VIDEO| Datini și obiceiuri de Rusalii, în Alba, cu Adriana Țuțuianu: Povestea Rusalinei, Savatinei și Magdalenei, cele trei zâne care făceau rău oamenilor
Datini și obiceiuri de Rusalii, în Alba, cu Adriana Țuțuianu: Povestea Rusalinei, Savatinei și Magdalenei, cele trei zâne care făceau rău oamenilor
Duminica Rusaliilor se serbează la exact 50 de zile după Duminica Paștelui și semnifică ziua în care Duhul Sfânt i-a înălțat pe Apostoli și le-a dăruit capacitatea de a-și răspândi învățăturile în toate limbile pământului.
Slujbele bisericii ortodoxe din perioada Rusaliilor se desfășoară în dimineața zilei de duminică a Rusaliilor și toată lumea este încurajată să poarte roșu. Roșul înseamnă focul Duhului Sfânt care pogoară peste Apostoli. După ce s-au desfășurat slujbele, majoritatea oamenilor sărbătoresc cu o masă foarte mare, împreună cu familia și prietenii.
Citește și: Mesaje de Rusalii • Texte cu urări și felicitări de ”la mulți ani ” care pot fi transmise prin SMS de Rusalii celor care își sărbătoresc onomastica.
Etnograful Adriana Țuțuianu de la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, ne-a povestit care sunt obiceiurile de rusalii în județul Alba și care este povestea celor trei zâne care făceau rău oamenilor care se opreau la răscruci, la izvoare sau chiar în poieni
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/5SeGYxLA3Dc/hqdefault.jpg)
Citește și: Ce nume sunt sărbătorite de RUSALII: Roxana, Rusalin, Ruxandra
„În credința populară se spune că Rusaliile erau cândva trei zâne care cutreierau văzduhul. Cu timpul ele au îmbătrânit și în ziua de Rusalii ele coboară pe pământ. Sunt foarte periculoase și au nume pe care oamenilor le este frică să le rostească: Rusalina, Savatina și Magdalena. Ele pedepsesc oamenii care muncesc, dacă copii se strâmbă unu la celălalt îi schilodesc, iar pe oameni îi îmbolnăvesc de epilepsie sau reumatism. Există plante tămăduitoare care le pot anihila puterile, cum ar fi leușteanul, teiul, socul, avrămeasca, chiar și usturoiul sau sarea. Cei care le anihilează puterile sunt călușarii, formați dintr-o ceată care avea un vătaf, mutul cetei, și restul membrilor. De obicei jucau trei zile prin orașe și sate, iar dacă se întâlneau două cete erau obligate să se bată între ele. Aceste zâne făceau rău celor care se opreau la răscruci, la izvoare sau chiar în poieni.
Citește și: Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
Mai exista o sărbătoare, Rujalinii, când sufletele morților se întorceau în casele oamenilor. Atunci femeile curățau locul de după ușă și dădeau de pomană vecinilor. Fetele ale căror membrii familiilor au murit erau obligate să care în vecini 80 de vase cu apă. În rest, în județul Alba preoții mergeau să sfințească holdele, fetele împletea cunună din grâu din care enoriașii își luau câte un spic și îl puneau sub pernă sau la grajdul animalelor pentru protecție.
Citește și: MESAJE de SFANTUL PETRU si PAVEL • SMS-uri de „la mulţi ani” de Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel • Urări și felicitări de onomastică frumoase de Sfântul Petru și Pavel
La Cib, oamenii împodobeau porțile cu spice de grâu sau ramuri de tei, se făcea uratul colacului, adică tinerii căsătoriți în acel an se întâlneau la biserică cu nașii și după slujbă se făceau schimburi de daruri, un ulcior cu vin, un colac, un miel sau un vițel după care începea petrecerea. De fapt semnificația era ca preotul să le dea a doua binecuvântare a căsătoriei. La Gârbova de Sebeș, băieții duceau la porțile fetelor nemăritate câte un mesteacăn, atâția mesteceni câte fete nemăritate erau în acea casă”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba • Târgul de fete de la Găina • Legenda şi istoria Târgului de Fete de pe Muntele Găina ”Ține moț de hastă straiță/Să mă hâț (joc) cu hastă moață/Până mă hâțai cu moața/Se duse moțul cu straița!”… Una dintre cele mai importante şi mai inedite sărbători ale moților […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari