Trei tineri din Mureș, posesorii unor mandate de executare pentru furt și complicitate la furt, reținuți de polițiști. Ar fi furat catalizatoarele unor autoturisme
Polițiștii din Blaj au reținut trei tineri din județul Mureș, bănuiți de furt și complicitate la furt, după ce doi dintre aceștia, la comanda celui de-al treilea ar fi furat catalizatoarele unor autoturisme.
Trei tineri din județul Mureș, bănuiți de furt și complicitate la furt au fost reținuți de polițiștii din Blaj. Doi dintre ei ar fi furat catalizatoarele unor autoturisme, la comanda celui de-al treilea. Au fost efectuate două percheziții domiciliare.
La data de 29 ianuarie 2021, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru de 24 de ore, față de un doi tineri, ambii de 23 de ani, din Sânpaul și Ungheni, județul Mureș, care sunt bănuiți de furt calificat dar și față de un tânăr de 26 de ani, din Morești, județul Mureș, care este bănuit de complicitate la furt.
Din cercetări a rezultat că în noaptea de 22/23 ianuarie 2021, cei doi tineri de 23 de ani, ar fi sustras catalizatoarele a două autoturisme parcate pe raza localității Biia, respectiv a municipiului Blaj, a căror valoare totală a fost estimată de către păgubiți la 9.600 de lei.
Ulterior, le-ar fi dat tânărului de 26 de ani, contra unei sume de bani, acesta din urmă cunoscând faptul că bunurile sunt sustrase. Din cercetări a rezultat că la săvârșirea furturilor ar fi participat și un tânăr de 19 ani, din Sânpaul, județul Mureș, care, în prezent, se sustrage răspunderii penale și este căutat de polițiști.
În dimineața zilei de 29 ianuarie, polițiștii Biroului de Investigaţii Criminale din Blaj, sprijiniți de polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj, au efectuat două percheziții la domiciliile a doi dintre bănuiți, ocazie cu care au fost identificate catalizatoarele sustrase dar și uneltele utilizate în activitatea infracțională.
Cercetările sunt continuate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
31 iulie | BebeBiblioteca la Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba: „Stabilirea limitelor versus răsfățul în educația copiilor”, tema atelierului de parenting
31 iulie | BebeBiblioteca la Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba: „Stabilirea limitelor versus răsfățul în educația copiilor”, tema atelierului de parenting Miercuri, 31 iulie 2024, vă dăm din nou întâlnire la BebeBiblioteca, atelierul de parenting organizat de Consiliul Județean Alba și de Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba, coordonat de psihoterapeutul Adina Drimbe, care va avea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Ştirea zileiacum 5 zile
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme