Curier Județean

Val de infracțiuni rutiere, în acest weekend, pe șoselele din județul Alba. Șoferi beți și fără permis, depistați de polițiști în trafic – 2 noiembrie 2020

Ioana Oprean

Publicat

în

Val de infracțiuni rutiere, în acest weekend, pe șoselele din județul Alba. Șoferi beți și fără permis, depistați de polițiști în trafic – 2 noiembrie 2020

Polițiștii din județul Alba au depistat în trafic, în weekend, mai mulți șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice și nu dețineau permis de conducere.

La data de 30 octombrie 2020, în jurul orei 16.30, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Aiud l-au depistat pe un bărbat de 50 de ani, din comuna Mirăslău, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism pe DN1, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

La data de 30 octombrie 2020, în jurul orei 07.20, polițiștii din Cugir, l-au depistat pe un tânăr de 27 de ani, din Cugir, județul Alba, în timp ce conducea un ansamblu de autovehicule, pe strada 21 Decembrie 1989 din Cugir, fără să dețină permis de conducere corespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoana al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv.

La data de 31 octombrie 2020, în jurul orei 17,20, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Aiud, în timp ce acționau pe DN 1, l-au depistat pe un bărbat de 51 de ani, din Ocna Mureș, în timp ce conducea un autoturism fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,87 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

La data de 31 octombrie 2020, în jurul orei 19.30, polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Câmpeni l-au depistat pe un bărbat de 63 de ani, din Câmpeni, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Dumbravei, din Câmpeni, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,63 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

La data de 1 noiembrie 2020, în jurul orei 05,00, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Galda de Jos l-au depistat pe un tânăr de 20 de ani, din comuna Galde de Jos, în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității Oiejdea, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabiliri alcoolemiei.

Față de acesta, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Accident GRAV la Cărpiniș: O persoană încarcerată după impactul dintre două mașini

Ioana Oprean

Publicat

în

Accident GRAV la Cărpiniș: O persoană încarcerată după impactul dintre două mașini Un accident rutier grav a avut loc luni seara, în jurul orei 22.00, la Cărpiniș. O persoană ar fi încarcerată după impactul dintre două mașini. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud va fi reabilitat printr-o finanțare nerambursabilă de peste 5 milioane de euro

Ioana Oprean

Publicat

în

Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud va fi reabilitat printr-o finanțare nerambursabilă de peste 5 milioane de euro Colegiul Național „Titu Maiorescu” din Aiud va fi reabilitat printr-o finanțare nerambursabilă de peste 5 milioane de euro, a anunțat primarul Dragoș Crișan, luni, 6 iulie 2026. ,,Am obținut o finanțare nerambursabilă de peste 5 milioane de […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | La Școala „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, forfotă pe șantier: Investiție de peste 7 milioane de lei pentru transformarea unității de învățământ într-o „școală verde”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

La Școala „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, forfotă pe șantier: Investiție de peste 7 milioane de lei pentru transformarea unității de învățământ într-o „școală verde” Zeci de muncitori lucrează în ritm susținut pe șantierul Școlii Gimnaziale „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, unde se desfășoară una dintre cele mai importante investiții în infrastructura educațională din municipiu. […]

Citește mai mult