Rămâi conectat

Curier Județean

VIDEO| Continuă controversele în jurul statuii lui Bethlen Gabor din Alba Iulia: Un cetățean i-a cerut generalului Chelaru să facă demersuri pentru mutarea acesteia

Ziarul Unirea

Publicat

în

URS Construct

VIDEO| Continuă controversele în jurul statuii lui Bethlen Gabor din Alba Iulia: Un cetățean i-a cerut generalului Chelaru să facă demersuri pentru mutarea acesteia

Sâmbătă, 4 iunie 2022, a avut loc sfințirea Crucii ce a fost amplasată pe Dealul Furcilor, în memoria eroilor Horea, Cloșca și Crișan.

Unul din cetățenii prezenți la ceremonie i-a cerut generalului în retragere Mircia Chelaru să facă demersuri pentru mutarea statuii lui Bethlen Gabor din cetate.

YouTube video

„Aș vrea să vă cer public, ca simplu cetățean să faceți demersurile legale pentru a fi, nu dărâmată pentru a nu crea răzmeriță între cetățenii români și maghiari, mutată la Budapesta. Dumneavoastră ați putea face aceste demersuri pentru a înlătura această statuie care nu face cinste poporului român”, a cerut cetățeanul.

„E o idee foarte bună, așa am vrut să facem și cu statuia maghiară de la Arad, să le-o punem în parlamentrul de la Budapesta”, a răspuns Mircia Chelaru.

Un alt moment tensionat a fost la dezvelirea statuii principelui transilvănean Gábor Bethlen, în prezența președintelui Ungariei, Katalin Novák, când senatorul PSD de Alba, Călin Matieș, a plasat o imagine înrămată a lui Avram Iancu la baza sa. Acest gest, a transmis acesta, este pentru a ne reaminti de cei 150 de ani care s-au împlinit de la moartea revoluționarului român, în 1872.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Administrator de firmă din Alba judecat pentru o înșelăciune de 70.000 de lei în dauna AJOFM Alba

Unirea Ziarul

Publicat

în

Administrator de firmă din Alba judecat pentru o înșelăciune de 70.000 de lei în dauna AJOFM Alba Administratorul unei societăți comerciale a fost trimis în judecată de procurori pentru înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată. Bărbatul (Emil B.) este acuzat că în datele de 30.04.2020 și 31.05.2020 a întocmit în fals și a […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea