2013 at 0:58

Bai dobiticilor cat de retardati santeti? Noi iubitorii de animale santem plini din cauza voastră ca in loc sa va sterilizați cainii aruncati puii pe unde apucati si acei pui cine ii ia? Prostii de iubitori de animale nu? Cat sa mai facem față? Nu intelegeti ca, unica soluție e STERILIZAREA!!!dar din păcate voi nu prea aveti creier ca sa ganditi, santeti exact ca aceea familie „Muciut”sper ca ati inteles ca mi-e si scarba sa zic „Ionut”

ITA 12 decembrie 2013 at 6:28

Mirela eu cred ca te-a luat gura pe dinainte fara sa gandesti.Cum poti spune ca este pacat sa iei viata animalelor in postul cracinului? O sa se supere pe tine toti procesatorii de de carne (porc) poate or sa te dea si in judecata pentru scaderea vanzarilor sau in logica ta ar trebui sa devenim toti vegetarieni .Iar cu luatul vietii in postul craciunului nu cred ca este mai grav decat luatul vietii in prima zi de craciun (25 DEC. 1989 „Ceausescu”)

Ioana pop 12 decembrie 2013 at 6:51

Inapoiat Ora’s. sunteti oribili, da cine ar Vrea sa vina la voi oricum?

ALBAIULIAN 12 decembrie 2013 at 7:34

Comunistilor de la fituica unirea de ce mi-ati blocat IP-ul , cu ce drept , din moment ce scrieti „Site-ul ziarulunirea.ro nu raspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.”???

ALBAIULIAN 12 decembrie 2013 at 7:44

Da , afacere marca Ha(l)va Mircea din Brusturi in cirdasie cu don’ vice nebarberitul si Ilenusa K. ce-a care intirzie zilnic la serviciu si este platita din bani publici , iar dr. mos Martin cel batrin care a concesionat (vorba vine) activitatea de ecarisaj ptr. fiul Martinel cel tinar care omoara ciini multi pe hirtie ca in realitate e plin orasul de maidanezi , iar despre forta de munca folosita (hingheri) e la negru , ca nu are nici un angajat cu forme legale.
Alooo T.T.M. Alba , vedeti ca aveti de lucru !!!of

florin 12 decembrie 2013 at 9:10

in cartierul tiganime cum il stie toata lumea,langa gradinita unde au pus pubelele de gunoi in fiecare dimineata sunt cca 5 caini de talie mare…nu sunt obligat ca cetatean sa umblu cu bata in mana cand ma duc dupa copil la gradinita…cred ca viata unui unui singur copil este mai importanta decat TOTI cainii comunitari si nu numai iar daca ii vorba de banii de la buget mai bine ii folosim pentru siguranta cetateanului decat pe tot felul de proiecte cu bani umflati si …http://www.ziarulunirea.ro/foto-situatia-cainilor-vagabonzi-scapata-de-sub-control-in-alba-iulia-mame-si-copii-in-mijlocul-haitelor-flamande-232435.html

florin 12 decembrie 2013 at 9:30

un singur lucru e cert fiecare judeca cum vrea: Viata familiei mele este mai importanta decat un CAINE

FG 12 decembrie 2013 at 10:28

Invata ba sa scrii, si dup-aia leaga-te de altii, analfabetule!!

je 12 decembrie 2013 at 12:15

@ FG

Prietene eu am in grija 3 caini – pe care i-am sterilizat.

Despre a educa populatia in acest sens sunt total de acord – doar…fi realist/a asta o sa dureze zeci de ani atat timp cat cetatenii romani nu o sa fie constransi de legi dure in privinta cruelty to animals sau a abandonului.

Ce propui pana atunci sa ii lasam pe strazi?

Da este o situatie jenanta in care ne aflam – dar sa fim realisti in momentul de fata nu exista nici ONG suficient de puternice sa gaseasca alta solutie si nici admistratia locala nu o sa cheltuiasca sume mai mari decat acelea care presupun eutanasierea.

Si daca punem in balata aceste aspecte – tot la eutanasiere ajungem.

Toata lumea are dreptate dar la final copiii, batranii si restul populatiei primeaza in defavoarea cainilor!!!!

Victor 12 decembrie 2013 at 15:40

iN SFARSIT SE FACE TREABA !!!

Iubitor de animale 12 decembrie 2013 at 15:48

Asta zic si eu, siguranta cetatenilor are prioritate. In nici o tara civilizata nu vezi caini liberi pe strazi. Ar fi imposibil avand in vedere numarul de biciclisti / alergatori pe care ii au altii in comparatie cu Romania. Nu inteleg cum pot sa puna unii animalele inaintea oamenilor. Daca (Doamne fereste) o sa aveti candva copilul muscat de vreun caine o sa va doriti sa-i fi omorat pe toti cu ani in urma. Asta v-o garantez eu.

Chiar daca iubesc animalele, asta nu inseamna ca sunt absurd si imi doresc ca ele sa umble pe strazi. Nu prentru asta platesc / (platim) taxe si impozite…

Anca 12 decembrie 2013 at 20:05

Am impresia ca multi nu citesc tot , nici noi nu i vrem pe strada , nu dam prioritate câinilor , dar exista si altfel de soluții , civilizate as spune … In alte tari tiganii nu devin hingheri , vecinul nu iese in strada sa decapiteze un câine … Samd …. Câinii nu cad din plop , sunt abandonati de colegul , fratele , amicul tau ! Sau poate chiar de tine … Nu cred ca si doresc sa doarma la – grade , pe asfalt , nemancati , loviti de vreun „smecher” just for fun …. Etc … Ca sa nu vorbim de ziua in care un părinte de copil autist ii cumpara fiului un câine , iar acesta începe sa vorbească , de părinții pe la care nu treceti cu saptamanile , ca na …. au devenit o greutate , aveți lucruri mai importante de facut , dar acel părinte poate si găsește alinarea si bucuria intr un catel sau pisica … Un companion …câinii polițiști când va salvează viata fara sa ezite sa o dea pe a lor … Si pot continua la nesfarsit … Egoismul , prostia si rautatea oamenilor va aduce doar rău , poate nu azi …. Dar mâine sigur !

Vladi 12 decembrie 2013 at 23:28

„oamenii sunt adevarate fiare periculoase” pentru ca lasa cainii vagabonzi sa traiasca, sa ne atace si sa ne ucida pe noi, pe copiii si familiile noastre. Daca trebuie sa aleg intre viata a 100.000 de maidanezi si viata unui singur om, sau pui de om, aleg…. Ce ?

popa george 13 decembrie 2013 at 12:47

imi pare rau ca nu vedeti problema decat dintr-o tabara sau alta, toti dorim ca sa nu mai existe caini pe strada, metoda prin care acestia sunt eliminati este problema, este una barbara si sangeroasa. (demna de un popor crestin?) Cealalta metoda este prin castrare si adoptie in strainatate si in tara, dar asta exclude comisioanele…

Alexandrescu Ionelia 13 decembrie 2013 at 20:40

Credeti voi ca numai 72 au fost omorati?! Eu cred ca mult mai multi , cu si fara lege se omoara caini in nestire, ca asta aduce bani multi in buzunarele ,,autoritare”! Aceasta a fost si este o afacere de multe milioane , si de aceea nu va exista niciodata in acesta tara plina de corupti si prosti o lege civilizata ! A da o lege de ucidere a cainilor , in masa, fara o lege de sterilizare si prevenire a abandonului este CRIMA CU PREMEDITARE!