200 de studenţi ai UAB iau atitudine! Proiect local de prevenire a consumului de droguri derulat în mediul universitar
Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba, structură teritorială a Agenţiei Naţionale Antidrog şi Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia prin Centrul de Informare, Consiliere şi Orientare în Carieră din cadrul Departamentului de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor desfăşoară în perioada 15 martie – 20 iunie 2014 proiectul local de prevenire a consumului de droguri „studenţii iau atitudine” cu tematică principală riscurile consumului de droguri şi de substanţe noi cu proprietăţi psihoactive.
Obiectivul general al acestui proiect constă în conştientizarea, asupra riscurilor consumului de droguri şi de substanţe noi cu proprietăţi psihoactive prin desfăşurarea unor acţiuni de informare şi educare cu tematică antidrog adresate unui număr de 200 de studenţi, (licenţă zi) din cadrul Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia precum şi creşterea nivelului de informare privind posibilitatea de accesare a serviciilor de asistenţă şi prevenire existente la nivel local.
În vederea obţinerii de informaţii privind dimensiunea şi tendinţele înregistrate în consumul diferitelor droguri în populaţia din învăţământul superior, Agenţia Naţională Antidrog a realizat, în anul 2011, primul studiu în rândul studenţilor (SPS – Students Population Survey) din opt centre universitare din România.
Eşantionul a fost de 3000 de respondenţi, reprezentativ pentru populaţia din învăţământul superior (învăţământ de zi), cu vârsta mai mare de 18 ani, din 8 cele mai mari localităţi centre universitare: Bucureşti, Iaşi, Cluj Napoca, Timişoara, Craiova, Constanţa, Piteşti şi Braşov. Rezultate studiului „Students Population Survey”:
Studiul a indicat o prevalenţă a consumului de droguri de-a lungul vieţii este de 23,2%, aici fiind incluse toate tipurile de droguri ilegale, dar şi tranchilizante (administrate fără prescripţie medicală) şi substanţele noi cu proprietăţi psihoactive comercializate sub numele de „droguri legale sau plante etnobotanice”. Conform datelor prezentate, dintre drogurile ilegale cel mai consumat este canabisul (20,9%), urmat de ecstasy, ciuperci halucinogene, ketamină, cocaină, LSD şi amfetamine. Heroina înregistrează valori sub 1%. SNPP au o prevalenţă pentru consumul de-a lungul vieţii de 9,5%, iar consumul de tranchilizante fără prescripţie medicală înregistrează valoarea de 3,6%.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari