VIDEO (Imagini șocante): Accident mortal în Alba Iulia surprins ”live”. Un biciclist intră în fața unui TIR

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Un biciclist a decedat, marți dimineața, după ce a intrat în fața unui TIR care se deplasa dinspre cartierul Partoș spre șoseaua de centură a municipiului Alba Iulia.

accident01Tragedia s-a produs în apropiere de intersecția cu str. Regimentul V Vânători.

USR - Alegeri parlamentare 2020

La intrare pe șoseaua de centură a municipiului Alba Iulia, un biciclist a încercat să traverseze strada, intrând în fața unui TIR, înmatriculat în Argeș, care circula regulamentar.

PMP - Alegeri parlamentare 2020

Potrivit comisarului șef Toma Dan, șeful Biroului Rutier Alba Iulia, șoferul TIR-ului va fi cercetat pentru ucidere din culpă.

”Din primele cercetări am stabilit că o persoană de sex bărbătesc, în vârstă de aproximativ 70 de ani, în timp ce se deplasa pe bicicletă pe breteaua de intrare în varianta de ocolire a municipiului Alba Iulia, circulă pe sensul opus de mers și intră în coliziune frontală cu un autotractor marca Mercedes. Ca urmare a accidentului biciclistul a decedat. Conducătorul auto va fi cercetat pentru ucidere din culpă, iar dosarul va fi supravegheat de către procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia”, a spus Toma.

Traficul rutier a fost îngreunat circa 30 de minute.

UPDATE IPJ Alba: La data de 29.03.2016, în jurul orelor 08.20, D.P., de 80 de ani, din Alba Iulia, în timp ce circula pe o bicicletă pe varianta ocolitoare a municipiului Alba Iulia, în apropiere de intersecţia cu strada Regimentul V Vânători, a pătruns pe sensul opus de mers şi a intrat în coliziune frontală cu un autotren condus de un bărbat de 32 de ani, din judeţul Argeş.

În urma accidentului biciclistul a decedat.

Cercetările sunt continuate.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

17 Comentarii

1 29 martie 2016 at 14:39

Looks like suicide 🙁 … Oricum acest film il disculpa totalmente pe soferul TIR-ului care nu are nicio vina si nu prea avea ce sa faca in fractiunea de secunda in care s-a produs totul. Dumnezeu sa-l ierte pe biciclist !

fara nume 29 martie 2016 at 15:51

Acuma trebuie vazuta si viteza autotrenului fin in localitate si in apropierea treceri de pietoni, este evident ca e vina biciclistului dar, trebuie vazute si alte cauze a soferului de tir cum ar fi viteza, neatentia. pe drumurile din Romania aceste autotrenuri circula cu o viteza extraordinar de mare prin satele si orasele tarii !

Iulia 29 martie 2016 at 16:20

Știți ce nu înțeleg eu??? Ce Dumnezeu mai cauta oamenii ăștia pe bicicleta la vârsta asta… Pentru ca tot asa mi s-a luat permisul pentru o bătrână de 70 și ceva de ani care a intrat în spatele meu…. Efectiv ei au prioritate și noi suntem fraieri…sa stea naibii acasă… Ii cauta moartea acasă și ei pe bicicleta

Camera 29 martie 2016 at 17:36

Si soferul autotrenului are partea lui de vina pentru ca executa virajul la dreapta direct de pe banda a doua corect ? oare a semnalizat intentia schimbarii directiei de mers ?
Daca autotrenul s-ar fi aflat pe prima banda cum era de altfel si corect pentru a efectua virajul la dreapta poate ca biciclistul nu ar mai fi fost luat prin surprindere de manevra camionului.
Biciclistul pe de alta parte circula pe contrasens , ignorand complet trecerea de pietoni aflata la cativa metri de locul incidentului , pe care o putea folosii perfect legal pentru traversarea strazii.

Dumnezeu sa-l ierte , un accident care putea fi evitat usor!!

m 29 martie 2016 at 20:19

Probabil se afla si autotrenul pe prima banda daca nu erau atatea masini oprite pe prima banda, folosita de altfel aproape tot timpul de patronii service-ului din apropriere pe post de parcare. si bineinteles ca nimeni nu s-a sesizat pana acum ca nu au voie sa parcheze acolo. si astazi, în jurul orei 8:30 stateau vre-o 6 militieni nationali stransi la o sezatoare la locul accidentului dar nici unul nu s-a sesizat sa amendeze pe soferii masinilor parcate acolo neregulamentar. nu mai vb de militienii comunitari care nu stiu sa amendeze decat în zona bulevardului trasnilvania. cred ca numai acolo le scrie pixul si le vine inspiratia.

Boar codrin 29 martie 2016 at 23:50

Nu avea cum sa circule pe prima banda in zona aia sunt parcate masini,e plin de guri de canale si e foarte rau drumu fiind denivelat

plesa 29 martie 2016 at 19:00

Dupa cum observ cararea batatorita pe care nenea respectiv a hotarat sa faca dreapta era folosita de mai mult timp si mai multe persoane. Era doar o chestiune de timp pana sa se intample ceva grav. Din ciclul „cine sunt eu:atotputernicul pieton cu bicicleta”

dolfi 29 martie 2016 at 20:03

Milițienii se pare c-au baut cerneala la gradinita de milițieni… Ăștia nu stiu cat ii ia unui vehicul de gabarit mare sa… franeze.
Cetateanul cu bicicleta a mers cu Dumnezeu inainte… dar l-a luat la El mai repede.

Credeti ca bicicleta acelui cetatean era dotata corespunzator( ochi de pisica, far, sonerie, sistem eficace de franare… etc) ?

Asta-i rRomania… fiecare face cum il taie capul si ramane fara el…

Georgian 29 martie 2016 at 20:56

Daca as fi judecator aceasta ar fi judecata mea :

Soferul nu este vinovat si este absolvit de orice vina ! Nu va plati nicio despagubire! Nu ma intereseaza ca bicilistul a fost baut sau nu ! Vrei sa bei ? Bea acasa draga ! Esti obligat /ai placerea sa bei cu prietenii? Bea cat poti sa duci si Nu te urci nici intr-un caz pe bicicleta ! Pai el nu a vazut ca vine trans’ul domn’ e? Pacat de sofer….! Va mai amintiti de acel batran care a fost spulberat pe trecere pe Closca? Ei ,acolo se schimba treaba!Pai se imbata omul si doarme pe strada , nu il vezi si te baga la ucidere din culpa
? Pai e corect ? Acolo e pat de dormit? A baut pana a cazut jos pe strada! Ca e buna sau nu,aceasta e judecata mea ! Cred ca e dreapta !

florin 29 martie 2016 at 22:50

domnilor, cunosc f bine locul, era sa o patesc si eu in aceleasi conditii – chiar ma regasesc in situatia nefericita pt ambii implicati, in sensul ca, de cele mai multe ori masinile de mare tonaj si nu doar ele, UITA sa semnalizeze schimarea benzii de mers – NU TOTI CONDUCATORII AUTO – cu atat mai grav schimbarea de pe a doua banda direct catre centura ocolitoare. TREBUIE SA FII PREA DESTEPT SAU INSPIRAT CAND FACI MANEVRA. Pt cine cunoaste zona poate exemplifica la fel de bine si cu pietonii care se risca in aceasta zona. NIMENI NU MERGE INSPRE INAPOI CATRE TRECEREA DE PIETONI, UNDE NICI MACAR NU AI VIZIBILITATE – CHIAR PIETON FIIND. OARE SE GANDESTE CINEVA LA AMPLASAREA TRECERII DE PIETONI ??????????

Mihai 29 martie 2016 at 21:07

#fara nume si #camera…sunteti doi idioti. Ori sunteti pietoni..ori soferi de duminica. Taceti drecu din gura ca vorbiti doar prostii amandoi.

Camera 29 martie 2016 at 22:19

Amice cand vii si ma jignesti fara sa aduci nici macar un argument care sa-ti sustina opinia ta in legatura cu ce te-a nemultumit in postarea mea si iti exprimi punctul tau de vedere total deplasat aducand injurii si nimic altceva pentru mine tu amice nu reprezinti nimic.

roeer 29 martie 2016 at 22:34

Din cauza pensiei….

nenorociti 29 martie 2016 at 22:44

Astfel de evenimente se intampla,din pacate,tot mai des. Soferii,in majoritatea cazurilor,nu pot evita impactul si sunt acuzati pe nedrept. Ar trebui modificate anumite aspecte legislative.

cata 29 martie 2016 at 23:14

Soferul a intrat tarziu pe varianta pentru ca drumul are gropi,nu pentru ca asa a intentionat.

Simplu 30 martie 2016 at 13:07

Pacat ca trebuie sa moara cineva ca gropile din asfalt sa fie refacute. Nu stiu cati ati trecut azi pe acolo sau cati dintre care au trecut au observat marcaje pentru refacerea benzii respective.
Rusine…
La fel si in cazul accidentului de pe closca, dupa ce a murit un om s-a stat la scris amenzi 2-3 zile pentru parcare neregulamentara pentru ca acum…sa treci pe acolo sa vezi masini din nou parcate in afara zonei regulamentare. Inca o data…Rusine .

Din zona..... 30 martie 2016 at 16:16

Astazi trageau clopotele in Oarda de Jos ca a murit biciclistul ,,Pavelu lui Capan,,,ce are ginere la ELIT.Pe acea portiune situata langa cotarcile din Partos,e interzis sa circuli dinspre Tausor spre Partos,deci soferul nu are nici cea mai mica vina.Se zice ca Dreghici P. a facut o gara fatala ca a intrat in fata tirului venind din partea dreapta cum mergea, in cea in care tirul circula.La 80 ani unii mai stau pe acasa,mai ales daca nu mai aud bine….In viata decedatul a fost zidar,carutas,vanator si-n comitetul bisericii…….