Curier Județean

VIDEO ”Micii Ecologiști ai Cetății”, concursul județean pe teme ecologice, ediția a X-a, la Alba Iulia: Prichindeii au răsplătiți cu diplome, cupe și cadouri

Ioana Oprean

Publicat

în

”Micii Ecologiști ai Cetății”, concursul județean pe teme ecologice, ediția a X-a, la Alba Iulia: Prichindeii au răsplătiți cu diplome, cupe și cadouri

Zeci de copii de la grădiniţele din judeţul Alba au participat miercuri, 20 martie 2024, la a X-a ediţie a concursului “Micii Ecologiști ai Cetății”.

Citește și: FOTO „ECO-MODA” – paradă a costumelor și a jucăriilor create din materiale reciclabile, la Grădinița cu P.P. nr. 8 din Alba Iulia

Grădinița cu program prelungit nr. 8 și nr. 9 și Grădinița cu program prelungit nr. 13 din Alba Iulia derulează de 10 ani un proiect privind protecția mediului și în special a apelor, în parteneriat cu SGA (Sistemul de Gospodărire a Apelor) Alba.

În această perioadă, în grădinițele din Alba s-au desfășurat o serie de activități cu caracter ecologic, având ca finalitate organizarea concursului județean ”Micii ecologiști ai Cetății”. La concurs au participat echipaje de preșcolari de la grădinițele din Alba Iulia, Aiud și Sebes.

Preșcolarii au avut de trecut trei probe: cea a costumelor confecționate din materiale reciclabile, cea de întrebări și răspunsuri despre ecologie şi proba practică, în care fiecare echipaj a confecționat o jucărie sau obiect din materiale reciclabile dând dovadă de creativitate.

Copiii învață astfel de mici cum să respecte mediul înconjurător, să consume mai puțin, cum pot recicla/reutiliza anumite materiale. Toate aceste gesturi îi vor face să fie conștienți de ce înseamnă ecologia și să devină cetățeni responsabili!

”Copiii au fost răsplătiți cu cupe, diplome și cadouri, puse la dispoziție de partenerii nostri: SGA Alba, Asociațiile de părinți de la grădinița 8 și 13 și Cora Trade Center, reprezentat prin domnul Stanciu Cosmin, cărora le mulțumim și pe această cale!

Juriul a fost format din: inspector pentru educatie timpurie, doamna Stan Loredana, inspector pentru activități extrașcolare, doamna Ignat Elena, director SGA Alba, domnul Dican Valentin, Cârnaț Camelia, reprezentant SGA Alba, domnul Băeșan Sebastian, președintele Asociației de părinți și doamnele director de la grădinițele organizatoare: doamna Fotin Laura și doamna Mariș Geta-Maria!

De buna desfășurare a concursului s-a ocupat Nagy Edina, profesor pentru învățământul preșcolar, interpretând rolul persoanei iubitoare de natură, Ecologica!

Concursul are și o secțiune cu participare indirectă, unde conform regulamentului așteptăm lucrările trimise de participanți din toată țara!

Îndemnul nostru este să fiți ecologiști reciclând, reutilizând, respectând natura! Mulțumim tuturor pentru prezență!”, au transmis organizatorii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează luni, 22 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE La Sărbătoarea Rozelor 2026 organizatorii vor asigura transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud.  „Pentru a evita aglomerația din Ciumbrud și pentru a vă bucura în liniște de cel mai […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]

Citește mai mult