Video| Circulația pe autostrada A1 Sibiu-Deva se va închide pe o porțiune, pentru o zi, din cauza lucrărilor de la A10, nodul rutier Sebeș
Lucrările de la autostrada A10 Sebeș–Turda închid pentru o zi, pe o porțiune, circulația pe A1 Sibiu–Deva!
*În intervalul 10 – 11 octombrie vor fi lansate tablierele metalice prin care bretelele 2 și 5 ale A10 supratraversează A1 *Traficul va fi deviat pe DN1 și DN7
Constructorul lotului 1 al Autostrăzii Sebeș – Turda pregătește o serie de lucrări importante la viitorul nod rutier Sebeș care vor impune închiderea temporară a circulației pe cealaltă autostradă, A1 Sibiu – Deva. Este vorba despre lansarea tablierelor metalice prin care bretelele 2 și 5 ale A 10 supratraversează autostrada existentă, adică A1. Operațiunile propriu-zise sunt programate să dureze 24 de ore, din 10 până în 11 octombrie. În acest interval circulația de pe A1, pe porțiunea Lancrăm – Vințișoara, va fi deviată pe DN1. Până atunci se fac pregătiri.
”În intervalul 4 – 8 octombrie se vor monta deschiderile la ambele structuri, lucrări ce se vor desfășura în partea de Sud a șantierului, înspre Sebeș. Acestea nu presupun închiderea circulației pe A1. Ulterior, macaralele vor fi relocate în partea de Nord, pentru lansarea propriu-zisă a tăblierelor în vederea realizării celor două supratraversări. Aceste operațiuni presupun închiderea circulației pe A1 Sebeș – Turda între Nod rutier Sebeș Nord (Lancrăm) și Nod Rutier Sebeș Vest (Vințișoara) timp de 24 de ore, în intervalul 10 octombrie, ora 8.00 – 11 octombrie, ora 8.00”, a explicat Eusebio Caretta, directorul Pizzarotti, pentru ziarul Unirea.
În intervalul amintit, traficul va fi deviat pe DN1 (E81) și pe DN 7 (E68). Autostrada A1 se închide o singură dată pentru ridicarea tablierelor metalice la 2 supratraversări.
Breteaua 2 face legătura cu Deva-Turda iar breteaua 5 cu Turda – Sebeș. Potrivit lui Caretta, deja s-a început activitatea de asamblare a macaralelor în șantier. Este vorba despre nișe utilaje speciale, de dimensiuni foarte mari, care sunt transportate pe bucăți și apoi asamblate în șantier.
Macaraua șenilată care va fi utilizată la lansarea tăbliei pentru breteaua 2 cântărește 600 de tone iar cea utilizată la breteaua 5 – 300 de tone. E important de precizat că A1 se închide o singură dată pentru ridicarea grinzilor metalice la cele două suprastructuri. (Ioana PRESECAN)
[nggallery id=7460]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Campania „Speranță la viață” pentru Carmen: Tricoul lui Nicolae Stanciu din meciul cu Elveția, scos la licitație în sprijinul mămicii din Alba care luptă cu o boală crâncenă
Campania „Speranță la viață” pentru Carmen: Tricoul lui Nicolae Stanciu din meciul cu Elveția, scos la licitație în sprijinul mămicii din Alba care luptă cu o boală crâncenă Campania „Speranță la viață” pentru Carmen, mămica din Alba care luptă cu o boală crâncenă ajunge într-o nouă etapă. Inițiatorii campaniei scot la licitație un tricou al […]