Actualitate

20 Octombrie: Ziua Internațională a Osteoporozei

Mădălina Opriș

Publicat

în

OsteoporozaOsteoporoza, o boală „tăcută”, a devenit în ultimele decenii o importantă problemă de sănătate publică, cu consecințe majore asupra populației. Osteoporoza slăbește treptat oasele, prin scăderea masei osoase, acestea devenind fragile și pierzându-și rezistența, astfel că se pot fractura foarte ușor.

Ziua internațională a osteoporozei a fost inițiată de Societatea Națională pentru Osteoporoză din Marea Britanie, la 20 octombrie 1996, și susținută de Comisia Europeană. În 1997, a fost marcată de Fundația Internațională pentru Osteoporoză. În anii 1998 și 1999, Organizația Mondială a Sănătății a devenit co-partener al marcării acestei zile. Din 1999, este prezentată în fiecare an o temă specifică pentru marcarea acestei zile.

Organizată în fiecare an de Fundația Internațională pentru Osteoporoză, Ziua internațională a osteoporozei implică niște campanii prin societățile naționale ale pacienților cu osteoporoză din lumea întreagă, cu activități în peste 90 de țări.

În iunie 2016, Fundația Internațională pentru Osteoporoză a lansat un apel la acțiune pentru a promova conștientizarea osteoporozei.

Tema de anul acesta a Zilei internaționale a osteoporozei, ”Iubiți-vă oasele, protejați-vă viitorul!”, face un apel la oameni să ia din timp măsuri pentru a proteja sănătatea oaselor și a mușchilor. Același apel este adresat și autorităților din domeniul sănătății, precum și medicilor, în scopul asigurării sănătății în cadrul comunităților.

Pierderea osoasă progresivă care apare în cazul osteoporozei poate fi invizibilă și lipsită de durere, dar această boală ”tăcută” duce la fracturi care provoacă durere, incapacitate și în cele din urmă pierderea independenței sau moarte prematură, amintește prof. John Kanis, președintele Fundației Internaționale pentru Osteoporoză. Prin urmare, spune acesta, persoanele cu osteoporoză sunt îndemnate să se protejeze împotriva fracturilor prin adoptarea unui stil de viață sănătos, în paralel cu un tratament medical adecvat.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a identificat osteoporoza ca reprezentând o problemă majoră de sănătate publică. Osteoporoza afectează predominant femeile, dar și bărbații se confruntă cu această boală. Potrivit datelor furnizate de OMS și Fundația Internațională pentru Osteoporoză, la nivel mondial osteoporoza afectează estimativ 200 milioane de femei. În Uniunea Europeană, spre exemplu, circa 30% dintre femeile aflate la menopauză sunt diagnosticate cu osteoporoză. Cele mai grave și mai frecvente fracturi provocate de osteoporoză sunt cele ale coloanei vertebrale și ale șoldului.

O dietă echilibrată, bogată în nutrienți și care conține suficient calciu, vitamina D, proteine, vitamina K, magneziu, zinc ș.a. ajută persoanele de toate vârstele în menținerea masei osoase.

Sursa: agerpres.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult