VIDEO: Pe lotul 1 al autostrăzii Sebeș-Turda a început suprabetonarea podului peste râul Mureș. Pod tehnogic temporar construit pentru facilitarea accesului pe șantier
Pe autostrada Sebeș-Turda, lotul 1, constructorul Pizzarotti continuă lucrările la pilonii de la viaductul de la valea Neagră (Oarda) pe locul unde a fost casa demolată. Viaductul va avea trei deschideri și exist speranțe că pilonii vor fi terminați pînâ la sfârșitul lunii septembrie.
La viitorul pod peste Mureș au mai fost terminați doi piloni, practic mai rămânând de terminat lucrările la ultimii doi. Pentru a facilita accesul de o parte și de alta a șantierului a fost constuit un pod tehnologic temporar peste râul Mureș.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/GWQI10aVlGw/hqdefault.jpg)
De asemnea, la viitorul pod peste râul Mureș, s-a început suprabetonarea, fiind deja realizată lucrarea la primele 2-3 deschideri.
Nu în ultimul rând, între viitorul nod rutier Alba Iulia Sud și râul Ampoi, s-au continuat lucrările de asfaltare ajungându-se până în apropierea viitorului pod.
Din estimările constructorului, de săptămâna viitoare, la viitorul pod peste râul Mureș există speranțe ca antreprenorul să reia lucrările de instalare a grinzilor, iar în luna octombrie e foarte posibil să avem grinzi pe tot podul.
Potrivit surselor noastre, există perspective ca până la finalul anului 2019 antreprenorul să finalizeze și viitorul nod rutier Alba Iulia Nord (de la pârâul Iovului), iar dacă legislația va permite (regulamentul de recepție) și CNAIR dorește acest lucru, să se dea drumul circulației de la Sebeș până la Alba Iulia, legătura cu A1 făcându-se prin sensurile giratorii existente până la terminarea nodului rutier.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României