Ziarul Unirea

„Viţa de Vie” în concert la Alba Iulia în data de 23 februarie, la Spaţiile Ryma

Trupa „Viţa de Vie” începe anul 2013 în forţă, printr-un turneu în toată ţara, care vizează 15 localităţi, printre care, din fericire, se numără şi Alba Iulia. Cei care doresc să îi vadă live pe scenă, trebuie să ştie că băieţii vor susţine un concert la Spaţiile Ryma, în data de 23 februarie.

Adi Despot şi colegii săi au pregătit o serie de concerte speciale pentru reîntâlnirea cu fanii din 2013. Este vorba de show-uri ce vor fi împărţite în două, cei prezenţi având astfel ocazia să asculte atât piesele consacrate cât şi variantele acustice ale acestora.

ELIT

Turneul se desfăşoară în perioada 18 ianuarie – 2 martie şi vine ca un preview al albumului acustic al trupei ce va fi lansat cel mai probabil în luna martie.

Cei patru băieţi de la „Viţa de Vie” vor concerta în următoarele oraşe:

  • 18 ianuarie – Timişoara
  • 19 ianuarie – Arad
  • 25 ianuarie – Galaţi
  • 30 ianuarie – Craiova
  • 2 februarie – Târgovişte
  • 7 februarie – Sibiu
  • 8 februarie – Braşov
  • 9 februarie – Câmpina
  • 21 februarie – Zalău
  • 22 februarie – Cluj Napoca
  • 23 februarie – Alba Iulia
  • 28 februarie – Botoşani
  • 1 martie – Iaşi
  • 2 martie – Bacău.

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

14 Comentarii

Phœbe 20 ianuarie 2013 at 2:38

Draga Adriana Avram, concluzia mea este ca dv. nu stiti care e subiectul/subiectiva si care e predicatul in constructiile pe care le folositi, din moment ce va încāpātânati sa le despartiti prin virgula. Mai rau ca un copil de clasa a cincea.

În plus, daca foloseste la ceva: „atât…, cât si”.

dolfi 20 ianuarie 2013 at 20:38

Stie cineva detalii mai multe?

Phœbe 21 ianuarie 2013 at 1:48

Si… de fapt, am uitat, românii au o placere perversa sa-si vada copiii dati la o parte de incompetenti pilosi. Ma întreb, cum s-or fi milogit relatiile unora pe la profesorii de facultate: stiu ca-i o loaza, dar dati-i cinciu’, va rog? O, poate or fi fost de-aia mai tupeisti: zece, nu cinci. Sefa de promotie ! Sau pe la sefii lor, ca sa le faca rost de-o slujba? Ce conteaza ca publica articole si pune virgula între subiect si predicat – merge si-asa. Între timp, absolventii cu adevarat valorosi stau si predau printr-un sat pierdut în lume.

andrei 21 ianuarie 2013 at 23:29

Nu stiu cum sa ma adresez Majestatii Voastre, caci nu am habar daca sunteti femeie(cum indica pseudonimul inspirat cu care ne onorati-multumim bunului Dumnezeu pentru numele conspirative si mereu actualului Caragiale ca am invatat sa semnam o scrisoare si „sa o dam anonima”) sau sunteti un barbat care se ascunde cu un curaj demn de o cauza mai buna sub numele unei femei.In consecinta, am sa consider ca sunteti o fiinta de genul neutru si am sa incerc sa va raspund intr-un mod cat se poate de civilizat, desi e greu! La fel ca toti ceilalti vizitatori ai acestui site care au avut curiozitatea sa citesca articolul si sa vizioneze ceea ce s-a scris despre el, sunt onorat sa citesc comentariile dumneavoastra de natura atat de… (IM)PERTINENTA( of,cum sa ma exprim intr-un mod care sa se ridice la nivelul atat de elevat al discursului domniei voastre!). Adevarul este ca era cazul sa se lege o persoana de inalta dumneavoastra cultura, cu prezenta nocturna la scoala in cadrul programului „A doua sansa”, loc unde cu siguranta ati invatat si ca nu se pune virgula oriunde, dar si de numele „Phoebe” prin vreun text scris de vreun coleg pe o bucatica de hartie mototolita alaturi de un desen obscen si aruncata cand nu se uita „profa”, de modul de a scrie si studiile unei tinere care a scris articolul mentionat. E usor sa arunci cu noroi cand nu ti se poate da replica! Binecuvantat fie CNA-ul!Evident ca problema ridicata de Excelenta Voastra este mult mai grava decat exprimarile „or fi fost” sau „de-aia” preluate, cu siguranta, de la vreun membru al Academiei Romane, sau de faptul ca nu cuprindeti citatul intre ghilimele! Cine le-a mai inventat si pe acestea! Ce sa mai spun de frazele incepute si neterminate care denota emotia profunda care v-a cuprins in momentul scrierii acestui comentariu captivant. Poate va vedea patronul ziarului si va angajeaza direct redactor sef. Doamne fereste! Normal ca nu se simte frustrarea inoculata Altetei Voastre in atatia ani de saruturi prelungi si umede prin locuri unde soarele nu a patruns niciodata si, culmea culmilor, fara niciun rezultat! Bineinteles ca cineva care a ajuns suficient de sus incat sa scrie intr-un ziar va face pe domnia voastra, absolvent sau absolventa „de valoare”, sa scoateti la iveala neajunsurile emotionale si cognitive! Mai rau ca un copil de clasa a patra, zau asa! Imi cer scuze daca vocabularul meu nu s-a ridicat la pretentiile domniei voastre! Si daca nu intelegeti vreun cuvant, nu e nimic! Intelegeti data viitoare sau puteti suna un prieten! Si daca n-ati avut rabdare sa cititi textul scris de mine, caci e prea lung sau daca n-au fost poze, imi pare rau! In fine, aceasta e Romania si de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere! Vorba aceea: „Draga Phoebe te iubim, ca ca tine nu gasim!”. Sau gasim? Pace si fericire!

cititor 21 ianuarie 2013 at 23:49

EXCELENT! LIKE!!!

try_me69 22 ianuarie 2013 at 0:05

interesant…frumos discurs andrei!!! si despre eternul si fascinantul Phoebe pot spune ca tara asta vinde nu cumpara!!!

Phœbe 22 ianuarie 2013 at 8:06

Felicitari, ai facut deliciul tuturor incultilor si al celor mai triviali consateni. Iti urez sa-i ai cat mai aproape de casa si sa te bucure zilnic cu subtilele lor cacofonii.
|
În rest, acelasi discurs ofilit si plin de pretiozitati al unor mediocri care se scalda in promiscuitate de prea mult timp ca sa-si mai aduca sistemul de valori la pozitia normala.
|
Si, de fapt, ce-mi spui? Ca sunt acceptabile abaterile de la regulile gramaticale si ortografice, dar nu formele limbii colocviale (care de zeci de ani au imbogatit chiar si stilurile mai academice – n-o spun eu, ci Rodica Zafiu), pe un forum unde unele specimene isi afiseaza si excretiile. Nu-ti place or fi fost. Dar de prezumtiv ai auzit la viata ta? Sau tu nu-l folosesti niciodata. Limba orala si chiar dialectele isi au norma lor, ca si limba „literara”. Tu poti, desigur, sa ma critici pentru alegerile stilistice, dar nu pentru ca as fi incalcat vreo norma. M-as bucura ca autoarea articolului sa se afle in aceeasi situatie. Daca nu, poate-ar fi bine sa ia niste ore de gramatica.
|
P. S. Titanida si numele ei, cu toate semnificatiile, mi-au atras atentia intr-un text al autoarei franceze Christine de Pisan. Iar acum te las cu Wikipedia; sper sa nu-ti fie prea greu.

Phœbe 22 ianuarie 2013 at 8:06

comentariu pentru Andrei.

try_me69 22 ianuarie 2013 at 23:24

Phœbe du-te mai bea o votca poate iti revi!!!!

andrei 23 ianuarie 2013 at 0:28

Las-o/Lasa-l, te rog, ca si asa Phoebe e scaldat/scaldata in aburii absolutului literar! Vai de noi!

andrei 23 ianuarie 2013 at 1:20

Si eu iti transmit(observi ca folosesc acum si eu persoana a II-a singular, caci observ fara surprindere ca n-ai auzit in viata ta de norma de bunacuviinta care cere sa folosesti persoana a II-a plural atunci cand nu cunosti persoana cu care vorbesti)FELICITARI! Dupa o noapte intreaga de freamat si zbucium, ai reusit cu o sfortare suprema, cu DEX-ul langa tine si cu ochii rosii din cauza lipsei somnului sa expectorezi un mesaj de raspuns. Si cat te-ai straduit sa gasesti in comentariul meu greseli de gramatica sau ortografie, micutul/micuta de tine(pacat ca nu sunt lamurit ce gen sa-ti atribui, caci, in libertatea aceasta de exprimare in care orice parameci frustrat cu o tastatura poate sa-si ragaie parerile in aplauzele satrei lui de pseudoscandalizati literari, fiecare cu un dictionar in mana, tu te tot ascunzi sub un pseudonim)!
Am intarziat sa-ti raspund pentru ca eu, ca toti incultii din tara aceasta, mai si muncesc. Noroc cu frustratii cu pretentii de genii pustii, asemenea tie, care ne lumineaza cu lumina geniului lor!
Si cat de greu trebuie sa-ti fie ca eu, scriind pentru prima data pe acest site si cu „un discurs ofilit si plin de pretiozitati”(observi ca ma incapatanez sa folosesc ghilimele pentru a incadra un citat-RUSINE SA-MI FIE, NU?), am avut doua aprecieri, adica cu doua mai multe decat tine! Si cat te-ai chinuit sa te faci observat/observata din coltul tau neauzit si nevazut de nimeni, in care te scalzi in anonimat si iti ascunzi frustrarile in spatele unei virgule si a succesului altora.
Faci trimiteri la ceea ce a spus doamna Rodica Zafiu, dar ma indoiesc ca dumneaei se referea de exemplu la „de-aia” ca mijloc de imbogatire a limbii, oricat de simpla sau academica ar fi ea. Oricum, progresul facut de tine e remarcabil. Inchei frazele in mesajul transmis mie! Un sfat, desi venit de la un incult, ar fi sa nu trimiti doamnei Zafiu comentariul la adresa articolului, caci ti-ar reteza din fasa aripile tale de geniu literar si de absolut gramatical si ortografic.
Nu inteleg aversiunea ta fata de sat sau de tarani. Probabil vreo experienta nefericita. Cine stie? Majoritatea taranilor sunt oameni, poate nu la fel de culti ca tine-tu fiind un absolut in materie-, dar cu siguranta cu mai mult bun simt! CRITICA SE POATE FACE SI CU BUN SIMT, FARA A IMPROSCA CU NOROI!
Si daca autoarea articolului se hotaraste sa ia lectii de gramatica, sper sa gaseasca pe cineva care sa nu „imbogateasca” limba ca tine! Si daca „ai imbogatit” limba cu termeni ca „de-aia” si in lucrarea cu care ai absolvit inalta scoala ale carei cursuri le-ai urmat, e clar de ce ai ajuns unde ai ajuns, absolvent/absolventa „cu adevarat valoroasa”.
In rest, iti urez sanatate si virtute si „pozitii normale” alaturi de prietenii cautatori de cuvinte lungi prin dictionare! Sper sa nu-ti fie prea greu! Pace si fericire!

Phœbe 23 ianuarie 2013 at 1:53

faceti o pereche prea potrivita ca sa va tulbur armonia. s-aveti somn linistit. sper ca sunteti baieti amandoi.

andrei 23 ianuarie 2013 at 21:32

Phoebe, draga, iar ai baut lapte stricat! Si ti-am spus sa ai grija!

Phœbe 24 ianuarie 2013 at 4:17

no, ce te-ai suparat asa? ai „incercat” ce-ti oferea prietenul tau si nu ti-a placut?

si, oricum, calm down buddy, doar nu-ti inchipui c-am citit ce ai mai scris tu pe-aici: nu ma intereseaza stereotipurile rasuflate culese de pe internet si de pe la televiziunile proscrise pâna si pe forumul asta. eu deja ma lamurisem, nu trebuia sa te mai chinui atata.

fara sa vreau, mi s-a oprit privirea doar pe vreo doua cuvinte si trebuie sa-ti dau dreptate: uite, nu dorm noaptea ca sa-ti scriu tie scrisori. dar, gata, ramai in balta stātutā unde te balacesti, împreuna cu asta micutu’ care nu stiu ce limba vorbeste. bye guys!