Unirea a ajuns la un acord cu Poli Timişoara pentru G. Petcuţ
*Bucurică dorit de FC Vaslui, Schuller de Pandurii Tg Jiu
FC Unirea Alba Iulia a discutat în ultimele zile cu Poli Timişoara pe tema finalizării trecerii mijlocaşului George Petcuţ la gruparea de pe Bega. Iniţial „alb-negrii” au hotărât ca fotbalistul să primească documentele doar dacă renunţă la rata contractuală cuvenită pe luna decembrie (1150 euro), situaţie în care Petcuţ (foto stânga) era obligat să apeleze la comisiile federale pentru a deveni liber. În cele din urmă, pentru a nu prelungi cazul prea mult, părţile au convenit verbal ca viitorul polist să fie plătit pe luna noiembrie de FC Unirea, iar rata cu pricina să fie cuprinsă în actele de încheiere a înţelegerii şi să fie suportată de formaţia bănăţeană. „Într-un fel sau altul trebuia să clarificăm situaţia. Am ajuns la un acord şi-l aşteptăm pe Petcuţ sau pe impresarul său la Alba Iulia pentru semnarea actelor. Exista riscul ca, dacă jucătorul se prezenta la reunire, noi să fim obligaţi să-l plătim până în momentul când se finaliza judecarea litigiului”, a declarat Mihai Dăscălescu, preşedintele executiv al Unirii Alba Iulia.
*Bucurică între Liga 1 şi FC Unirea
Fundaşul stânga Bogdan Bucurică şi-a prelungit cu încă un an contractul cu divizionara secundă, dar în acelaşi timp este pe lista unor prim-divizionare. Ultima echipă dornică să-l înregimenteze pe golgheterul albaiulian este FC Vaslui, care-l aşteaptă pe jucător în 14 ianuarie în Moldova, pentru a se antrena o perioadă sub comanda antrenorului Viorel Hizo, în ideea de a vedea cum se prezintă fotbalistul din punct de vedere medical. Bucurică nu agreează însă „să dea probe” şi momentan ar prefera să continue, cel puţin până la vară la Alba Iulia, în cazul în care nu va exista o ofertă certă, palpabilă, de a semna imediat pentru o formaţie de pe prima scenă.
Altfel, deşi a evoluat doar trei partide în tur, internaţionalul Under 17 Eduard Schuller (foto dreapta, în spatele lui Bumbac) a intrat în atenţia unor formaţii din Liga 1, interesate fiind Pandurii Tg Jiu şi Sportul Studenţesc. „Le-am spus celor de la Pandurii că-i aşteptăm la negocieri, fără a stabili vreo sumă, momentan sunt numai simple tatonări. Personal n-aş prefera să-l vindem acum pe internaţionalul Unirii. Este doar la început de carieră şi ideal ar fi să mai joace la Alba Iulia, să devină un jucător de bază şi în viitore, peste vreun an să mai discutăm dacă vom da curs unei eventuale oferte„, a apreciat vicepreşedintele Vasile Trifan.
Dacă va ajunge la FC Vaslui, Bucurică ar întâlni un alt ex-unirist, Nicolae Stanciu, iar în Gorj, Schuller ar fi coechipier cu albaiulianul Călin Cristea.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)